עימותים בהר הבית: פלסטינים תקפו שני יהודים שהשתחוו והתפללו במתחם בניגוד להנחיות

השניים הוצאו מהמקום על ידי כוחות המשטרה, שחצצו בין הצדדים. משעות הבוקר עלו להר הבית 527 מבקרים, בהם יותר ממאה יהודים. שמונה מהם הורחקו לאחר שהפרו את כללי הביקור

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקרים יהודים בהר הבית, אתמול
מבקרים יהודים בהר הבית, אתמולצילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

עימותים פרצו היום (שלישי) בהר הבית לאחר ששני מבקרים יהודים החלו להשתחוות ולהתפלל במתחם, בניגוד להנחיות המשטרה. בתגובה החלו עשרות פלסטינים ואנשי הווקף המוסלמי לתקוף אותם. שוטרים וכוחות יס"מ הפרידו בין הצדדים והרחיקו את השניים מהמקום. איש לא נפגע.

משעות הבוקר הורחקו מהר הבית שמונה מבקרים יהודים לאחר שהפרו את כללי הביקור במקום וניסו להתפלל או להשתחוות. בסך הכל נכנסו היום להר 527 מבקרים, מהם 400 תיירים והשאר יהודים. ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי "המשטרה ערוכה היום כמו גם במהלך כל ימי החג , עם מיטב הכוחות במזרח העיר ומערבה, בכותל המערבי ובהר הבית על מנת לאפשר לכלל המבקרים והמאמינים, מכל הדתות והעדות, לממש את חופש הדת והפולחן. המשטרה תפעל בנחישות כנגד כל מי שינסה להפר את כללי הסטטוס קוו הנהוגים".

האבטחה בירושלים תוגברה השבוע באופן נרחב, על רקע העלייה במספר המבקרים היהודים בעיר העתיקה והסכנה שמחבלים פלסטינים ינסו לשבש את החג באמצעות פיגועי דקירה וירי. עם זאת, מלבד כמה אירועים נקודתיים, ובניגוד לחששות, השקט באזור נשמר. אתמול התקיים בכותל המערבי טקס "ברכת הכהנים" המסורתי בנוכחות עשרות אלפי מתפללים, שהסתיים ללא אירועים חריגים.

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, חידש באחרונה את האיסור על עליית חברי כנסת להר הבית. ישראל גם העבירה לירדן מסר שלפיו תעשה הכל כדי להרגיע את הרוחות בירושלים ובהר. עם זאת, בשל עלייתם של מאות יהודים להר הבית בימים האחרונים, קראה ממשלת ירדן לישראל למנוע את כניסתם למתחם והזהירה מהשלכות הביקור בו. בהצהרתה טענה ממשלת ירדן כי המשך ביקורי היהודים בהר הבית הוא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והבנות בינלאומיות וכי פעולות אלו יביאו "תוצאות עגומות".

דובר ממשלת ירדן, מוחמד אל מומני, קרא לממשלת ישראל להפסיק את הצעדים המתגרים מצד אחד, כלשונו, ולאפשר לפלסטינים חופש פולחן ותפילה במסגד מצד שני. גורמים מדיניים בירושלים אמרו בתגובה כי "אין שום מקום לאמירה הזו. ישראל נוהגת באחריות וירדן יודעת זאת". אין מדובר בפעם הראשונה שבה ממשלת ירדן מפרסמת הודעה כזו ובכל פעם שמתגברים הדיווחים על אירועים במתחם מסגד אל-אקצא, מביעה הממשלה הירדנית את עמדתה בנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ