אלאור אזריה הוא החייל שירה למוות במחבל הפצוע בחברון

בית הדין הצבאי התיר לפרסם את שמו של אלאור אזריה, סמל בן 20 מרמלה, המואשם בהריגה לבקשת סנגוריו. "ירה ללא הצדקה מבצעית שעה שהמחבל היה שכוב פצוע ולא היווה סכנה מיידית"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלאור אזריה בבית הדין הצבאי ביפו, היום
גילי כהן

בית הדין הצבאי התיר אחר הצהריים (שני) לפרסם את שמו של החייל שירה למוות במחבל הפלסטיני בחברון והואשם היום בהריגתו. החייל, סמל אלאור אזריה, בן 20 מרמלה, התגייס לחטיבת כפיר לפני שנה ושמונה חודשים, והוכשר לשמש כחובש קרבי. הוא קיבל תעודת הצטיינות ביום העצמאות האחרון ממפקד גדוד שמשון, סא"ל דוד שפירא. לדברי עורכי דינו, התקרית בחברון היתה הפעם הראשונה בה נכח בזירת פיגוע. סנגוריו אומרים כי אין לו עבר משמעתי וכי הוא חייל מצטיין.

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, אזריה ביצע את הירי "בניגוד לנהלי הפתיחה באש וללא הצדקה מבצעית, שעה שהמחבל היה שכוב פצוע על הקרקע, לא ביצע עוד תקיפה ולא היווה סכנה מיידית ומוחשית לנאשם או לאזרחים ולחיילים שהיו במקום". בנוסף, הוא מואשם בהתנהגות שאינה הולמת. 

אם יורשע אזריה ותיקבע לו תקופת מאסר, משך מעצרו הפתוח לא יוכל להימנות כחלק מתקופת העונש. למעשה, אם אכן יורשע אזריה, בין אם בעבירת הריגה ובין אם בעבירה אחרת, כמו גרימת מוות ברשלנות, הוא צפוי להישלח למאסר שתקופתו תימנה רק לאחר ההרשעה. משפטו של אזריה יחל בתחילת חודש מאי. 

עו"ד אייל בסרגליק, סנגורו של אזריה, אמר במהלך הדיון היום כי "יש פגם גנטי מובנה בכל ראיה של התביעה". הוא ביקש מבית הדין לשחרר אותו לביתו לכל הפחות לליל הסדר. התביעה לא התנגדה לדרישה, אך ביקשה כי אזריה יוחזר לאחר מכן למעצר הפתוח עד תום ההליכים נגדו. השופט סא"ל רונן שור קיבל את הבקשה להאריך את המעצר עד תום ההליכים.

לדברי התובע בתיק, סא"ל אדורם ריגלר, הירי בוצע ללא הצדקה מבצעית, ולעבר מחבל ששכב פצוע. לטעמנו קיים בסיס ראיתי איתן להוכחת העבירה המיוחסת". עו"ד אילן כץ, המייצג גם הוא את החייל אמר כי "מדובר בתיק שיקח הרבה זמן, כי אנחנו נהפוך פה אבן על אבן - לחייל הזה לא מגיע לשבת בכלא". עו"ד בסרגליק הוסיף כי הדיונים במשפט יכולים להיארך אפילו שנה - ולכן המשך מעצרו בתקופה זו לא מידתי. 

בתביעה הצבאית סבורים כי יש ראיות לכך שהוא ירה למוות בעבד אל־פתאח א־שריף כנקמה וללא צורך מבצעי, בין היתר לאור דברים שאמר לאחר הירי לכמה חיילים אחרים, לפיהם "מגיע לו למות". מנגד, הוא טען בחקירתו במצ"ח כי ירה במחבל מתוך חשש לחייו ומשום שסבר כי הוא נושא עליו מטען חבלה או חגורת נפץ. "אני הפעלתי כוח סביר בירייה אחת", אמר אזריה לחוקריו, "יריתי כדור בודד כדי לנטרל את הסכנה שחשתי. אם היתה חגורת נפץ לא הייתי בבית דין, אלא בבית עלמין. לא הייתי יורה בו אלא אם הייתי מרגיש סכנה ממשית".

מתחקיר האירוע, שתועד על ידי תחקירן ארגון "בצלם", עלה כי אזריה ירה בראשו של א־שריף כעשר דקות לאחר שדקר יחד עם פלסטיני נוסף חייל בעמדת שמירה בשכונת תל רומיידה בחברון. חוות דעת פתולוגית קבעה שמותו של א־שריף נגרם מירי החייל ולא מירי קודם לעברו. עוד לפני פרסום הסרטון ערכו מפקד הגדוד, סגן־אלוף דוד שפירא, ומפקד אוגדת איו"ש, תת־אלוף ליאור כרמלי, תחקירים פנימיים, שבהם לא טען החייל שירה במחבל מחשש שהוא נושא חגורת נפץ. אזריה נעצר ביום האירוע, שהה תחילה בכלא צבאי ובהמשך הועבר למעצר פתוח, הדומה במתכונתו לריתוק, במפקדת חטיבת כפיר.

זוהי הפעם הראשונה זה יותר מעשר שנים שבה מואשם חייל צה"ל בעבירת הריגה בעת פעילות מבצעית. לפי ארגון "יש דין", המקרה האחרון מסוג זה אירע ב–2004, אז הואשם תייסיר אל־הייב, לוחם בגדוד הסיור הבדואי, בהריגת פעיל השמאל הבריטי טום הורנדל בעת הפגנה ברפיח. לפני כשלוש שנים התכוונה התביעה הצבאית להאשים בהריגה לוחם בפיקוד העורף שירה למוות בעודאי דרוויש, פועל פלסטיני מהכפר דורא שניסה להיכנס לישראל דרך פרצה בגדר ההפרדה. אולם בהמשך הואשם הלוחם והורשע בגרימת מוות ברשלנות בהסדר טיעון, ונידון לשבעה חודשי מאסר. מפקד הפלוגה שבה שירת הואשם גם הוא בגרימת מותו של דרוויש ברשלנות, וזוכה מעבירה זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ