בנט על חשיפת המנהרה: "הפרת ריבונות המצדיקה כל פעולה נדרשת"

לדברי שר החינוך, "חובתה של מדינת ישראל היא לתת ביטחון לתושבי הדרום ולא להסתמך על כך שחמאס כביכול מורתע". ליברמן: "כנראה שזו לא המנהרה היחידה שחצתה כבר את הגבול"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החינוך נפתלי בנט מתח היום (שלישי) ביקורת מרומזת על שר הביטחון משה יעלון ועל ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות חשיפת מנהרת חמאס שאותרה בתוך שטח ישראל. "אשר יגורנו בא", אמר בנט, "בשנתיים מאז צוק איתן, חמאס לא הורתע מלהתעצם מחדש, כפי שהתרענו בעקביות".

לדברי בנט, "חמאס הגדיר פרויקט לאומי לחפירה מחדש של מנהרות טרור החודרות לעומק שטח ישראל. זהו יעד לאומי עליון עבורו, והגיע הזמן שנפנים זאת". בנט הוסיף: "מטרת חמאס היא להפתיע אותנו באירוע רב זירתי של חדירה, הרג וחטיפה, מעין תרחיש 'יום כיפור' של טרור. חובתה של מדינת ישראל היא לתת ביטחון לתושבי הדרום, ולמנוע זאת בכל מחיר, ולא להסתמך על כך שחמאס כביכול מורתע. אנו נגן על תושבי עוטף עזה. חפירה לתוך שטחנו מהווה גם הפרת ריבונות המצדיקה כל פעולה נדרשת".

שר החינוך בנט במליאת הכנסת, לפני כשבועיים
שר החינוך בנט במליאת הכנסת, לפני כשבועייםצילום: אמיל סלמן

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר כי "המנהרה שהתגלתה היא פגיעה קשה בריבונות הישראלית והוכחה נוספת לכך שמדיניות ההכלה שמובילים נתניהו ויעלון מאפשרת לחמאס להמשיך להתעצם, לפעול בשטח ולסכן את חייהם של תושבי הדרום ואת ביטחונה של מדינת ישראל". ליברמן הוסיף: "כנראה שזו גם לא המנהרה היחידה שחצתה כבר את גבול ישראל. אם לא תשתנה המדיניות החמאס ימשיך לחפור, להתחמש, להתעצם ולערער את יסודות הביטחון הישראלי".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הגיב לחשיפת המנהרה ותקף: "בעבר היו בישראל ממשלות שראשיהן שתקו והאויב חטף. בשנים האחרונות יש בישראל ממשלות שרק מדברות והאויב מחטיף". לדבריו, "אחרי צוק איתן הבטיחו לנו הפטפטנים שתהיה הרתעה ושקט לשנים ארוכות, אבל מסתבר שהנייה לא פוחד מבנט ומוחמד דף לא עושה חשבון לנתניהו. הגיע הזמן להקים ממשלה בישראל שראשיה ישתקו ויתנו לאויב בראש".

"עצם הגילוי מציב אותנו בפני מציאות מורכבת", מסרו ראשי הרשויות בעוטף עזה, "מצד אחד, איתור המנהרה מבהיר שיש סיבה טובה לתחושת הדריכות המוגברת. מצד שני, אנחנו מברכים את מערכת הביטחון על השיפור ביכולות לאיתור מנהרות ולחיזוק ההגנה על תושבי הישובים צמודי הגדר. מבחינתנו, הגילוי החשוב מהווה רק את ראשיתה של המשימה. אנחנו תובעים לסיים את הקמת המכשול, לכל אורך הגבול, על כל מרכיביו, במהירות הרבה ביותר. אנו ממשיכים לשמור על שגרת החיים וסומכים על מערכת הביטחון".

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, אמר: "חשיפת המנהרה מוכיחה שוב שעל ישראל להשלים בהקדם את המכשול בפני מנהרות התקיפה של חמאס. בניגוד לאמירות של ראש הממשלה על כך שכסף לא יהיה גורם מעכב, עוד אין סיכום תקציבי בין האוצר למשרד הביטחון בעניין זה. צריך להגיע אליו מיידית ולזרז את העבודות ליצירת המכשול, ובמקביל להכין את צה"ל לעימות, כך שאם יהיה, הוא יהיה מהיר והחלטי ויביא לתוצאות טובות בהרבה ממבצע צוק איתן".

המנהרה התגלתה לפני כעשרה ימים בפעילות של צה"ל. מאז גילויה, פעלו כוחות הצבא כדי לאתר ולהרוס את המנהרה משני צדי הגדר. המנהרה  נמצאה במרחק של מאות מטרים עד קילומטר מקיבוץ חולית שבמועצה האזורית אשכול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ