כתב אישום נגד פעיל חמאס מעזה: ירה פצצות מרגמה והפעיל מטענים נגד חיילים

מדחת אבו סנימה בן ה-23 מואשם בשורת עבירות מאז שהיה בן 15. בין השאר הוא נאשם ברכישת שותפות על מנהרה ממצרים בה הוברחו כלי נשק ומדים צבאיים

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצב צה"ל בגבול רצועת עזה, בחודש שעבר
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

כתב אישום חמור הוגש היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד מדחת אבו סנימה, פעיל חמאס בן 23 מרצועת עזה. כתב האישום מייחס לאבו סנימה שורה של ניסיונות לפגוע בכוחות צה"ל והוא מואשם בכמה ניסיונות רצח, מגע עם סוכן זר וחברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת.

העבירה הראשונה המיוחסת לאבו סנימה בכתב האישום בוצעה בה היה בן 15. בשנת 2007 פעיל גדודי אל -אקצא, צדאם סלאם גבארה פנה אל אבו סנימה וביקש ממנו לחבור אליו בהנחת מטען נפץ במשקל של 25 קילוגרם נגד כוחות צה"ל הפועלים באזור גדר המערכת. עם זאת הפעולה לא התממשה מכיוון שחמאס לא הסכים לחמש את השניים בנשק קל לביצוע המשימה.

במקרה אחר, ב-2010, נפגש אבו סנימה עם יונס אבו שלוף, האחראי על תחום התצפיות בגדודי אל-קסאם. בפגישה סוכם כי השניים יעבדו מעתה בצורה ישירה זה מול זה ואבו סנימה התבקש לתצפת על כוחות צה"ל באזור כרם שלום - בדגש על מוצב סופה. במשך שבועיים תיצפתו אבו סנימה ואנשים נוספים על מוצב סופה, תיעדו את תנועת הכוחות, בין היתר על ידי שימוש במצלמות וידאו. לאחר מכן הוחלט להטמין מטען חבלה במשקל 80-70 קילוגרם נגד דחפור צה"ל ולהפעילו בזמן אמת.

את המטען, כך על פי כתב האישום, הניחו לבסוף אבו סנימה ואנשים נוספים במרחק 200 מטרים מהאזור בו מתבצעת פעילות הדחפורים. במשך שלושה ימים, המתין אבו סנימה בתצפיות לעליית הדחפורים על המטען כדי להפעילו, אך לשווא. בהמשך הוטמן מטען נפץ קטן יותר, בן ארבעה קילוגרמים, באזור המטען הגדול כדי לפוצצו במטרה למשוך כוחות צה"ל להתקרב לאזור. מטען זה אכן התפוצץ, אולם המטען הגדול לא הופעל לבסוף. 

פרט לכך, אבו סנימה מואשם בהשתתפות בכמה מקרים בהם נורתה אש לעבר מוצב סופה. במקרה אחד כוח צבאי ירה לעברו אש מרגמות בעת שעשה דרכו להניח מטען. בתגובה לכך פתח אבו סנימה בירי מנשק קל אל עבר מוצב סופה, ללא נפגעים בקרב החיילים. במהלך שנת 2012 ניסה אבו סנימה פעמיים לשגר טיל אל עבר מוצב סופה, ופעם נוספת ביצע ירי של ארבע מרגמות לעבר מעבר כרם שלום. פעולה נוספת המיוחסת לאבו סנימה היא פיצוצו של עץ, שלפי חשדם של אנשי הזרוע הצבאית של חמאס, הושאר בו כסף למשתפי פעולה עם שירות הביטחון הכללי. 

עוד מואשם אבו סנימה כי בשנת 2014 הרחיב את תחומי פעילותו כאשר רכש שותפות במנהרת הברחה בין רפיח העזתית למצרית ב-7,000 דולר. בעת שנכנס כשותף, אורך המנהרה היתה כ-500 מטרים אולם לאחר כניסתו היא הוארכה בקילומטר. במהלך תקופת שותפתו במנהרה, עד תחילת השנה הנוכחית, הבריחו אבו סנימה ושותפיו רובי קלצ'ניקוב, תחמושת, וצינורות המיועדים להרכבת טילים. בנוסף הבריחו אבו סנימה ושותפיו גם מדים צבאיים של הקומנדו הימי בעזה. תמורת חלקו במנהרה קיבל אבו סנימה תשלום חודשי על סך 2,000 דולר.

על פי הבקשה להארכת מעצר עד תום ההליכים, שהגישה עורכת הדין המלווה את התיק מטעם פרקליטות מחוז דרום, מורן גז, כתב האישום הוגש על בסיס הודאותיו של אבו סנימה, ועדויות של עדים נוספים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ