נתניהו: "נותרו פערים ניכרים" במו"מ עם ארה"ב על הסכם הסיוע הביטחוני

בשיחה עם כתבים הוסיף ראש הממשלה כי "יש התקדמות" בשיחות הפיוס עם טורקיה והכחיש שישראל עומדת לחתום על הסכם כלשהו עם הפלסטינים לגבי פעילות צה"ל בשטחי איי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בשיחה עם תא הכתבים המדיניים כי "נותרו פערים ניכרים" במשא ומתן בין ישראל לארה"ב על הסכם הסיוע הביטחוני. "אנחנו בתוך התהליך ואני מקווה שהוא יסתיים", אמר נתניהו. "ניהלתי כמה משאים ומתנים כשר אוצר, צריך סבלנות. אשמח מאוד אם ההסכם יושג ביני לבין הנשיא אובמה ואני מקווה שהפערים יצטמצמו כדי לאפשר את זה".

נתניהו התייחס בדבריו גם למגעי הפיוס עם טורקיה ואמר כי "יש התקדמות" בשיחות. על רקע הדרישה הטורקית להסרת המצור מעל רצועת עזה הדגיש נתניהו כי ישראל מתנגדת להקמת נמל בעזה בשל הקושי הביטחוני לפקח על הכניסה והיציאה ממנו.

ראש הממשלה נתניהו בישיבת הממשלה במעלה גמלא, אתמולצילום: אפי שריר

"אנחנו שומרים על המדיניות הביטחונית שלנו ביחס לעזה והיא לא תשתנה. מי שחשוב שפתיחת ערוץ ימי לעזה תסייע לביטחון, אני חושב שהוא טועה", אמר נתניהו. "אנחנו מאפשרים כבר היום להעביר סיוע הומניטארי לאוכלוסייה. יש לנו דרישות אחרות ואינטרסים אחרים כמו פעילות חמאס בטורקיה – אם זה יסוכם אני מניח שנוכל לבשר על חידוש היחסים במלואם".

ראש הממשלה הכחיש כי ישראל עומדת לחתום על הסכם כלשהו עם הפלסטינים לגבי פעילות צה"ל בשטחי איי או להתחייב רשמית כי כוחות צה"ל לא יפעלו בערים הפלסטיניות בגדה. הוא גם הכחיש שהמגעים עם הפלסטינים מתקיימים מאחורי גבם של שרי הקבינט המדיני-ביטחוני. "העיקרון שלנו הוא פשוט – אם כוחות הביטחון של הרשות יעשו יותר אז צה"ל יעשה פחות", אמר נתניהו. "אין לנו עניין להיכנס בכוחות גדולים לשטחי איי ללא צורך. בשום מצב לא נוותר על זכותנו, שנפעיל אותה בכל מצב ובכל מקום מערבית לירדן".  

נתניהו התייחס לשבויים הישראלים שנמצאים בידי חמאס בעזה – שני החיילים שנהרגו במבצע צוק איתן אורון שאול והדר גולדין ושני האזרחים - ואמר כי מדובר בסוגיה שלא יורדת מסדר יומו. "אנחנו פועלים בעניין הזה כל הזמן אבל אין לי מה לחדש", ציין. "אנחנו לא חוסכים שום אפיק ולא נמנעים מכל דרך. לא הכל יעיל. עד לרגע זה אף אפיק לא היה יעיל. חלק מהאפיקים הקיימים כן נראים מבטיחים".

לדברי נתניהו, הוא לא ידע מראש על ביקורו של מנהיג מפלגת החירות האוסטרית היינץ כריסטיאן שטראכה בישראל. הוא הוסיף כי ההזמנה ששלחה מפלגת הליכוד לשטראכה לא היתה על דעתו וציין כי הוא בודק את הנושא. לגבי מינוי שגרירת ישראל החדשה לרומא, פיאמה נירנשטיין, ציין נתניהו כי לא קיבל כל מסר שלילי מראש ממשלת איטליה מתיאו רנצי בעניין. נתניהו סירב בתדרוך להתייחס לתחקיר "עובדה" בנושא רחבעם זאבי ואמר כי הוא מתכנן להתייחס לנושא בעתיד הקרוב.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ