עריקאת: הרשות הקפיאה את המגעים עם ישראל לצמצום שליטת צה"ל בערים בגדה

לדבריו, הפלסטינים קיבלו מישראל תשובה שלילית בנוגע להחזרת השליטה בערים הפלסטיניות לשליטתם. מחר ידון הוועד הפועל של אש"ף במהלכים שישפיעו על התיאום הביטחוני עם ישראל

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, אמר הבוקר (שלישי) בראיון לרדיו "קול פלסטין", כי הוקפאו המגעים בין ישראל והרשות הפלסטינית על הביטחונית הישראלית בערי הגדה המערבית, ש לדבריו, המגעים הוקפאו בעקבות תשובה שלילית שקיבלו הפלסטינים בעניין בקשתם מישראל להעביר לסמכותם את כל שטחי A, וכן בעניין היוזמה הצרפתית לכינוס ועידת שלום.  

לפי עריקאת, הוועד המרכזי של הפתח, שהתכנס אתמול ברמאללה, קיבל שורה של החלטות והמלצות שיובאו לדיון מחר בישיבה של הוועד הפועל של אש"ף. לפי בכירים בפתח, אם ההחלטות הללו יצאו לפועל, יהיו השלכות על התיאום הביטחוני ומערכת היחסים האזרחית והכלכלית בין הרשות לישראל.

עריקאת בקהיר ב-2014
עריקאת בקהיר ב-2014צילום: אי־פי

לפני כשבועיים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון משה יעלון חוות דעת שלילית לגבי המגעים. שב"כ טען כי הבנות בנושא עם הפלסטינים עלולות ליצור מגבלות מדיניות, שיביאו לצמצום חופש הפעולה של צה"ל בערים הפלסטיניות בגדה ויקשו על סיכול פיגועים. יש לציין כי עמדת צה"ל ושר הביטחון הפוכה, והם סבורים כי המהלך לא יפגע ביכולתה של ישראל לסכל פיגועים, וכי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים יוכלו לבצע חלק גדול מהפעילות שצה"ל מבצע כיום.

שטחי A, הכוללים את הערים הפלסטיניות הגדולות והכפרים שסביבן, מהווים כחמישית משטח הגדה המערבית. לפי הסכמי אוסלו, האחריות האזרחית והביטחונית באזורים אלה נתונה לרשות הפלסטינית. אולם מאז מבצע "חומת מגן" ב-2002, הפסיקה ישראל לכבד את החלק הנוגע לשטחים אלה בהסכם אוסלו, וצה"ל פועל בהם מדי יום ללא כל מגבלה.

לפני כחודש וחצי נחשף ב"הארץ" כי ישראל והרשות הפלסטינית מקיימות משא ומתן על החזרה הדרגתית של השליטה הביטחונית בערי הגדה המערבית לידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. ישראל הסכימה להגביל את הפעילות המבצעית בשטחי A למקרים של "פצצות מתקתקות" והציעה שרמאללה ויריחו יהיו שתי הערים הראשונות שמהן ייצא צה"ל ושאם המהלך יצליח, הוא יורחב לערים נוספות בגדה. הפלסטינים דחו את ההצעה ודרשו כי צה"ל יפסיק להיכנס לכל הערים הפלסטיניות בשטחי A, בטענה כי הסכמה למתווה הישראלי משמעה לגיטימציה פלסטינית לפעילות צה"ל בערי הגדה ולהפרה חד-צדדית של הסכמי אוסלו.

חרף דחיית ההצעה הישראלית הראשונית, השיחות נמשכו והצדדים הצליחו לצמצם את הפעריםביניהם. ישראל הסכימה לדרישה הפלסטינית לצמצום הפעילות בכל הערים בגדה, אך דרשה כי תקופת הניסיון תהיה קצרה יחסית, כדי שתוכל לבחון אם הרשות אכן מסוגלת לקחת על עצמה את האחריות הביטחונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ