ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ממשלת ירדן החליטה להקפיא את פרויקט התקנת המצלמות במתחם מסגד אל-אקצא - בשל הסתייגויות שהושמעו מהצד הפלסטיני, בפרט בירושלים - כך הודיע היום (שני) ראש ממשלת ירדן, ד"ר עבדאללה אנסור, בהצהרה שפורסמה בסוכנות הידיעות פטרא.

בהצהרה אמר אנסור כי להתקנת המצלמות היה ייעוד ברור והוא תיעוד ההפרות הישראליות של ההסכמים והכניסות למתחם המסגד. מנסור אמר התיעוד היה יכול לשרת את ירדן ואת הפלסטינים במישור החוקי, המשפטי וההסברתי, בהתמודדות עם ההפרות הישראליות החוזרות במתחם המסגד, שכן ישראל - לדבריו - תמיד התנערה מאחריותה בכל הקשור להפרות. בנוסף, אמר אנסור, המצלמות היו תורמות לחיבור בין המסגד לבין המאמינים בכל רחבי העולם, לרבות העולם הערבי והאיסלאמי.

שוטרים מאבטחים יהודים בהר הבית, בשנה שעברהצילום: אי־אף־פי

ראש ממשלת ירדן ציין עם זאת כי מאז ההודעה על ההחלטה להתקין את המצלמות, היו תגובות מצד הפלסטינים שהביעו חשש מהמהלך, מהשלכותיו וממטרותיו. מתוך עמדה ברורה של ירדן לעמוד לצד העם הפלסטיני ומאבקו למען השגת זכויותיו, הודיע מנסור, החליטה הממשלה הירדנית לא להמשיך בפרויקט, שהפך להיות שנוי במחלוקת. "ירדן תמשיך בתפקידה ההיסטורי לשמור על המקומות הקדושים בירושלים", הוסיף.

יועצו של אבו מאזן ושר ההקדשים לשעבר ברשות הפלסטינית, ד"ר מחמוד אל-הבאש, אמר ל"הארץ" כי ההחלטה הירדנית התקבלה בתיאום עם ההנהגה הפלסטינית בדרג הגבוה ביותר, וכי הסיבה העיקרית להקפאת הפרויקט היא דרישות של ישראל לגבי השליטה במתחם ובחדר הבקרה – דרישה שהן הפלסטינים והן הירדנים לא היו יכולים לקבל. אל-הבאש ציין כי לפלסטינים היו הסתייגויות נוספות מהרעיון, שהועברו לצד הירדני, ולכן התקבלה ההחלטה להקפיא את הפרויקט.

פקיד פלסטיני בכיר, שביקש להישאר בעילום שם, אמר בשיחה ל"הארץ" כי ההבנות לגבי התקנת המצלמות לא ענו מלכתחילה על הדרישות הפלסטיניות, וכי העמדה הפלסטינית בכל הנוגע לשמירה על הסטטוס קוו היא כי יש להחזיר את המצב למה שהיה לפני אוקטובר 2000. לדברי הפקיד, התקנת או אי-התקנת מצלמות אין בהן כדי לסייע בשמירת הסטטוס קוו, שכן זו פעולה שאינה מבטאת איסור או מניעת כניסת יהודים למתחם המסגד.

מאז תחילת ההסלמה הביטחונית באמצע ספטמבר האחרון טענו הירדנים והפלסטינים כי ישראל אינה שומרת על הסטטוס קוו בהר הבית. הירדנים אף טענו כי ישראל מפרה את ההבנות שהושגו בנובמבר 2014 בין נתניהו לבין המלך עבדאללה בעניין הר הבית. ישראל מצידה הכחישה כי הפרה את ההבנות או את הסטטוס קוו והאשימה את הוואקף הירדני בכך שלא יישם את ההתחייבויות שלקח על עצמו.

בסוף אוקטובר פורסם כי שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, הצליח להגיע להבנות בין הצדדים בנסיון להשיב את הרגיעה. במסיבת עיתונאים בעמאן אמר קרי כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים להציב מצלמות בהר הבית שישדרו במשך 24 שעות ביממה את המתרחש במקום.

לפני כחודש הודיע שר ההקדשים הירדני, האיל דאוד, כי משרדו יחל להתקין 55 מצלמות ברחבות של מסגד אל אקצא בירושלים. דאוד ציין כי המצלמות יעקבו אחר המתרחש במתחם, שגודלו 144 דונם, מסביב לשעון וחדר הבקרה יהיה תחת אחריות בלעדית של משרד ההקדשים. במסגרת המתווה להתקנת המצלמות נקבע כי הן יותקנו ברחבות הגדולות ובכמה מיקומים נוספים ברחבי הר הבית, אולם בניגוד לדרישת ישראל נקבע כי לא יותקנו מצלמות בתוך המסגדים. המצלמות ישדרו במקביל למרכז שליטה ירדני ולמרכז שליטה ישראל.

בשבוע שעבר אמר פקיד בכיר בירושלים כי ישראל העבירה לאחרונה מסרי הרגעה לירדן ולרשות הפלסטינית, לפיהם היא מחויבת לסטטוס-קוו בהר הבית ורוצה לשמור על רגיעה ולהימנע מהסלמה בתקופת החגים היהודיים והמוסלמיים המתקרבת. הפקיד סיפר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס השבוע ישיבת היערכות לקראת תקופת החגים שבה השתתפו ראשי מערכת הביטחון. "המסר המרכזי בישיבה היה שישראל מחויבת ושומרת על הסטטוס-קוו בהר הבית ומעוניינת בשקט בתקופת החגים", אמר הפקיד הבכיר. "ישראל העבירה מסרים מרגיעים ברוח זו לירדן ולרשות הפלסטינית לקראת החגים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ