נחשפה התארגנות טרור יהודי: חבריה חשודים בהצתות וזריקת רימון גז לבית פלסטיני

שבעת פעילי הימין שנעצרו על ידי השב"כ ומשטרת ש"י פעלו על פי החשד בהשראת הפיגוע בדומא. קצין צה"ל, קרוב משפחתם של חלק מהעצורים, נלקח היום מבסיסו לחקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצתת רכב וריסוס כתובת נאצה בכפר ביתילו, שבוצעו על פי החשד על ידי שלושה מהמורשעים, אוקטובר 2015

נחשפה קבוצת התארגנות טרור יהודי שביצעה פיגועים, אחד מהם חייל צה"ל, כך הותר הבוקר (רביעי) לפרסום. שירות הביטחון הכללי והמפלג לפשיעה לאומנית של משטרת מחוז ש"י עצרו שבעה פעילי ימין בחשד לשורה של הצתות וזריקת רימון גז לתוך בית פלסטיני מאויש. חלק מהחשודים הודו במעשים ואף שיחזרו אותם, כמו גם הפלילו את שותפיהם לעבירה. בימים הקרובים תגיש פרקליטות מחוז מרכז כתבי אישום נגד העצורים.

מאוחר יותר היום קצין צה"ל, קרוב משפחתם של חלק מהעצורים, נלקח מבסיסו לחקירה על ידי כוחות המשטרה הצבאית. הקצין נחקר כבר לפני מספר חודשים בנושא וכן לפני כשלושה שבועות, ושוחרר לאחר חקירתו, כך לפי ארגון "חוננו", שעורך דין מטעמם מייצג את העצורים בפרשה.

במרכז הפרשה עומדים בני משפחת שנדורפי, לה 17 ילדים, מהתנחלות נחליאל אשר בגוש טלמונים. אבי המשפחה, יגאל, הוא מהרבנים המזוהים עם הימין הקיצוני. העצורים הם פנחס שנדורפי, תושב קרית ארבע, וצעיר בשם שניאור דנה, וכן חמישה תושבי ההתנחלות נחליאל: שני קטינים בני 16 ו-17; איתמר בן אהרון ומיכאל קפלן, בני 20 וחייל צה"ל בן 19 ששמו אסור בפרסום. בשב"כ סבורים כי העצורים פעלו מתוך מודעות לאפשרות שיפגעו בחיי אדם, ובהשראת הפיגוע בדומא.

האירוע החמור ביותר עליו אחראית תשתית הטרור היהודית הוא זריקת רימון גז לתוך בית משפחה פלסטינית בדצמבר האחרון, בעת חקירת ההצתה בכפר דומא. מחקירת האירוע עולה כי במקום נכחו ארבעה מהחשודים, בהם החייל. הם פתחו את החלון, וידאו שאין רשת ואז השליכו פנימה את רימון הגז. לטענתם, את הרימון מצאו במקום שבו עשה הצבא שימוש ברימונים כדי לפזר הפגנה. אבי המשפחה התעורר מצריבת הגז בעיניו, והצליח למלט את התינוק של בני המשפחה מהמקום. ככלל, רימוני גז צה"לים אינם קטלניים, אך פגיעתם בתינוקות יכולה להיות מסוכנת.

כתובת "תג מחיר" שריססו שלושה מהמורשעים, אחים הגרים בהתנחלות נחליאל, אוקטובר 2015צילום: Nasser Shiyoukhi / AP

לפי הודעת השב"כ, הנחקרים הודו "בפעילות טרור ענפה, שכללה ניסיונות פיגוע נגד בתים מאויישים של פלסטינים, תקיפת בן מיעוטים, הצתה והשחתה של רכבי פלסטינים, יידוי אבנים מרכב חולף לעבר רכבים פלסטינים ועוד".

החשודים הודו ושיחזרו אירוע של זריקת בקבוקי תבערה לתוך בית פלסטיני במזרעה א-קבליה בשעת לילה. הבקבוקים פגעו ברשת החלון ולא חדרו לתוך הבית, עליו רוססו כתובות "נקמה". באוקטובר האחרון הציתה החוליה רכב פלסטיני כנקמה על הפיגוע בו נרצחו בני הזוג הנקין. רכב אחר הוצת ב-2014. באירוע נוסף הוכה קשיש פלסטיני בן 60 ונפצע בינוני.

לטענת שירות הביטחון הכללי, לחוליה הזו, שיש לה אופי מקומי, יש קשר לתשתית "המרד" אותה מנסה השירות לחסל בשנה האחרונה. "סיכול ההתארגנות מנע פיגועים נוספים, שהיו עלולים להביא לתוצאות קשות הרבה יותר ולגבות חיי אדם", נמסר בהודעת השב"כ. "מהלך זה מהווה שלב נוסף ברצף מהלכי הסיכול מול תשתיות טרור יהודי בשנה האחרונה שהביאו להורדה משמעותית בהיקפי פעילות הטרור היהודי".

בתגובה לחשדות אמר עו"ד אהרון רוזה, המייצג את העצורים מטעם ארגון "חוננו": "בניגוד  לכל מיני שמועות וחצאי פרסומים, רוב רובן של העבירות שנחקרו בתיק הזה אין בהן שום פגיעה בחיי אדם, ורובן לא מעבר לקטטה בין אנשים". עוד הוסיף רוזה כי "ללא קשר לסוג העבירות שנחקר, השיטה הזו של מניעת מפגש עם עו"ד בכל חקירה שהכותרת שלה היא חקירה ביטחונית, לא תקינה ולא נכונה. בדיעבד, כשאני נפגש עם הלקוחות ברגע שמוסרת מניעת המפגש אני רואה שלא היתה סיבה ממשית למנוע את המפגש, מעבר להפעלת לחץ קשה מאוד על נחקרים שמבודדים מעורך דינם והפכים להיות שבויים בידי חוקריהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ