ישראל דוחה את היוזמה הצרפתית לכינוס ועידת שלום

בהודעה מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר כי "ישראל דבקה בעמדתה כי הדרך הטובה ביותר לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים הוא משא ומתן ישיר ודו-צדדי"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
הולנד ונתניהו בועידת האקלים בפריז, בשנה שעברה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל דוחה באופן רשמי את היוזמה הצרפתית לכינוס ועידת שלום בינלאומית. זאת, לקראת מפגש שרי החוץ שאותו יוזמת צרפת ב-30 במאי בפריז.

"ישראל דבקה בעמדתה כי הדרך הטובה ביותר לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים הוא משא ומתן ישיר ודו-צדדי", נמסר בהודעה שפרסמה אחר הצהריים (חמישי) לשכת ראש הממשלה כמה שעות לפני כניסת החג. "ישראל מוכנה להתחיל במשא ומתן ישיר עם הפלסטינים באופן מיידי וללא תנאים מוקדמים. כל יוזמה מדינית אחרת מרחיקה את הפלסטינים משולחן המשא ומתן הישיר".

ב-30 במאי תכנס ממשלת צרפת בפריז פסגה בהשתתפות כמה עשרות שרי חוץ, שתעסוק בחידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. כמה ימים לפני האירוע אמור להגיע לישראל שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

פסגת שרי החוץ תתקיים ללא השתתפות נציגים ישראלים ופלסטינים, ותהיה אירוע מקדים לוועידת השלום הבינלאומית אותה מעוניינת צרפת לקיים בפריז בקיץ. בחודשיים האחרונים קיים השליח הצרפתי פייר וימון סדרת התייעצויות עם ישראל, הפלסטינים ושורה של מדינות נוספות באיחוד האירופי, בעולם הערבי וכן עם ארה"ב ורוסיה, כדי לשמוע את עמדותיהם לגבי כינוס ועידת השלום הבינלאומי.

דובר משרד החוץ האמריקאי ג'ון קירבי אמר בתדרוך היומי לכתבים בוושינגטון כי שר החוץ ג'ון קרי עדיין לא החליט אם ישתתף בוועידת שרי החוץ בנושא הישראלי-פלסטיני שתתקיים בפריז ב-30 במאי. קירבי אמר שהממשל האמריקאי עדיין בוחן את ההצעה הצרפתית ומקיים מגעים לגביה עם מדינות שונות בעולם.

בתגובה לדחיית ממשלת נתניהו את היוזמה אמר ח״כ נחמן שי (המחנה הציוני): "בפתח האביב, ממשלת נתניהו מזמנת לנו חורף פוליטי. זאת ממשלת דובוני לא לא. 'לא' על כל דבר. הממשלה משקיעה אותנו בבידוד מדיני ובהסדר כפוי, נגד רצונה של ישראל.  ללא עתיד וללא תקווה".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי ממשלת צרפת לוחצת על הרשות הפלסטינית להקפיא את המהלך לגינוי ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, אותו החלה לקדם במועצת הביטחון. בעקבות הלחץ, ההנהגה הפלסטינית, בראשות הנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן), החליטה לבסוף לדחות את הבאתה של הצעת ההחלטה בגנות ההתנחלויות, בשל חשש מהכשלת יוזמת השלום הצרפתית. בכירים פלסטינים, בהם חברי פתח, מתחו ביקורת על ההחלטה בטענה שמדובר בכניעה ללחץ שעשויה דווקא לפגוע במהלך הצרפתי. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות