טורקיה הסירה את הווטו וישראל תוכל להדק את קשריה עם נאט"ו

מאז המשט לעזה ב-2010 הטילה טורקיה מגבלות על שיתופי הפעולה בין הברית הצפון אטלנטית לירושלים. פקיד ישראלי בכיר: איתות נוסף לגבי רצונה של אנקרה לנרמל את היחסים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה נאט"ו בבריסל

ברית נאט"ו הודיעה אתמול (שלישי) לישראל כי אחרי עיכוב של כמה שנים היא תוכל לפתוח משרד במטה הארגון בבריסל ולהשלים את תהליך האמנת נציגיה - כך מסר דובר משרד החוץ עמנואל נחשון. פקיד בכיר בירושלים ציין כי המהלך התאפשר אחרי שטורקיה הסירה את הווטו שהטילה בשנים האחרונות על כל פעילות ישראלית במסגרת הברית הצפון אטלנטית.

אחרי ההשתלטות של לוחמי השייטת על המשט הטורקי לעזה במאי 2010, ועל רקע הרג תשעת האזרחים הטורקים שהיו על האוניה מאווי מרמרה, החלה אנקרה לנקוט בסנקציות נגד ישראל. אחת הסנקציות הללו היתה הטלת מגבלות על פעילות ישראל בנאט"ו.

ישראל מהדקת יחסים עם נאט"ו

פקיד ישראלי בכיר ציין כי בירושלים מפרשים את ההחלטה הטורקית להסיר את הווטו מעל שיתוף הפעולה של נאט"ו עם ישראל, כאיתות נוסף לגבי רצונה של ממשלת טורקיה להשלים את הסכם הפיוס ולנרמל את היחסים. רק בשבוע האחרון התבטאו גם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן וגם ראש הממשלה אהמט דבוטולו בצורה חיובית לגבי מגעי הפיוס.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר בפתח ישיבת הממשלה להודעת נאט"ו ואמר כי "זהו יעד שאנחנו עמלנו עליו במשך שנים רבות". הוא הודיע כי ישראל "תיענה להזמנה" ותפתח משרד במטה הארגון. "אני חושב שזהו גם ביטוי חשוב למעמדה של ישראל בין האומות. מדינות העולם מבקשות לשתף איתנו פעולה בגלל המאבק הנחוש שלנו בטרור, בשל הידע הטכנולוגי שלנו, בגלל הפריסה המודיעינית שלנו וסיבות אחרות גם כן". בישיבת שרי הליכוד הוסיף נתניהו כי השלמת המהלך בנאט"ו התאפשרה אחרי שטורקיה הסירה את התנגדותה. 

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

ישראל אינה חברה בנאט"ו אך נחשבת לאחת המדינות עמן מקיים הארגון את שיתוף הפעולה הקרוב וההדוק ביותר. לפי כללי נאט"ו, שיתוף פעולה עם מדינה שאינה חברה בברית צריך לקבל את הסכמת כל המדינות החברות. טורקיה, שהינה חברה בנאט"ו, הודיעה זמן קצר אחרי משבר המשט כי היא מתנגדת לכל שיתוף פעולה עם ישראל בארגון, במיוחד בתחום הצבאי.

כתוצאה מכך, הוקפא תהליך פתיחת נציגות ישראל, הוקפאו פרויקטים משותפים בין נאט"ו לבין ישראל והוקפאה השתתפות ישראל בתרגילים משותפים שמקיימות מדינות הברית הצפון אטלנטית. חרף לחצים כבדים מצד ארה"ב ומדינות נוספות שחברות בנאט"ו, הטורקים סירבו בתוקף להגמיש את עמדתם במשך תקופה ממושכת.

באמצע מאי צפוי להתקיים סבב מו"מ נוסף בין ישראל ולטורקיה, והוא צפוי להיות מכריע. רוב המחלוקות בין הצדדים נפתרו, כולל סוגיית ההקלות במצור על רצועת עזה. ישראל הסכימה לאפשר לטורקים לבצע שורה של פרויקטים ברצועה, כגון הקמת תחנת כוח בשיתוף פעולה עם גרמניה והקמת מתקן להתפלת מי ים. הסוגיה המרכזית שנותרה במחלוקת היא פעילות משרדי חמאס בטורקיה. לטענת ישראל מהמשרדים הללו מתנהלת פעילות של תכנון ומימון פיגועי טרור בגדה המערבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ