מתיחות בהר הבית: 13 יהודים הורחקו מהמתחם

מאות שוטרים מתגברים את הכוחות בירושלים, עליית יהודים להר נמשכת כסדרה. לפי המשטרה ה-13 שהורחקו הפרו את כללי הביקור. הוגש כתב אישום נגד פעיל המקדש שהפר צו מינהלי

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הר הבית, החודש
הר הבית, החודשצילום: רויטרס

מתיחות בהר הבית: 13 יהודים הורחקו היום (ראשון) ממתחם ההר, שלושה מהם קטינים, לדברי המשטרה משום שהפרו את כללי הביקור במקום וככל הנראה ניסו להתפלל. לפי נתוני המשטרה, במהלך היום הגיעו 1,043 מבקרים, מהם 158 יהודים. 

ביקורי יהודים במקום נמשכים בשעה זו כסדרם ולפי הערכות פעילי המקדש, מאות בני אדם צפויים לעלות להר במהלך החג. מאות שוטרים מתגברים את כוחות המשטרה בבירה, בעיקר באזור העיר העתיקה. מוקדם יותר הבוקר נרשמו עימותים מילוליים בין צעירים פלסטינים ליהודים שעלו להר, שוטרים הפרידו בין הצדדים. 

המשטרה הגישה הבוקר כתב אישום נגד רפאל מוריס מתנועת עולים להר על הפרת צו מינהלי שאסר עליו להגיע לירושלים. מוריס נתפס בערב החג יחד עם עוד תשעה פעילי הר הבית בשעה שניסו להתקרב למתחם עם גדיים כדי לקיים את מצוות קרבן הפסח. בתחילה ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים אך לבסוף סוכם כי הוא ישוחרר לבית הוריו מחוץ לירושלים. 

עורך הדין של מוריס איתמר בן גביר אמר כי הוא "שמח שעצרנו את ההשתוללות של  המשטרה מיום שישי ושהושגה החלטה מאוזנת". לדבריו, "מוריס צריך לקבל צל"ש על מאבק למען זכות התפילה בהר הבית אך בכל מקרה נדמה לי שגם המשטרה הבינה שמדובר בבקשה מופרזת וקיצונית וחבל שדווקא בזמן שהשר הממונה הוא גלעד ארדן המשטרה מגישה בקשות מרחיקות לכת ומבקשת לעצור לחודשים רבים צעיר המבקש לממש זכותו בהר הבית".

פעיל המקדש רפאל מוריס בבית משפט השלום בירושלים, הבוקר
פעיל המקדש רפאל מוריס בבית משפט השלום בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

המשטרה נערכה בימים האחרונים בכוחות מתוגברים בבירה. שיא ההיערכות הביטחונית צפוי מחר, אז ייערך ברחבת הכותל המערבי טקס ברכת הכהנים, שבו מצטופפים ברחבה עשרות אלפים. ממשטרת ירושלים נמסר כי "משימות הבטחון והאבטחה של השוטרים ולוחמי מג״ב ברחבי העיר, לרבות בהר הבית, מנוהלות במקצועיות וברגישות המאפיינת את ייחודיות המקום והצורך לשרת את הכלל באופן הוגן ושוויוני. המשטרה תמשיך לשמור מכל משמר על הסדר בהר הבית לרווחת הכלל ולפעול בנחישות כלפי כל מי שינסה לפגוע בשלום הציבור וביטחונו".

שוטרי מג"ב בקניון ממילא ליד העיר העתיקה, הבוקר
שוטרי מג"ב בקניון ממילא ליד העיר העתיקה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ