צרפת תכנס ב-30 במאי בפריז פסגת שרי חוץ בנושא חידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים

ל"הארץ" נודע כי בכינוס המקדים לוועידת השלום שתתקיים בקיץ, ישתתפו עשרות שרי חוץ, אך לא יוזמנו נציגים ישראלים ופלסטינים. דיפלומטים ישראלים אמרו כי שר החוץ הצרפתי יגיע לישראל אחרי יום העצמאות וייפגש עם נתניהו

ברק רביד
פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא צרפת הולנד ורה"מ נתניהו, בפריז בשנה שעברה
ברק רביד
פריז

ממשלת צרפת תכנס ב-30 במאי בפריז פסגה בהשתתפות כמה עשרות שרי חוץ שתעסוק בחידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. דיפלומטים ישראלים ציינו כי צרפת עדכנה היום (חמישי) את ישראל לגבי קיום הכינוס, וכי הזמנות למשתתפים יישלחו מחר. כמה ימים לפני האירוע יגיע לישראל שר החוץ הצרפתי וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

פסגת שרי החוץ תתקיים ללא השתתפות נציגים ישראלים ופלסטינים. היא תהיה אירוע מקדים לוועידת השלום הבינלאומית אותה מעוניינת צרפת לקיים בפריז בקיץ. הדיפלומטים הישראלים ציינו כי בתחילת מאי תתקיים בפריז פגישת הכנה של דיפלומטים בכירים מכל המדינות המשתתפות כדי לדון בסדר היום של פסגת שרי החוץ.

דיפלומטים ישראלים ציינו כי שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו יגיע לישראל אחרי יום העצמאות וייפגש עם ראש הממשלה נתניהו כדי לדון עמו בפסגה שתתקיים כמה ימים לאחר מכן.

בחודשיים האחרונים קיים השליח הצרפתי פייר וימון סדרת התייעצויות עם ישראל, הפלסטינים ושורה של מדינות נוספות - באיחוד האירופי, בעולם הערבי וכן עם ארה"ב ורוסיה - כדי לשמוע את עמדותיהן לגבי כינוס ועידת השלום הבינלאומית.

הפלסטינים תומכים בצורה נלהבת בכינוס הוועידה אך ישראל מתייחסת לאירוע בחשדנות רבה. ראש הממשלה נתניהו אמר בתדרוך כתבים השבוע כי אינו מבין מה כוללת היוזמה הצרפתית. "מישהו יכול להסביר לי מה זו היוזמה הזו? אפילו הצרפתים לא יודעים", אמר נתניהו.

שלשום פורסם ב"הארץ" כי ממשלת צרפת לוחצת על הרשות הפלסטינית להקפיא את המהלך לגינוי ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, אותו החלה לקדם במועצת הביטחון. פקידים ישראלים ופלסטינים בכירים ציינו כי הצרפתים הדגישו בפני הפלסטינים כי מהלך נגד ההתנחלויות באו"ם בעיתוי הנוכחי יחבל ביוזמתם לכינוס ועידת השלום הבינלאומית בקיץ. בעקבות הלחץ הצרפתי, וכן פניות של מדינות ידידותיות נוספות, הפלסטינים נוטים להקפיא את המהלך, כך סיפר בכיר פלסטיני ל"הארץ".

"ההזדמנות לפנות למועצת הביטחון תמיד תהיה קיימת ואנחנו רוצים לתת צ'אנס ליוזמה הצרפתית כי בסופו של דבר זו יוזמה שמשרתת אותנו ולא יוזמה שפוגעת בנו", אמר הבכיר הפלסטיני.

פקיד בכיר בירושלים, שביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות הדיפלומטית, ציין כי ממידע שהגיע לישראל עולה כי שגריר צרפת באו"ם, פרנסואה דלטרה, פנה עוד בשבוע שעבר לעמיתו הפלסטיני, ריאד מנסור, והבהיר לו את הבעייתיות בקידום החלטה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון בעיתוי הנוכחי.

הנושא אף עלה בפגישה שהתקיימה בארמון האליזה ביום שישי שעבר בין נשיא צרפת פרנסואה הולנד לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. האחרון תומך באופן מוחלט ביוזמה הצרפתית ומעוניין לנצל את ההתרחקות האמריקאית מהעיסוק בנושא הישראלי-פלסטיני כדי להגביר את מעורבותן של מדינות אחרות בנושא ולכנס ועידת שלום בינלאומית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ