המדינה לבג"ץ: גופות מחבלים ממזרח ירושלים יוחזרו למשפחותיהם

בדיון בעתירתן של תשע משפחות אמר נציג הפרקליטות כי בכוונת המדינה לעשות זאת בהקדם, אך סרב להתחייב למועד ביצוע

ג'קי חורי
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש זיהוי קורבנות אסון (זק"א) לבוש בחליפה חרדית עם ווסט צהוב של זק"א זקן לבן ארוך וכיפה שחורה אוחז בידו שקית לבנה גדולה של זק"א. מאוחריו הולכים בושרה עוד פעילי זק"א אוחזים באלונקה שעליה מונחת גופתו של אחד המחבלים מהפיגוע בשער שכם עטופה בשקית שחורה. לצידם עומדים שלושה שוטרי מג"ב חמושים.
זירת פיגוע בשער שכם, פברוארצילום: אוליבייה פיטוסי

המדינה הודיעה היום (חמישי) לבג"ץ כי תשיב גופות מחבלים לידי משפחותיהם ממזרח ירושלים. הדיון התקיים בעקבות עתירה שהגישו המרכז המשפטי אדמיר ומרכז עדאלה בשמן של תשע משפחות.

נציג המשטרה אמר בדיון כי אין בכוונתה לעכב את החזרת הגופות והיא מקיימת משא ומתן מול המשפחות להשבתן באופן רצוף ומדורג. המשטרה ציינה כי השבת הגופות תלויה בהתנהלות ההלוויות הראשונות ובהסכמת המשפחות לתנאי המשטרה.

לפי המשטרה, מטרת התנאים להבטיח כי הקבורה "לא תהפוך למסע להאדרת שמם ומעשיהם הרצחניים של מחבלים אלה, באופן העלול להביא לחיקוי מעשיהם". בין היתר, דורשת המשטרה תנאים הנוגעים למועד ההלוויה, מקום הקבורה, מספר המשתתפים והתחייבות מבני המשפחה שלא לשאת נאומי הסתה.

נציגי המשפחות, עורכי הדין מוחמד מחמוד ונדים שחאדה, ברכו על ההחלטה וציינו כי להערכתם יהיו לכך השלכות על התנהלות המדינה בנוגע לשאר הגופות המוחזקות בידי ישראל. עם זאת, הדגישו עורכי הדין כי יש צורך להשיב את הגופות טרם תחילת חג הרמדאן בראשית החודש הבא וביקשו להוציא למדינה צו על תנאי שיבטיח לוח זמנים לביצוע השבת הגופות.

נציג המדינה עו"ד אבי מיליקובסק השיב כי בכוונת המדינה לעשות זאת בהקדם, אולם סרב להתחייב למועד ביצוע ההחלטה, "התחייבות ללוח זמנים לא רק בלתי אפשרית, אלא היא גם עלולה להקשות על שב"כ", אמר.

המשנה לנשיאה השופט אליקים רובינשטיין ציין כי אין צורך בלוחות זמנים בשלב הזה משום שיש הסכמה בין הצדדים על השבת הגופות וכעת הדבר תלוי בביצוע ההחלטה. "במובן זה אנו חושבים שהעתירה מיצתה את עצמה", אמר והוסיף: "אנו רוצים לצאת תוך הנחה שיש אמון במה שנאמר על ידי המדינה, כמובן ששערי בית המשפט פתוחים באם חלילה הדבר הזה ישתבש".

שלשום פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעת הבהרה לפיה האחריות לנושא החזרת גופות מחבלים הושבה לשר הביטחון יעלון ולשר לביטחון הפנים ארדן. בכך ביטל נתניהו את ההחלטה שקיבל בסוף מארס, שלא להחזיר גופות מחבלים למשפחותיהם. הודעת לשכת נתניהו באה בעקבות החזרתה של גופת המחבל שביצע שלשום את פיגוע הדריסה ליד ההתנחלות דולב למשפחתו.

ח"כ חנין זועבי אמרה בתגובה כי "מעצרם של מתים מעיד על חולשה, בדיוק כמו המעצור על ירושלים שמנתק אותה מסביבתה ואת סביבתה ממנה. נגד כל אלה, כמו גם נגד מעשי הרצח והדיכוי, יש להאבק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ