יוסף חיים בן דוד, רוצחו של מוחמד אבו חדיר, נידון למאסר עולם ועוד 20 שנה

בן דוד הורשע בחודש שעבר בחטיפתו ורציחתו של הנער הפלסטיני. השופטים קבעו כי הוא שלט בכל מעשיו, נתן הוראות, וכשהקורבן נשם את נשימותיו האחרונות, בעט בו והסביר את מניע הנקמה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסף חיים בן דוד בבית המשפט המחוזי בירושלים, היום
ניר חסון
ניר חסון

הרכב של שלושה שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (שלישי) מאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר על יוסף חיים בן דוד, שהורשע בחודש שעבר ברצח הנער מוחמד אבו חדיר ביולי 2014. השופטים קבעו כי הנאשם שלט בכל המעשים, נתן הוראות לשותפיו "וברגע הקריטי בו הקורבן האומלל שכב על הקרקע ונשם את נשימותיו האחרונות, בעט בו והסביר את מניע הנקמה".

בן דוד אמר בטיעונים לעונש שנערכו לפני הקראת גזר הדין כי הוא מתנצל בפני משפחתו של אבו חדיר. נציג הפרקליטות ציין כי עד כה לא הביע האיש חרטה על מעשיו.

השופטים יעקב צבן, רפי כרמל, עינת זינגר דחו את בקשת סנגורו של בן דוד, עו"ד אשר אוחיון, להקל בעונשו בשל מצבו הנפשי: "הנאשם שלפנינו אמנם נטל אמנם כדורים פסיכיאטריים והיה בטיפול, אך רופאיו קבעו שאינו פסיכוטי, הבעיות הנפשיות מהן סבל לא מנעו ממנו מהלך חיים רגילים, חיי משפחה, חיי עבודה, פעילות במסגרת זק"א", קבעו.

השופטים הוסיפו כי "העובדה כי הנאשם פעל בלילה הראשון יחד עם נאשם 2 לחפש קורבן וכך עשה גם בלילה השני מלמדת על נחישותו ועל החלטה מודעת מטעמים אידיאוולוגיים לנקום, ולא על אובססיביות בלתי נשלטת". בהמשך נכתב כי "הנאשם שלט בכל המעשים, הוא דירבן את האחרים, עודד אותם והגיב בצורה רציונלית לכל ההתרחשויות בשטח, נתן הוראות וברגע הקריטי בו הקורבן האומלל שכב על הקרקע ונשם את נשימותיו האחרונות, בעט בו והסביר את מניע הנקמה (שלושת הנערים המנוחים ושלהבת פס המנוחה)". 

השופטים הטילו על בן דוד לשלם פיצוי בסך 150 אלף שקלים למשפחת אבו חדיר ו-20 אלף שקלים פיצוי למשפחת זאלום, שאת בנה ניסה בן דוד, יחד עם נאשם נוסף, לחטוף ערב לפני חטיפתו של אבו חדיר. 

בפרקליטות קיבלו בשביעות רצון את ההחלטה. "הנאשם בן דוד היה היוזם, המחולל והמבצע העיקרי של הרצח", נכתב בהודעת הפרקליטות. "בית המשפט דחה את טענות ההגנה ובקשתה לענישה מופחתת בגין טענות שונות לגבי מצבו הנפשי של הנאשם. מדובר במקרה שזעזע את הציבור בארץ, נוכח אכזריותם הרבה של המעשים. ידע כל אדם, מכל דת וגזע, שמבצע מעשים מסוג זה - תהא האידיאולוגיה בשמה הוא מתיימר לפעול אשר תהא - כי מערכת אכיפת החוק תמצה עמו את הדין עד תום".

בטיעונים לעונש, שנערכו לפני מתן גזר הדי, עתר התובע, עו"ד אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים, לעונש מאסר עולם בגין הרצח, ל-20 שנות מאסר בגין החטיפה של מוחמד אבו חדיר ול-12 שנות מאסר נוספות בגין ניסיון החטיפה של הילד מוסא זאלום יום לפני הרצח. הסנגור אשר אוחיון המייצג את בן דוד מטעם הסנגוריה הציבורית ביקש להפחית בעונשו בשל מצבו הנפשי.

עו"ד קורב אמר כי בן דוד גרר את הקטינים שהורשעו עמו למעשה חטיפה ורצח של נער חף מפשע. הוא הוסיף כי בן דוד "ביצע מעשים בלתי נתפסים ומעוררי סלידה" והדגיש כי לא הביע חרטה על מעשיו.

"הנאשם ביצע את המעשים ממניעים ברבריים של נקמה", אמר קורב. "נקמה בשם מי? בשם המשפחות של החטופים שאמרו שהן לא רוצות נקמה?". הוא הוסיף כי בן דוד התחזה לחולה נפש, ניסה להטיל את האחריות למעשים על שותפיו הקטינים וטען כי הם מעלילים עליו עלילות.

השופט צבן פנה לבן דוד ושאל אותו אם הוא רוצה לדבר. "אני מתנצל על מה שהיה", אמר בן דוד. "בעבר עבדתי בזק"א ואספתי גופות בין של יהודים ובין של ערבים. תמיד קידשתי את צלם האנוש ואת כבוד המת. אני מבקש סליחה מהמשפחה כל על מה שאירע. זה לא היה תחת שליטתי. ניסיתי לחשוב על זה אך זה לא היה בשליטתי. יש לי רקע פסיכיאטרי. אני מתנצל שזה קרה דווקא למשפחה הזו ומהמניעים האלו. זה לא האופי שלי ואני לא בן אדם כזה. עסקתי בעבר דווקא בגופות של בני מיעוטים. אני מתנצל ומבקש סליחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ