צרפת רוצה לגבש בוועידה בפריז הצהרת עקרונות לחידוש תהליך השלום

לדברי דיפלומטים ישראלים, בירושלים מעריכים כי אחד העקרונות שהצרפתים רוצים שייכלל בהצהרה יעסוק בסוגיית הגבולות על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ממשלת צרפת מעוניינת לגבש בעת מפגש שרי החוץ שיתקיים בפריז ב-30 במאי הצהרה בינלאומית שתכלול עקרונות מוסכמים, שעל פיהם יש לחדש את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. כך אמרו היום (חמישי) ל"הארץ" דיפלומטים ישראלים.

לדברי הדיפלומטים הישראלים, ממידע שהגיע לישראל הצרפתים רוצים שהעקרונות עליהם יסכימו שרי החוץ שישתתפו בפסגה בפריז יהיו כלליים, אולם יעסקו לפחות בחלק מסוגיות הליבה של הסכסוך הישראלי־פלסטיני ויהוו את העקרונות לפיהם הישראלים והפלסטינים יחדשו את המו"מ אם ירצו בכך. הדיפלומטים הישראלים ציינו כי בירושלים מעריכים שלפחות אחד העקרונות שהצרפתים רוצים שייכלל בהצהרה יעסוק בניהול המו"מ בסוגיית הגבולות על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים. הדיפלומטים הוסיפו שעיקרון אחר עשוי להיות הגדרת לוח זמנים קשיח לסיום המו"מ ולהגעה להסכם. 

הולנד ונתניהו בוועידת האקלים בפריז, בנובמברצילום: אי־אף־פי

הפלסטינים מעוניינים בגיבוש עקרונות כאלה, אך ישראל מתנגדת לכך בתוקף וסבורה שהמו"מ צריך להתחדש ללא כל תנאים מוקדמים.  

ב-30 במאי תכנס ממשלת צרפת בפריז פסגה בהשתתפות כמה עשרות שרי חוץ, שתעסוק בחידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. דיפלומטים ישראלים ציינו כי צרפת עדכנה אתמול את ישראל לגבי קיום הכינוס, וכי הזמנות למשתתפים יישלחו היום. כמה ימים לפני האירוע יגיע לישראל שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

פסגת שרי החוץ תתקיים ללא השתתפות נציגים ישראלים ופלסטינים, ותהיה אירוע מקדים לוועידת השלום הבינלאומית אותה מעוניינת צרפת לקיים בפריז בקיץ. הדיפלומטים הישראלים ציינו כי בתחילת מאי תתקיים בפריז פגישת הכנה של דיפלומטים בכירים מכל המדינות המשתתפות כדי לדון בסדר היום של פסגת שרי החוץ.

דיפלומטים ישראלים ציינו כי שר החוץ הצרפתי איירו יגיע לישראל אחרי יום העצמאות וייפגש עם נתניהו כדי לדון עמו בפסגה שתתקיים כמה ימים לאחר מכן. בחודשיים האחרונים קיים השליח הצרפתי פייר וימון סדרת התייעצויות עם ישראל, הפלסטינים ושורה של מדינות נוספות באיחוד האירופי, בעולם הערבי וכן עם ארה"ב ורוסיה, כדי לשמוע את עמדותיהם לגבי כינוס ועידת השלום הבינלאומית.

השבוע פורסם ב"הארץ" כי ממשלת צרפת לוחצת על הרשות הפלסטינית להקפיא את המהלך לגינוי ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, אותו החלה לקדם במועצת הביטחון. פקידים ישראלים ופלסטינים בכירים ציינו כי הצרפתים הדגישו בפני הפלסטינים כי מהלך נגד ההתנחלויות באו"ם בעיתוי הנוכחי יחבל ביוזמתם לכינוס ועידת השלום הבינלאומית בקיץ.

בעקבות הלחץ הצרפתי, וכן פניות של מדינות ידידותיות נוספות, הפלסטינים נוטים להקפיא את המהלך, כך סיפר בכיר פלסטיני ל"הארץ". "ההזדמנות לפנות למועצת הביטחון תמיד תהיה קיימת ואנחנו רוצים לתת צ'אנס ליוזמה הצרפתית, כי בסופו של דבר זו יוזמה שמשרתת אותנו ולא יוזמה שפוגעת בנו", אמר הבכיר הפלסטיני.

פקיד בכיר בירושלים, שביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות הדיפלומטית, ציין כי ממידע שהגיע לישראל עולה כי שגריר צרפת באו"ם, פרנסואה דלטרה, פנה בשבוע שעבר לעמיתו הפלסטיני, ריאדמנסור, והבהיר לו את הבעייתיות בקידום החלטה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון בעיתוי הנוכחי. הנושא אף עלה בפגישה שהתקיימה בארמון האליזה ביום שישי שעבר בין נשיא צרפת פרנסואה הולנד לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן). האחרון תומך באופן מוחלט ביוזמה הצרפתית ומעוניין לנצל את ההתרחקות האמריקאית מהעיסוק בנושא הישראלי־פלסטיני כדי להגביר את מעורבותן של מדינות אחרות בנושא ולכנס ועידת שלום בינלאומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ