שב"כ העביר באחרונה לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר הביטחון משה יעלון ולבעלי תפקידים נוספים במערכת הביטחון מסמך מסווג, הכולל חוות דעת שלילית לגבי המגעים שמתנהלים בחודשיים האחרונים בין ישראל לרשות הפלסטינית בעניין צמצום פעילות צה"ל בשטחי A בגדה המערבית - כך אמרו ל"הארץ" פקידים בכירים בירושלים.

בחוות הדעת הסתייג שב"כ מהמהלך וטען כי הבנות בנושא עם הפלסטינים עלולות ליצור מגבלות מדיניות שיביאו לצמצום חופש הפעולה של צה"ל בערים הפלסטינית בגדה המערבית ויקשו על סיכול פיגועים. עמדת צה"ל ושר הביטחון הפוכה והם סבורים כי המהלך לא יפגע ביכולתה של ישראל לסכל פיגועים וכי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים יוכלו לבצע חלק גדול מהפעילות שצה"ל מבצע כיום. 

רחובות רמאללהצילום: Getty Images

לפי דיווחים בתקשורת הפלסטינית, אמש התקיימה פגישה נוספת בין צוות המשא ומתן הישראלי - מתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב מרדכי ואלוף פיקוד המרכז רוני נומה - והצוות הפלסטיני, שבו חברים השר לעניינים אזרחיים חוסין א-שייח וראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג'.

הפלסטינים הבהירו כי הם דורשים להגיע להבנות לגבי פעילות צה"ל בשטחי A עד כינוס ועידת המדינות התורמות לרשות שייערך מחר בבריסל, אך לא ברור אם הצדדים יצליחו לעשות זאת. פקיד בכיר בירושלים ציין כי המתווה שנדון בשיחות כעת כולל צמצום של פעילות צה"ל בערים הפלסטיניות בגדה למשך תקופת ניסיון שבה תועבר אחריות נוספת למנגנוני הביטחון הפלסטיניים. לפי המתווה הנדון, כניסת כוחות צה"ל לשטח A תחייב אישור של אלוף פיקוד, בניגוד למצב כיום שבו נדרש אישור של מפקד חטיבה בלבד.

בשב"כ לא הכחישו את קיומה של חוות הדעת או את תוכנה. "עמדת שב"כ בנושאים מדיניים רגישים מוצגת מול דרג מדיני ולא באמצעות התקשורת", מסרו בשירות וביקשו לפנות למשרד ראש הממשלה. גם לשכת ראש הממשלה לא הכחישה את קיום המסמך במענה לפניית "הארץ". "צה"ל שומר וישמור תמיד על חופש פעולה בכל מקום, שייקבע על פי הצרכים המבצעיים", נמסר מלשכת נתניהו. "מדיניות זו לא תשתנה ותימשך גם בעתיד".

אחד הפקידים הבכירים ציין כי חוות הדעת של שב"כ לא הועברה בצורה מסודרת לשרי הקבינט המדיני-ביטחוני, שבחלקם מתנגדים למהלך וממודרים מהדיונים בו על ידי נתניהו ויעלון. בכיר בשירות, שהשתתף בסיור שקיימו שרי הקבינט בגדה לפני כשבוע וחצי, נמנע גם הוא מלהציג את עמדת הארגון בפני השרים כאשר הנושא עלה לדיון.

הפקיד הבכיר ציין כי בקרב כמה משרי הקבינט קיימת תסיסה הולכת וגוברת לגבי המהלך - הן מבחינה מהותית והן בשל דרך קבלת ההחלטות. השרים נפתלי בנט, איילת שקד, זאב אלקין וגלעד ארדן חשים שנתניהו ויעלון מנהלים באמצעות קציני צה"ל מגעים מדיניים מול הפלסטינים, אך מציגים זאת לשרים כשיחות ביטחוניות על שינויים טקטיים בהיערכות כוחות צה"ל בשטח.

שטחי A, הכוללים את הערים הפלסטיניות הגדולות והכפרים שסביבן, מהווים כחמישית משטח הגדה המערבית. לפי הסכמי אוסלו, האחריות האזרחית והביטחונית באזורים אלה נתונה לרשות הפלסטינית. אולם מאז מבצע "חומת מגן" ב-2002, הפסיקה ישראל לכבד את החלק הנוגע לשטחים אלה בהסכם אוסלו, וצה"ל פועל בהם מדי יום ללא כל מגבלה.

לפני כחודש נחשף ב"הארץ" כי ישראל והרשות הפלסטינית מקיימות משא ומתן על החזרה הדרגתית של השליטה הביטחונית בערי הגדה המערבית לידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. ישראל הסכימה להגביל את הפעילות המבצעית בשטחי A למקרים של "פצצות מתקתקות" והציעה שרמאללה ויריחו יהיו שתי הערים הראשונות שמהן ייצא צה"ל ושאם המהלך יצליח, הוא יורחב לערים נוספות בגדה. הפלסטינים דחו את ההצעה ודרשו כי צה"ל יפסיק להיכנס לכל הערים הפלסטיניות בשטחי A, בטענה כי הסכמה למתווה הישראלי משמעה לגיטימציה פלסטינית לפעילות צה"ל בערי הגדה ולהפרה חד-צדדית של הסכמי אוסלו.

חרף דחיית ההצעה הישראלית הראשונית, השיחות נמשכו והצדדים הצליחו לצמצם את הפערים ביניהם. ישראל הסכימה לדרישה הפלסטינית לצמצום הפעילות בכל הערים בגדה, אך דרשה כי תקופת הניסיון תהיה קצרה יחסית, כדי שתוכל לבחון אם הרשות אכן מסוגלת לקחת על עצמה את האחריות הביטחונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ