ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מינויה של חברת הפרלמנט האיטלקי לשעבר פיאמה נירנשטיין לשגרירת ישראל ברומא הפך שנוי במחלוקת בעיקר בשל התנגדויות בקהילה היהודית ובמשרדי ממשלה שונים באיטליה. אולם, דברים שכתבה נירנשטיין בעבר, כשהיתה עיתונאית וסיקרה את ישראל עבור כלי תקשורת איטלקיים, עלולים לעורר חוסר נחת גם בלשכת ראש הממשלה בירושלים.

באתר האינטרנט הרשמי של נירנשטיין הופיע מאמר שכתבה ב-1996 ובו ביקורת חריפה ביותר נגד אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, כזו שכמעט ולא נשמעה אפילו בתקשורת הישראלית, שאינה חוסכת בביקורת כלפיה.

שעה קלה אחרי הפרסום באתר "הארץ" הסירה נירנשטיין את המאמר מאתר האינטרנט שלה.

בכתבה, תחת הכותרת "מפלצת בתחפושת של גברת ראשונה – האם אשת ראש הממשלה מתאימה לתפקידה?", גוללה נירנשטיין שורה של סיפורים על התנהלותה של שרה נתניהו במהלך החודשים הראשונים של הקדנציה הראשונה של בנימין נתניהו כראש ממשלה.

בני הזוג נתניהו יחד עם בניהם בביתם בירושלים ב-1998. לפי נירנשטיין נתניהו מנסה לשוות לעצמה דימוי של ג'קי קנדיצילום: יעקב סער / לע"מ

נירנשטיין ציינה כי נתניהו מנסה לשוות לעצמה דימוי של ג'קי קנדי, ועושה שימוש פוליטי במשפחתה כשהיא חושפת את ילדיה למצלמות כפי שנהוג בפוליטיקה האמריקאית. "לא רק שאינה ברמה כזו, אלא שהיא מסתכנת בכך שהבחירה שלה תהפוך לבומרנג", ציינה נירנשטיין. השגרירה המיועדת מצטטת דברים שאומרות שתי מטפלות שעבדו באותה תקופה אצל משפחת נתניהו: "הן מספרות פרשות איומות על קמצנות ונוירוזה אובססיבית בין כותלי בית נתניהו", כתבה אז נירנשטיין.

אחרי תיאור של כמה דוגמאות נוספות לפרשיות אחרות בהן היתה מעורבת לכאורה שרה נתניהו באותה תקופה, כמו איומים על אמהות שילדיהן דחפו את בניה בגן הילדים, שואלת נירנשטיין: "הייתכן ששרה בן ארצי נתניהו היא באמת המפלצת הזאת? האם נכון, למשל, שכשכוסית מברשת השיניים נשברה היא זימנה את המשפץ של מוזיאון ישראל, שלא האמין למשמע אוזניו, וביקשה ממנו לתקן אותה ולעשות לה הנחה של 50 שקל?".

פיאמה נירנשטייןצילום: מוטי מילרוד

בהמשך הכתבה נירנשטיין מתבטאת בצורה אפילו חריפה יותר. "בשביל למלא את תפקיד הגברת הראשונה צריך להיות דומה אפילו במעט לממציאת הז'אנר אלינור רוזוולט (אשת נשיא ארה"ב לשעבר, ב"ר)", כתבה אז נירנשטיין. "דומה ששרה, גם אם קיבלה לא מזמן תואר בפסיכולוגיה, אינה כזאת. אומרים שבעיקר אינה מחבבת נשים ומדברת עליהן תמיד כאויבות או כמטומטמות ושהתנגדה לצירופה של לימור לבנת לממשלה החדשה".

נתניהו הודיע על מינויה של נירנשטיין לשגרירת ישראל ברומא כבר באוגוסט שנה שעברה. נירנשטיין, בת 71, עבדה במשך שנים כעיתונאית. בין 2008 ל-2013 היא כיהנה כחברה בפרלמנט האיטלקי מטעם מפלגת הימין של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני ושימשה כסגנית יו"ר ועדת החוץ.

השבוע דווח ב"הארץ" כי על פי מקור ישראלי המעורה בנושא, ראש ממשלת איטליה, מתיאו רנצי, העביר לפני כחודש וחצי לראש הממשלה נתניהו מסר דיסקרטי ובו הציע לשקול מחדש את מינויה של נירנשטיין לשגרירה. בתדרוך לתא הכתבים המדיניים שלשום הכחיש נתניהו שקיבל מסר כזה מרנצי.

עוד ציין המקור כי המסר הועבר לאחר שבלשכתו של ראש ממשלת איטליה הבינו את הבעייתיות שעלולה להיווצר כתוצאה ממינויה של נירנשטיין לתפקיד, וזאת לאור חוסר שביעות הרצון בקרב הקהילה היהודית באיטליה וההתנגדות במשרד החוץ ברומא ובמערכת הביטחון האיטלקית. בכיר במשרד החוץ ציין כי בשבוע שעבר אושר המינוי על ידי נציבות שירות המדינה ובשבועות הקרובים הוא יובא לאישור הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ