83 סנאטורים קוראים לאובמה להגדיל את הסיוע הביטחוני לישראל

המו"מ בין ישראל לארה"ב נקלע לקשיים על רקע גובה הסיוע. 51 רפובליקאים ו-32 דמוקרטים חתמו על הפנייה "לאור העלייה הדרמטית באתגרים הגנתיים בישראל". בירושלים בירכו: "מעודד לראות את התמיכה הגדולה"

יהונתן ליס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
רויטרס

83 מתוך 100 חברי הסנאט האמריקאי חתמו על פנייה דחופה לנשיא ברק אובמה, בו הם קוראים להגיע בהקדם להסכמה בנוגע לחבילת סיוע ביטחוני חדשה לישראל, שערכה יהיה גדול מזו הנוכחית העומדת על שלושה מיליארד דולר לשנה. מקור מדיני בירושלים אמר כי "מעודד לראות את התמיכה הגדולה בישראל, מצד שתי המפלגות בארה"ב והציבור האמריקני".

את המכתב יזמו הסנאטור הרפובליקאי הבכיר, לינדזי גרהאם, והדמוקרט כריס קון. בין 51 הרפובליקאים שחתמו על המכתב היה גם המועמד לראשות המפלגה הרפובליקאית במרוץ לנשיאות ארה"ב, הסנאטור טד קרוז. לעומתו, המועמד לראשות המפלגה הדמוקרטית, ברני סנדרס, לא היה אחד מ-32 הדמוקרטים שחתמו.

אובמה ונתניהו בבית הלבן בוושינגטון, בנובמבר
אובמה ונתניהו בבית הלבן בוושינגטון, בנובמברצילום: אי־אף־פי

"לאור הגידול הדרמטי באתגרים ההגנתיים העומדים בפני ישראל, אנו מוכנים לתמוך בהסכם ארוך טווח ומורחב משמעותית שיסייע לספק לה את המשאבים להם היא זקוקה כדי להגן על עצמה ולשמר את יתרונה האיכותי הצבאי", כתבו הסנאטורים לנשיא.

במכתב לא צוין סכום לסיוע לישראל. ישראל ביקשה ארבעה עד ארבעה מיליארד דולרים וחצי. מנגד, ארה"ב הציעה כ-3.7 מיליארד דולר ומקווה להשיג הסכם ביטחוני לפני שתסתיים כהונתו של אובמה בינואר. לפי המכתב, הסנאט מתכוון גם להגדיל את המימון האמריקאי לתוכנית משותפת להגנה מפני טילים. הנשיא אובמה ביקש 150 מיליון דולר לתוכניות מסוג אלה, אבל המחוקקים הביעו נכונות לשלוח לישראל מאות מיליוני דולרים עבור תוכניות כמו "כיפת ברזל".

ב–2007 חתמו ישראל וארה"ב על הסכם סיוע ביטחוני שיפקע בסוף 2018 ובמסגרתו התחייבו האמריקאים לסיוע של 30 מיליארד דולר למשך עשר שנים, שלושה מיליארד דולר בשנה בממוצע. מאז חודש נובמבר מתנהל משא ומתן בין צוותים ישראליים ואמריקאיים על גיבוש הסכם חדש לעשר השנים הבאות, כאשר בין הצדדים התגלעו פערים משמעותיים על גובה הסכם הסיוע.

בשיחות הציגו האמריקאים לישראל שתי הצעות:
א. ישראל תקבל סיוע שיתחיל בסכום של 3.7 מיליארד דולר בשנה ויעלה בהדרגתיות במהלך העשור עד ליותר מארבעה מיליארד דולר בשנה. לפי הצעה זו יגיע סך הסיוע האמריקאי לישראל בעשר השנים הבאות לכ–40 מיליארד דולר. עם זאת, האמריקאים דרשו מישראל להתחייב כי בתקופת ההסכם לא תפעל בערוץ נפרד ועצמאי מול הקונגרס כדי להשיג תוספות סיוע.

ב. אם ישראל אינה מוכנה להתחייב שלא לפעול בערוץ עצמאי ונפרד מול הקונגרס, מציע הממשל מציע הגדלה צנועה יותר של הסיוע. לפי הצעה זו, ארה"ב תגדיל את היקף הסיוע השנתי בכ–400 מיליון דולר בשנה, וסך הסיוע יהיה כ–34 מיליארד דולר.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו דחה את ההצעה הראשונה כיוון שלא הסכים להתחייב שלא לפעול מול הקונגרס במשך עשור בנושאים שקשורים לסיוע הביטחוני. נתניהו לא היה שבע רצון גם מההצעה השנייה, שכללה היקפי סיוע נמוכים משמעותית משאיפותיו המקוריות. במהלך החודשים האחרונים נתניהו דיבר על הסכם סיוע שינוע בין 40 ל–50 מיליארד דולר על פני עשר שנים.‎

בשבוע שעבר אמר ראש הממשלה כי "נותרו פערים ניכרים" במשא ומתן בין ישראל לארה"ב על הסכם הסיוע הביטחוני. "אנחנו בתוך התהליך ואני מקווה שהוא יסתיים", אמר נתניהו. "ניהלתי כמה משאים ומתנים כשר אוצר, צריך סבלנות. אשמח מאוד אם ההסכם יושג ביני לבין הנשיא אובמה ואני מקווה שהפערים יצטמצמו כדי לאפשר את זה".‎

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ