ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בשיחה עם תא הכתבים המדיניים כי המנהרה בדרום רצועת עזה נחשפה בעקבות "פריצת דרך טכנולוגית ייחודית". נתניהו הוסיף כי אינו יכול למסור פרטים בנושא בשל הרגישות הביטחונית.

"זה שינוי מאוד משמעותי ביכולת שלנו לאתר מנהרות", אמר נתניהו, "אנו משקיעים הון עתק בטכנולוגיה הזו וקיבלנו החלטה בנושא בקבינט. אנחנו מייצרים סוג של הגנה ויכולת סיכול מנהרות שאינן קיימות בשום מקום בעולם ובדקנו את כל העולם. תושבי עוטף עזה יכולים להיות רגועים".

נתניהו הוסיף כי השנתיים שעברו מאז מבצע "צוק איתן" היו השקטות ביותר בדרום. "הנגב משגשג", ציין נתניהו, "אני בטוח שחמאס יודע ומבין שאנחנו נגיב בעוצמה רבה אם נותקף מהאוויר, מן הים, מהקרקע או מתחת לקרקע. אנחנו לא מעוניינים כרגע בהסלמה וגם הם לא מעוניינים כרגע בהסלמה".

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בשבועות האחרונים, במקביל למאמצים לאיתור המנהרה, הפחיתה ישראל בצורה משמעותית את כמויות המלט וחומרי הבניין שהיא מעבירה לרצועת עזה וזאת לאור מידע שחמאס משתמש בחומרים אלה לבניית המנהרות.

פיר המנהרה שהתגלתה בשטח ישראל בדרום רצועת עזה, היוםצילום: דובר צה"ל

הבוקר הותר לפרסום כי לפני עשרה ימים אותרו פתחי מנהרה באזור קיבוץ חולית שבמועצה האזורית אשכול, קרוב לרפיח. עומקה של המנהרה 30 מטר. זו המנהרה הראשונה שמתגלה מאז מבצע "צוק איתן". באתר הפלסטיני "זמאן פרס" שדיווח על איתור המנהרה נכתב כי היא נבנתה במשך שנתיים ויש בה תשתית חשמל ואפשרות שהייה למשך תקופה ארוכה. בישראל, לפי הדיווח, חושדים שהמנהרה מסועפת ונועדה לפעולה של הכוחות המיוחדים של חמאס לצורך חטיפה.

כוחות צה"ל עדיין עובדים כדי לאתר את מסלול המנהרה. צה"ל מפעיל אמצעים שונים בניסיון למפות את תוואי המנהרה. לדברי קצין בכיר בצה"ל, לא אותרו חפצים במנהרה, שאפשרו לקבוע את מועד חפירתה. ייתכן כי היא נחפרה לפני מבצע "צוק איתן", ורק כעת אותרה.

גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, מסרו בתגובה לאיתור המנהרה כי "מה שחשפה ישראל הוא טיפה בים ביחס למה שכוחות ההתנגדות הכינו למען ההגנה על המולדת ושחרורה".

יעלון: מקווה שחמאס ישקול שוב את ההשקעה במנהרות

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס היום לגילוי המנהרה בטקס הרמת כוסית במועצה האזורית שדות נגב. "המנהרה שגילינו לאחרונה היא פועל יוצא של מאמץ מודיעיני, מאמץ מבצעי ומאמץ טכנולוגי של צה"ל, מערכת הביטחון והתעשייה הביטחונית".

"לא השלינו את עצמנו לרגע לאחר צוק איתן שהחמאס לא ינסה להתעצם אבל מנגד לא שקטנו על השמרים - גם במניעת ההתעצמות של רקטות שהוברחו בעבר מקרוב ומרחוק, וגם באשר לנושא המנהרות. זה הישג ראוי שאני מקווה שיגרום לחמאס לשקול שנית אם כדאי להשקיע בזה או להפנות את הכסף לטובת רווחת תושבי רצועת עזה", אמר יעלון.

בהתייחחס לשאלה כמה מנהרות קיימות בגבול עזה שעדיין לא התגלו, השיב שר הביטחון: "אנחנו פועלים במלוא המרץ, שזה לאתר כל מנהרה שהיא מנהרה התקפית שהחמאס מתכוון שהיא תחצה את הגדר, ואני מעריך שאנחנו בדרך הנכונה כדי לחשוף כל מנהרה שתחצה את הגדר". 

לשאלה מה מסיק חמאס מתפיסת המנהרה, אמר: "אנחנו מבינים שיודעים מזה כבר כמה ימים שהמנהרה נתפסה, ואנחנו עוקבים אחרי ההתנהלות שלהם, ההיערכות שלהם. איננו רואים כרגע שחמאס פניו להסלמה, גם פנינו אינם להסלמה". לגבי פרויקט המכשול אמר שר הביטחון: "זה כמו לזרז את המזורזים. אנחנו לא מעכבים את המכשול, הוא מתוקצב, חיכינו לכמה מרכיבים טכנולוגים כדי שהם יבשילו על מנת להיכנס לעבודה במלוא התנופה ואנחנו כבר נמצאים שם".

יעלון נשאל אם חפירת המנהרה מעידה על כך שההרתעה הישראלית לא גברה בעקבות מבצע צוק איתן, והשיב כי "שאלת ההרתעה או אי ההרתעה איננה קשורה להתעצמות (של חמאס). היה ברור לנו שימשיכו להתעצם. בגלל הקושי, הם נאלצים לייצר רקטות ולא להבריח רקטות, עם כל הקשיים בזה, וגם בזה יש קשיים. וגם בנושא המנהרות היה ברור לנו שינסו לחפור - לא כך נמדדת הרתעה". יעלון ציין ש"זו מנהרה שאמנם התבססה על מנהרה ישנה מהעבר, אבל קטע מסוים ממנה הוא קטע חדש, ככה אנחנו מתייחסים לזה". שר הביטחון לא הסכים להרחיב לגבי הכלי הטכנולוגי שמצאה את המנהרה בשבוע שעבר, וכמה כלים כאלה פרושים מסביב לרצועה.

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, אמר כי "חשיפת המנהרה והשמשתה הם תזכורת לאיומים", וכי "צה"ל ישקיע מאמץ טכנולוגי ומודיעיני להסיר את האיום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ