הותר לפרסום |

צה"ל איתר מנהרה של חמאס שחצתה את הגבול מעזה אל תוך שטח ישראל

המנהרה, שפתחיה אותרו לפני עשרה ימים באזור קיבוץ חולית ועומקה 30 מטר, היא הראשונה שמתגלה מאז מבצע "צוק איתן". חמאס: "טיפה בים ביחס למה שהכנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פתח המנהרה שהתגלתה בשטח ישראל בדרום רצועת עזה, אתמול

חמאס חפר מנהרה שחצתה את קו הגבול ואותרה בתוך שטח ישראל - כך הותר הבוקר (שני) לפרסם. זוהי המנהרה הראשונה שמתגלה מאז הלחימה בעזה במבצע "צוק איתן".

המנהרה התגלתה לפני כעשרה ימים בפעילות של צה"ל. מאז גילויה, פעלו כוחות הצבא כדי לאתר ולהרוס את המנהרה משני צדי הגדר. בכיר במערכת הביטחון אמר כי פתחיה של המנהרה התגלו בשטח שבין הגדר בעוטף עזה, לבין מחנות צה"ל והיישובים במקום. המנהרה אותרה במרחק של מאות מטרים עד קילומטר מקיבוץ חולית שבמועצה האזורית אשכול. בצבא עדיין לא יודעים לומר מהו התוואי המדויק של המנהרה, שתחילתה בשכונותיה הדרומיות של עזה. 

באתר הפלסטיני "זמאן פרס" שדיווח על איתור המנהרה נכתב כי היא נבנתה במשך שנתיים ויש בה תשתית חשמל ואפשרות שהייה למשך תקופה ארוכה. בישראל, לפי הדיווח, חושדים שהמנהרה מסועפת והיתה ונועדה לפעולה מיוחדת של הכוחות המיוחדים של החמאס לצורך חטיפה. 

המנהרה עצמה נחפרה לעומק רב, כאשר בגבול שטח ישראל עומקה הוא 30 מטרים. ביום שישי לפני כעשרה ימים ביקרו במנהרה הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, ומפקד פיקוד הדרום, האלוף אייל זמיר. בצה"ל יודעים לומר כי חמאס זיהה את הפעילות הצבאית במקום לאיתור המנהרות - אך בכל זאת הוחלט להמשיך ולפעול במקום. "חמאס חופר מנהרות גם לצורכי הגנה, וגם לצורכי התקפה. המערך שנחפר לשטחנו - הוא גם לפני 'צוק איתן' וגם לאחריו", אמר קצין בכיר בפיקוד הדרום. "הנחת העבודה היא שיש עוד מנהרות חודרות. ובכל מקום שיש חשש - אנחנו פועלים". 

הקצין הגדיר את איתור המנהרה כ"סנונית ראשונה של המאמץ לאיתור מנהרות". לדבריו, במנהרה הזו באה לידי ביטוי יכולת לגילוי מנהרות, המשתמשת באמצעים טכנולוגיים. במערכת הביטחון מתגאים בכך שהמנהרה התגלתה באמצעות שימוש בכלי טכנולוגי, דבר שיכול לשמש גם לאיתור מנהרות נוספות בגבול רצועת עזה.

כוחות צה"ל עדיין עובדים כדי לאתר את מסלול המנהרה. צה"ל מפעיל אמצעים שונים בניסיון למפות את תוואי המנהרה. לדברי קצין בכיר בצה"ל, לא אותרו חפצים במנהרה, שאפשרו לקבוע את מועד חפירתה. ייתכן כי היא נחפרה לפני מבצע "צוק איתן", ורק כעת אותרה. לפי נתוני הצבא, במהלך המבצע נהרסו על ידי כוחות צה"ל 32 מנהרות, מהן 14 אותרו כשהן חוצות את הגבול ולמעשה נמצאו בתוך שטח מדינת ישראל.

פיר המנהרה שהתגלתה בשטח ישראל בדרום רצועת עזה, היוםצילום: דובר צה"ל

גדודי עז א-דין א-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, מסרו בתגובה לאיתור המנהרה כי "מה שחשפה ישראל הוא טיפה בים ביחס למה שכוחות ההתנגדות הכינו למען ההגנה על המולדת ושחרורה". בהודעה שפרסם הארגון נמסר כי "הודעת ישראל מגיעה לאחר ביקורת קשה שהופנתה למפקדיו הן במישור הצבאי והן במישור המדיני, ובצל אווירת הפחד שבה חיים תושבי עוטף עזה ולאחר חודשים ארוכים של השקעה לוגיסטית וכלכלית ובכוח אדם כדי לחשוף מנהרות".

עוד נמסר כי הפרסום הבוקר הוא "ניסיון לכסות על הפחד שאוחז בממסד ובתושבים הכישלון המצטבר, והניסיון להסתיר ולא לחשוף את כל הפרטים והעובדות".

כלי לאיתור מנהרות בגבול רצועת עזה, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

במקרה אחר, מקורות פלסטיניים בדרום הרצועה דיווחו בצהריים כי מנהרה המחברת בין רפיח הפלסטינית למצרית קרסה כתוצאה מהצפת מים של צבא מצרים. לפי דיווח באתר א-רסאלה המזוהה עם חמאס, נותק הקשר עם 21 בני אדם שעבדו במנהרה, ששימשה להברחת סחורות. לפי אתרים אחרים, מספר הנעדרים הוא שבעה. בחמאס לא הגיבו לדיווחים. 

חמאס מפעיל כוח של בין 500 ל-800 חופרים, הפועלים כדי להמשיך את "מפעל המנהרות" של הארגון. "עבור חמאס, המנהרות זה נכס. כל מנהרה כזו - היא אובדן", אמר בימים האחרונים קצין בכיר בפיקוד הדרום. "זה מאמץ ההסתרה הכי גדול של חמאס, המנהרות". גם לפני מבצע צוק איתן, גילו כוחות צה"ל כמה מנהרות בשטח ישראל. אז, המנהרות התגלו בעקבות נזקי מזג אוויר, או עירנות של חקלאים שפעלו במקום.

קציני צבא, בהם הרמטכ"ל גדי איזנקוט (משמאל), במקום בו נמצאה המנהרהצילום: דובר צה"ל

שר הביטחון, משה יעלון, מסר בתגובה כי "אין לנו אשליות בנוגע לכוונות של חמאס. עוד לפני מבצע צוק איתן, במהלכו וכמובן אחריו, אנו מקדישים מאמצים רבים -  טכנולוגיים, מודיעיניים ומבצעיים - לגילוי מנהרות מרצועת עזה. לאורך השנים הללו גילינו מנהרות רבות, ואנו מוסיפים ומרכזים מאמצים כבירים לשם כך".  אלוף פיקוד הדרום, אייל זמיר, אמר כי "חמאס ממשיך לנסות לשקם את יכולותיו הצבאיות שנפגעו קשה במבצע, מכין את עצמו למלחמה אך מודע היטב למחירה הכבד מבחינתו אם תפרוץ". הוא הוסיף כי "נטרלנו את המנהרה. כוחותינו פועלים במאמץ רחב, מתמשך ומתפתח ומפעילים מגוון רחב של יכולות ואמצעים שלא ניתן לפרטם על מנת לאתר מנהרות נוספות בגזרה במידה וישנן".

בתחילת שנת 2016, הגדיר הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, את הפעילות לאיתור וסיכול מנהרות כמאמץ העיקרי של צה"ל. משימה זו הוגדרה בראש סדר העדיפויות של צה"ל. כחלק מכך, פעלו קרוב למאה כלים הנדסיים במבצע רחב של צה"ל לאיתור מנהרות.

יעלון הוסיף כי על אף שמנהרות חמאס קורסות וכעת צה"ל חשף מנהרה, "איננו משלים עצמנו שחמאס יסיק מסקנות, יחדל מהעיסוק בכך ויתפנה לסייע לשיפור מרקם החיים ברצועת עזה, לרווחת התושבים שם. לכן נמשיך במאמצים השונים לגילוי מנהרות". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ