איזנקוט: חובתנו להציב דרישות ערכיות ומוסריות - גם כשזה לא פופולרי

הרמטכ"ל התייחס לפרשת החייל אלאור אזריה המואשם בהריגה ולביקורת שנשמעה בעקבותיה עליו ועל הצבא. סמל אזריה יצא היום ממעצרו הפתוח לחופשת פסח בת 48 שעות עם משפחתו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איזנקוט בתרגיל חטיבת גולני, באוקטובר
איזנקוט בתרגיל חטיבת גולני, באוקטוברצילום: גפן רזניק / דובר צ

הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט אמר היום (שישי) כי חובתו של צה"ל לנקוט עמדה מוסרית "גם כשזה לא פופולרי". הרמטכ"ל התייחס לפרשת החייל היורה אלאור אזריה ולביקורת הציבורית שנמתחה בעקבותיה על הצבא ועליו באופן אישי. החייל שוחרר היום מהמעצר הפתוח בו הוא שוהה, הדומה במתכונתו לריתוק, לרגל חג הפסח.

"אני לא מרגיש שצה"ל ואני תחת התקפה, אך יש ביקורת שאני לא יכול להתעלם ממנה", אמר הבוקר איזנקוט בתוכנית "קולה של אמא" בגל"צ. "אני מבין היטב שאמון הציבור בצה"ל הוא המרכיב המרכזי ליכולת של צה"ל לממש את הייעוד שלו, להגן על המדינה, להבטיח את הקיום שלה ולנצח מלחמה".

"יחד עם זה, צה"ל הוא לא דמוקרטיה", הוסיף הרמטכ"ל. "הוא צבא במדינה דמוקרטית, יש לו כללים ועקרונות, יש לו נורמות. החובה שלנו כמפקדים היא לנקוט עמדה פיקודית ברורה כדי לסמן רמת דרישות ונורמות מקצועיות, ערכיות ומוסריות, גם כשזה לא פופולרי".

הרמטכ"ל טען כי נוצר בלבול בשיח הציבורי - בין התחקיר המבצעי שערכו מפקדי צה"ל, שמצא כי מעשיו של החייל חרגו מההוראות ובעקבותיו הוחלט להדיחו מתפקידי לחימה, לבין חקירת מצ"ח שנפתחה לאחר מכן והביאה לאישומו בהריגה. "השיח החקירתי-משפטי הוא עצמאי לגמרי. הוא לא נתון למרותי, וטוב שכך. מתקיים במקביל תהליך מקצועי, נקי והגון - ואני מקווה שהאירוע הזה לא יפגע באמון הציבור בצה"ל - אלא יחזק אותו", אמר איזנקוט.

איזנקוט נשאל לגבי המנהרה שנחשפה השבוע בדרום סמוך לקיבוץ חולית, ואמר כי "יש לנו כצה"ל את היכולת המתקדמת ביותר בעולם להתמודד עם האיום הזה. בשבועות האחרונים הגענו להישגים חשובים, אך עדיין זה אתגר מרכזי. אנחנו נחושים לאתר ולהשמיד את כל המנהור ההתקפי שחדר מעזה למדינת ישראל".

סמל אזריה יצא היום לחופשה בת 48 שעות ממפקדת חטיבת כפיר, שם הוא מרצה את מעצרו הפתוח, הדומה במתכונתו לריתוק. בפתח ביתו המתינו לו בני משפחתו וכמה אנשים נוספים, אחד מהם נשא אותו על כתפיו. במקום נתלה שלט תמיכה ובו נכתב "אלאור אזריה כולנו איתך". אזריה יחזור למעצר בבסיסו ביום ראשון הקרוב.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ