אלוף פיקוד הדרום: יש תוכנית לפינוי קצר של תושבי עוטף עזה מחוץ לטווח הרקטות

הדברים נאמרו בכינוס על איום המנהרות בשדרות, וראש העיר דוידי הביע התנגדות נחרצת לפינוי. ליברמן: "יש אלטרנטיבה שלטונית לחמאס בעזה. לא אנקוב בשמות, אבל אני לא מתכוון לאבו מאזן"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

אלוף פיקוד הדרום, אייל זמיר, אמר היום (רביעי) כי במקרה של לחימה בעזה יש תוכנית לפינוי תושבים מהיישובים בעוטף עזה לתקופה קצרה, מעבר לטווח הרקטות של חמאס. לדבריו, הפינוי ייעשה בהתייעצות ובשיתוף עם ראשי הרשויות באזור. לעומתו הביע ראש העיר שדרות, אלון דוידי, התנגדות נחרצת לפינוי ואמר כי "אני מאמין שפינוי אזרחים אינו הצעד הנכון וכי הדיבור על החשש אינו מועיל למורל".

האלוף זמיר דיבר הבוקר בכינוס על איום המנהרות המתקיים בשדרות, ואמר על מנהרת חמאס שחדרה לשטח ישראל ושצה"ל חשף לאחרונה, כי "אנחנו שולטים בתוואי המנהרה. המנהרה לא הפתיעה אותנו, בכל מקום שיהיה חשש לתוואי מנהרה, אנחנו נבדוק לעומק, תרתי משמע". האלוף זמיר הוסיף ואמר כי "התקופה שלאחר צוק איתן היא השקטה ביותר שהיתה בדרום". את הכינוס יזם רדיו דרום בשיתוף עם עיריית שדרות. לדברי המארגנים, אף נציג ממשלה לא הסכים להשתתף בכינוס.

האלוף זמיר בכינוס בשדרות היוםצילום: אילן אסייג

לעומת זמיר אמר ראש העיר שדרות דוידי, כי "במבצעים הבאים, לא נסכים לפנות את העיר שדרות. אנו חזקים ויכול נוכל לאיומי הטרור". דוידי סירב להתייחס בנאומו לאיום המנהרות ולאיום הרקטי מעזה, והתמקד במה שהגדיר חוסנה של העיר והעוצמה האזרחית של תושביה. "אני רואה את העוצמה האזרחית, את הלל בראלי, ובני נוער כדוגמתה אשר חיים ופועלים בשדרות", אמר. "אני רואה את תושבי שדרות ויישובי עוטף עזה ממשיכים בשגרת חייהם ללא היסוס וחשש, עם עוצמות אדירות. ואני אומר, די לדיבורים על האיום ועל הפחד. בואו נציג את העוצמה, את הניצחון, את הגבורה האזרחית, אשר כה בולטת בקרב תושבי שדרות והאזור כולו".

דוידי דיבר על עורף שבימי הלחימה בעזה העלה את מורל החיילים. "החיילים דאגו לניצחון הכוח ואנחנו, האזרחים, דאגנו מכאן לניצחון הרוח. רק יחד מתקבל ניצחון אמיתי ומשמעותי, אשר מעלה את המורל בקרב האזרחים והחיילים כאחד", אמר. לכן אני מאמין כי פינוי אזרחים אינו הצעד הנכון וכי הדיבור על החשש אינו מועיל למורל. אנו צריכים לדבר על הגבורה, על העוצמה ועל היכולת האזרחית והצבאית. אנו צריכים להציג את תמונת הניצחון והחוזק הנפשי אל מול איומי טרור וניסיונות הפחדה".

ליברמן בכינוס בשדרות היוםצילום: אילן אסייג

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר בכינוס כי "יש אלטרנטיבה שלטונית לחמאס ברצועת עזה. אני לא אנקוב בשמות, אבל אני לא מתכוון ל(מוחמד) דחלן או לאבו מאזן. ממשלת ישראל הפכה את קטאר לשחקן מרכזי בשיחות של ישראל עם חמאס. צריך להקים תחנת טלוויזיה, רדיו ואינטרנט, שתשדר לתוך רצועת עזה ותשדר לתושבי הרצועה את האמת על חמאס. חמאס הפך מארגון טרור לארגון שיש לו צבא, תשתית מדעית, ושטח. מארגון טרור הפך למדינת טרור. מי שאומר שאין אופציה שלטונית לחמאס הוא בעל חשיבה מרובעת, שלא יכול לחשוב מחוץ לקופסה. אם היתה לי האחריות, הייתי חוזר מיד לחיסולים ממוקדים. אם הם (חמאס, אב"ז) לא מחזירים את גופות החיילים ואת האזרחים ברצועה תוך 48 שעות — שיתחילו לדאוג לסידור ההלוויה שלהם".

לדברי ליברמן, "השאלה המתבקשת היא האם ישראל צריכה לחכות בסבלנות עד שחמאס ישלים את בניין הכוח שלו... ויבחר את העיתוי הנוח מבחינתו לעימות הבא. כלומר, החמאס הוא היוזם, הוא המכתיב את כללי המשחק ואנחנו הצד הפאסיבי המתגונן והמתבונן. זאת מדיניות שגויה מן היסוד המסכנת קודם כל את תושבי הדרום, ואת שאר אזרחי מדינת ישראל...כדי לקבל החלטות מן הסוג הזה דרושה הנהגה אחרת לגמרי מההנהגה הישראלית הנוכחית".

עוד אמר ליברמן: "שיפור רמת החיים ברצועת עזה זה דבר קריטי וברור שאם כך יקרה, זה יוריד את המוטיבציה של האזרחים להצטרף לחמאס. חמאס שודד את הכסף והחומרים המיועדים לבנייה מהאזרחים שלו. אין סיכוי לשפר את רמת החיים ברצועת עזה כל עוד חמאס שולט שם. אנחנו לקראת משבר הומניטרי מאוד קשה ברצועת עזה. יהיה משבר מים חמור. הצפת המנהרות במי ים על ידי המצרים גורמת לנזק למי השתייה התת־קרקעים בעזה".

יו"ר מרצ, ח"כ גלאון, אמרה בכינוס כי "עזה לא תיעלם, גם אם יש אנשים שרוצים בזה. אפשר להאשים את חמאס כמה שרוצים, ובצדק, אבל לא חמאס ביקש את הקול שלכם שאמר שישמור על הביטחון שלכם, נתניהו כן. ישראל צריכה לשאול את עצמה איך מייצרים ביטחון לטווח ארוך. יש לה המון גזרים לתת לעזה, כאלה שלא יפגעו בביטחון הישראלי. צריך להיות ברור לכולם שלהרתעה יש תוקף מוגבל. מה שאומר שהכלים הישנים נכשלו, אך הממשלה מציעה לנו אותם שוב ושוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ