חשד במצ"ח: חיילים התעללו בנערים פלסטינים במשך שלושה ימים - מדיני ביטחוני - הארץ

חשד במצ"ח: חיילים התעללו בנערים פלסטינים במשך שלושה ימים

על פי העדויות, חיילים כפתו שלושה נערים שחצו את גדר המערכת באוקטובר האחרון, היכו אותם, מנעו מהם שינה וכיבו עליהם סיגריות. דובר צה"ל: ממצאי החקירה הועברו לבחינת הפרקליטות הצבאית‎

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גילי כהן
ג'קי חורי

מצ"ח חוקרת חשד להתעללות של חיילי צה"ל בנערים פלסטינים שחצו את הגדר לשטח ישראל, באוקטובר האחרון - כך נודע ל"הארץ". על פי עדויות הנערים, החיילים הפשיטו אותם, היכו אותם, מנעו מהם שינה וכיבו עליהם סיגריות. תסקיר שירות המבחן שנערך לנערים מתאר גם הוא חוויית מעצר טראומטית וקשה.

ב-10 באוקטובר נרשמו עימותים בסמוך לגדר המערכת בעוטף עזה, ליד מחנה הפליטים אל-בורייג'. עשרות תושבי רצועת עזה הגיעו לגדר הגבול והבעירו צמיגים, כשחלקם גם יידו אבנים. במהלך העימותים פרצה קבוצה של מספר צעירים את שער הברזל בגדר, והם חצו לשטח ישראל. ביניהם היו שלושה קטינים, שהסתתרו בין השיחים בשטח הארץ, ונעצרו על ידי כוח צה"ל שהוזעק למקום, בסיוע כלבים.

מעצרים על גבול רצועת עזה, ב-2007. למצולמים אין קשר לכתבה
מעצרים על גבול רצועת עזה, ב-2007. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אי־פי

על פי מידע שהגיע לרשויות בישראל לאחר מעצרם של הנערים, הם הוכו על ידי חיילי צה"ל. עדויותיהם של הנערים, כפי שסופרו לתחקירן ארגון "בצלם", ח'אלד אל-עזאייזה, מתארות באופן דומה את השעות שעברו עליהם לאחר שנעצרו ושהו במחנה צבאי: החיילים היכו אותם, גם באמצעות קת רובה, החזיקו אותם כבולים, ככל הנראה ברחבת הבסיס, מנעו מהם שינה, שפכו עליהם מים וכיבו עליהם סיגריות.

בשיחה עם "הארץ" תיאר עבד, בן 16, את שאירע: "הקיפו אותנו חיילים ושלחו כלבים שהתנפלו עלינו בין השיחים". לאחר שהחיילים עצרו את עבד ושניים מחבריו, הוא תיאר כי אזקו אותם וכיסו את עיניהם. "כאן התחיל סיוט שנמשך שלושה ימים", הוא אומר.

"הם הפשיטו אותנו, קיללו והכו אותנו בכל מקום בגוף - אם זה בבעיטות או באמצעות הקת של הרובה. בלילה נרדמנו עם חצי גוף עירום על הרצפה, ללא שום שמיכות או כיסוי", סיפר עבד. הוא הוסיף כי הוכו פעם נוספת, למחרת היום, על ידי החיילים. בשיחה סיפר גם כי החיילים שפכו על גופם משקה קל. "זה היה מגעיל ומפחיד, וכנראה שזה משהו שעשו בכוונה. כל הזמן הם צחקו ולעגו, ובלילות גם השמיעו מוזיקה רועשת ולא נתנו לנו לישון".

חברו, מוחמד, סיפר בשיחה נוספת מרצועת עזה כי החיילים כיבו עליו סיגריות. הוא תלמיד כיתה ח', בעל ציונים טובים, ללא עבר פלילי, כמו יתר חבריו הקטינים שנעצרו. גם הוא תיאר כי חטף מכות וקללות. לטענתו, הוא גם אולץ לשתות משקה אלכוהולי. אביו סיפר שבנו, שלומד בבית ספר של אונר"א, עדיין לא חזר לעצמו מאז המקרה, ומקבל טיפול פסיכולוגי מאז. תסקיר שירות המבחן שנערך לו, תיאר כי עבר חוויית מעצר קשה במיוחד בזמן ששהה במחנה הצבאי.

"אני לא בטוח שהבן שלי הגיע לגדר כדי לזרוק אבנים, ואולי הוא הגיע מתוך סקרנות. אבל גם אם זה נכון - זה לא מצדיק בשום פנים ואופן התנהגות והתעללות כזו, ואני בטוח שהמקרה של הבן שלי אינו בודד", אמר אביו. קצין מבחן התרשם כי גם עבור קטין נוסף, תאופיק, המעצר היה טראומטי.

על מוחמד ותאופיק נגזר עונש מאסר בפועל של חצי שנה. על עבד נגזר עונש מאסר של ארבעה חודשים. שלושתם שוחררו לרצועת עזה בחודשיים האחרונים. ביום המעצר דווח כי שני צעירים פלסטינים נהרגו מאש כוחות צה"ל. לפי נתוני הצבא, בחודש אוקטובר כולו, נהרגו מאש כוחות צה"ל 13 פלסטינים, ועוד מאות נפצעו.

"הארץ" הפנה את עדויותיהם של הקטינים ותיאור מה שעבר עליהם בעת ששהו במחנה צבאי אל דובר צה"ל. בצבא אישרו כי בנושא נפתחה חקירת מצ"ח, שממצאיה הועברו לפרקליטות.

"לאחר מעצרם של הפלסטינים התקבלו טענות שונות ביחס להתנהלות כלפיהם. עם קבלת הטענות בצה"ל, נפתחה חקירת מצ"ח. ממצאי החקירה הועברו לאחרונה לבחינה של הפרקליטות הצבאית", נמסר מדובר צה"ל. גורם צבאי הוסיף כי ייתכן ומצ"ח תידרש לבצע פעולות חקירה נוספות בהנחיית הפרקליטות הצבאית, ולכן "לא ניתן לפרט לגבי הטענות שנבדקות ומידע שעולה מהחקירה". 

מנכ"לית הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, ד"ר רחל סטרומזה, מסרה בעקבות הפרסום ב"הארץ" כי "מהדיווחים שפורסמו עולה חשד ברור שמדובר בעינויים כפי שהם מוגדרים באמנה נגד עינויים, עליה ישראל חתומה. אנו מברכים על חקירת מצ"ח במקרה הנ"ל. מהידע שברשותנו המקרה הזה אמנם חריג, אך התופעה של התעללות חיילים רחבה בהרבה ורק כאחוז מהתלונות על התעללות חיילים מסתיימות בכתב אישום, והשאר נסגרות ללא נימוק. על מדינת ישראל לכבד את עקרונות האמנה נגד עינויים ואת עקרונות המוסר האנושי ולמצות את הדין עם האחראים בכל מקרה של עינויים, התעללות או יחס בלתי אנושי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ