הנאשם המרכזי ברצח אבו חדיר הורשע: "הבין היטב את מעשיו"

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע שיוסף חיים בן דוד לא היה פסיכוטי, כפי שטענו סניגוריו, והרשיע אותו גם בחטיפת הנער ובתקיפתו. עונשו ייגזר במועד אחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסף חיים בן דוד, שהורשע ברצח הנער מוחמד אבו חדיר, הבוקר בבית המשפט בירושלים

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע הבוקר (שלישי) את יוסף חיים בן דוד ברצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר ב-2014. בן דוד, הנאשם המרכזי בפרשה, הורשע גם בחטיפה לשם רצח, תקיפה הגורמת חבלה של ממש וניסיון הצתה. השופטים דחו את טיעוני ההגנה לפיהם אינו אחראי למעשיו ואינו כשיר לעמוד לדין. עונשו ייגזר במועד אחר. 

אבו חדירצילום: רויטרס

שאלת כשירותו של בן דוד לעמוד לדין עמדה על הפרק מרגע מעצרו. בן דוד, שניהל חנות משקפיים באזור שכונת מאה שערים, טופל בידי פסיכיאטרים קודם לרצח, אבל הבוקר קבעו השופטים, יעקב צבן, רפי כרמל ורבקה פרידמן-פלדמן, כי בעת ביצוע העבירות הנאשם בן דוד "לא היה פסיכוטי, הבין היטב את מעשיו, אחראי למעשיו שלט בהם והיתה לו יכולת להימנע מביצוע העבירות". 

השופטים דחו את חוות הדעת הפסיכיאטרית שהגיש ד"ר ג'ונתן סירקין מטעם ההגנה. "הנאשם טופל על ידי מספר רופאים ומטפלים מאז שנת 2010, ואין ברישומים השוטפים ציון של פסיכוזה. להיפך, צוין במפורש שאין סימנים מאניים או פסיכוטיים", כתב ראש הרכב השופטים צבן. "כן צוינה אובססיביות ובקיץ 2014, שבועות ספורים לפני ביצוע העבירות, אף צוין תפקוד טוב בעבודה, רצון לחיות". בתשובה לטענת הפסיכיאטר כי עמיתיו מטעם הפרקליטות התעלמו מממצאיו על בן דוד, כתב השופט כי "הנאשם נבדק ואובחן על ידי מספר רופאים במשך השנים שהכירו היטב בעיותיו ופעם ועוד פעם לא מצאו סימנים פסיכוטיים הגורמים לאובדן שליטה".

צבן הוסיף עוד כי "הנאשם נמצא מבין, אחראי ובעל שליטה ללא סימנים פסיכוטיים בבדיקה שגרתית שהתקיימה שבועות ספורים לפני האירוע וכך גם שבוע לאחר האירוע בבדיקה בבית חולים גהה. שם דיבר על לחץ, פחד, בהלה וחרטה תוך ביצוע המעשים – קרי הביע גם רגשות, והבעת רגשות אינה אופיינית להזיות, מחשבות שווא או קולות שהורו לו מה לעשות. בשחזור נראה ונשמע הנאשם רהוט, מודע, חד וברור כשהוא מתאר היטב את המהלך, מסביר הצורך בנקמה עקב רצח שלושת הנערים..." 

בפרקליטות מחוז ירושלים מסרו בתגובה להרשעה כי "בית המשפט קבע באופן ברור וחד משמעי כי בן דוד הוא האחראי והמבצע העיקרי של המעשים המזעזעים שבהם הורשע יחד עם שני קטינים קרובי משפחתו. הנאשם הורשע ברצח נער חף מפשע שחייו נגדעו באחת באכזריות קיצונית ובניסיון לחטוף ילד נוסף - בן שמונה - אותו ניסה לחטוף מזרועות אמו בעת שהלכה ברחוב עם ילדיה".

ביולי 2014 רוצחיו של אבו חדיר חטפו אותו סמוך למסגד בשכונת שועפט במזרח ירושלים, הכו אותו, חנקו ולבסוף הציתו אותו למוות ביער ירושלים. בעקבות הרצח פרץ במזרח ירושלים גל הפגנות אלימות. השלושה נתפסו כמה ימים לאחר מכן, הודו בחקירתם בשב"כ במעשה ואף שחזרו אותו. במהלך המשפט אמרו השלושה כי ביצעו את הרצח כנקמה על חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים בגוש עציון.

בנובמבר הורשעו שני הנאשמים הנוספים בפרשה, הקטינים, א' וי' המקורבים לבן דוד, ברצח אבו חדיר. הכרעת הדין בעניינו של בן דוד עצמו נדחתה אז, בעקבות חוות דעת פסיכיאטרית שהגיש ברגע האחרון. במהלך המשפט ביקשו הקטינים להקטין את חלקם ולהטיל את האחריות למעשה על בן דוד. לטענת סנגוריהם הם הושפעו רבות מבן דוד שהפעיל עליהם לחצים כבדים לסייע לו בחטיפה וברצח. הם טענו כי במשך שעות ארוכות לפני הרצח בן דוד דאג לתת להם כדורים ומשקאות אנרגיה.

לפני חודשיים גזר בית המשפט מאסר עולם ועוד שלוש שנים על י'. שלוש שנות המאסר הנוספות הן בגין ניסיון חטיפה של נער נוסף, בלילה שקדם לרצח. הנאשם הקטין השני, א', נידון ל-21 שנות מאסר. כמו כן נקבע כי כל אחד מהם ישלם למשפחת אבו חדיר פיצוי בגובה 30 אלף שקלים.

על א' לא נגזר מאסר עולם משום שבית המשפט קבע כי לא לא לקח חלק בהצתת אבו חדיר, אלא רק במעשים שקדמו לה. "הוא הצעיר שבחבורה עם פוטנציאל שיקום", נכתב בפסק הדין. "מעשיו אף הם מרושעים שכן הוא לכד את המנוח, מנע ממנו להתנגד, סייע בחניקתו. אך עם זאת לא נטל חלק פיזי בחלק האחרון שהוביל להכאתו וליציקת דלק או נפט על גופו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ