בפעם השנייה בתוך חודש: צה"ל איתר מנהרה שחצתה לשטח ישראל בדרום רצועת עזה

מאז חשיפת המנהרה נורו חמישה פצמ"רים אל כוחות צה"ל, שהשיבו בירי טנקים. בנוסף, חיל האוויר תקף ארבע מטרות בדרום הרצועה. הפלסטינים דיווחו כי בת 50 נהרגה ולפחות שלושה נפצעו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בפעם השנייה בתוך חודש, אותרה היום (חמישי) מנהרה מרצועת עזה לישראל בקו הגבול ברצועת עזה. כוחות צה"ל פעלו באחרונה באזור ומעבר לגדר, במרחב הפרימטר (החיץ הבטחוני), שם התגלתה המנהרה. המנהרה שהתגלתה היא בעומק של בין 26-28 מטרים. בצה"ל עדיין לא יודעים לומר את התוואי שלה, למעט העובדה שהיא מתחילה בעזה ומסתיימת בשטח הדרומי של עוטף עזה, בצידו הישראלי. המנהרה החדשה מרוחקת כמה קילומטרים מזו שהתגלתה לפני כשלושה שבועות.

בשעות שאחרי חשיפת המנהרה נורו חמש פצצות מרגמה לעבר כוחות צה"ל בדרום הרצועה. בכל המקרים לא היו נפגעים. כוחות צה"ל השיבו באש טנקים אל מקורות הירי. בשעות אחר הצהריים תקף חיל האוויר ארבע מטרות בדרום הרצועה. בהודעת צה"ל נמסר כי הותקפו מטרות המהוות תשתיות טרור של חמאס. הפלסטינים דיווחו כי בתקיפת צה"ל בחאן יונס נהרגה זיינה אלעמור, בת 53. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, היא נהרגה מרסיסים שפגעו בה מירי ארטילרי בשכונת אלפאחורי מזרחית לחאן יונס. אדם נוסף נפצע באורח בינוני וליד חאן יונס נפצעו שניים מרסיסים. הקבינט צפוי להתכנס במחר בבוקר בקריה בתל אביב כדי לדון בהסלמה הביטחונית.

פתח המנהרה שהתגלתה היום
פתח המנהרה שהתגלתה היוםצילום: דובר צה"ל

"יש פה הפרת ריבונות תת-קרקעית לשטחה של מדינת ישראל. תפקידו של צה"ל הוא למנוע הפרה שכזו", אמר היום קצין בכיר בצה"ל. "אנחנו לא יודעים להגיד אם היא מלפני 'צוק איתן' או אחרי המבצע, אך היא במצב תקין ושמיש". גם במקרה זה, מרחקה של המנהרה מאזור מיושב הוא של כמה מאות מטרים ועד קילומטר.

שר הביטחון, משה יעלון, הגיע הבוקר לאוגדת עזה וערך שם הערכת מצב בעקבות האירועים ברצועה. יחד איתו היו הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, מפקד פיקוד הדרום, אלוף איל זמיר, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף פולי מרדכי, ראש אגף המבצעים אלוף ניצן אלון וקצינים נוספים. במהלך ביקורו אמר יעלון: "ביומיים האחרונים חמאס מנסה לחבל בעבודות חיילי צה"ל לאורך גדר רצועת עזה, במסגרתן נמצאה מנהרה נוספת - מנהרה התקפית שמפרה את הריבונות שלנו ונכנסת לשטחנו".

"לא נירתע מהאיומים הללו של חמאס ונמשיך בפעילות לנוכח הפרת הריבונות שלנו, עד שנמצא ונחשוף את אחרונת המנהרות. מאחר וחמאס ירה, גם אנחנו הגבנו ונמשיך להגיב בתקיפות על כל התגרות כזו של חמאס כדי שההסלמה לא תקרה וכדי שחמאס לא ימשיך בירי שלו", אמר שר הביטחון. האלוף מרדכי ציין כי הצבא "ימשיך במשימותיו נגד פעילות חמאס המפירות את הריבונות יהשראלית על ידי בניית מנהרות בתוך גבולות ישראל".‎

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר היום כי קטאר מעורבת במגעים להשגת רגיעה ברצועת עזה. לדבריו, מוחמד אל-עמאדי, נציג קטאר לשיקום הרצועה, מסייע בהרגעת המצב ומניעת "התוקפנות הישראלית החדשה". גורמים בחמאס אמרו כי המעורבות הקטארית חשובה מאוד אולם סומכים גם על הצד המצרי בהיותו נותן החסות המרכזי לרגיעה שגובשה לאחר צוק איתן. בכיר חמאס ברצועת עזה, חליל אל-חייה, הוסיף בשעות הערב כי הושגה הסכמה לרגיעה בסיוע מצרים, קטאר והאו"ם. לדבריו, ישראל אחראית לאלימות בשל תוקפנותה מול עזה.

פעילות לחשיפת המנהרה, היום
פעילות לחשיפת המנהרה, היוםצילום: דובר צה"ל

הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז אל-דין אלקסאם, מסרו בתגובה כי "ישראל מנסה למכור ניצחונות והישיגים דמיוניים". בציוץ בטוויטר כתב הארגון כי "גילוי המנהרה החדשה הוא שקר ישראלי. מדובר במנהרה שנתגלתה במהלך המלחמה על עזה בקיץ 2014 ומאותה מנהרה בוצעה הפעולה הראושנה מעבר לקווי האויב".

הדי פיצוצים במהלך טקס יום השואה

איל ברנדייס, חבר קיבוץ סופה ודובר הקיבוץ אמר בשיחה עם "הארץ" כי מאתמול בלילה הם שמו לב להתנהלות חריגה באזור הגבול הסמוך לקיבוץ. פעולות צה"ל לדבריו לוו בהדי פיצוצים. "גילינו את זה היום בבוקר אבל אנחנו חיים את השטח", אמר ברנדייס והוסיף כי "אתמול בזמן שהיו רעשי רקע, אם נאמר זאת בעדינות, קיימנו כמו כל שנה את טקס הזיכרון לשואה ולא נתנו לזה להפריע לנו, ואנשים היו נינוחים ורגועים וכיבדו את המעמד בדיוק באותה צורה שבה מכבדים כל שנה. הסתכלתי על הפנים של האנשים, וכל מה שיכולתי לראות זה את העצב וההתייחדות ולא חרדות וחששות".

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, אמר בתגובה לגילוי המנהרה: ״אני מברך את צה״ל ואת מערכת הבטחון שהעמידו את הסוגייה בראש סדר העדיפויות. מאז 'צוק איתן' אנו עדים לפעילות האינטנסיבית של הצבא לסיכול האיום והיום אנחנו רואים את התוצאות של אותה פעילות מאומצת עם גילוי ונטרול המנהרה הנוספת. אנו לקראת יום העצמאות ה-68 למדינת ישראל שעומד השנה בסימן גבורה אזרחית. אני מצדיע לתושבי אשכול ועוטף עזה על הרוח האיתנה והחוסן הקהילתי שהם מפגינים 15 שנים ברציפות. על אף המציאות הביטחונית המורכבת, ממשיכים התושבים להצמיח את הישובים ולקיים חיי קהילה עשירים ומשגשגים״.

לפני כשלושה שבועות הותר לפרסם כי צה"ל איתר, לראשונה מאז מבצע "צוק איתן", מנהרה החוצה לשטח ישראל. המנהרה אותרה באזור הקיבוץ חולית, בדרום רצועת עזה, כאשר מרחקה מקו הגבול, בתוך השטח הישראלי, הוערך בכמה מאות מטרים. המנהרה עצמה נחפרה לפני מבצע "צוק איתן". בצבא ידעו לומר כי הפעילות בה חודשה על-ידי חמאס לאחר המבצע, אך המנהרה עצמה חצתה לשטח ישראל עוד טרם הלחימה בעזה בקיץ 2014. ככל הנראה, כוחות צה"ל השמידו חלק ממנה במהלך הלחימה, אך בחמאס הצליחו לחפור מתחת לאדמה מעין מעקף, שאפשר להם לפעול בתוואי המקורי שלה.  בצה"ל העריכו כי המנהרה נועדה לשמש את חמאס ב"יום פקודה". כוחות צה"ל פיצצו את תוואי המנהרה לפני כשבועיים.

כפי שפורסם ב"הארץ", גם לאחר גילוי המנהרה הראשונה המשיכו כוחות צה"ל במבצע הצבאי מסביב הרצועה לאיתור מנהרות נוספות. כמאה כלים פועלים לאיתור המנהרות, והנחת העבודה של פיקוד הדרום הייתה שיש עוד מנהרות נוספות בשטחי ישראל. הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, הגדיר עוד בתחילת שנת 2016 כי המאמץ העיקרי של צה"ל הוא לאתר ולסכל מנהרות התקפיות. המשימה שהוגדרה עבור פיקוד הדרום היא "לאתר ולהשמיד כל מנהרה שחודרת אלינו - בלי להגיע להסלמה".

אתמול נרשם יום של תקריות אש מסביב לעוטף עזה, על רקע פעילות כוחות הצבא לאיתור מנהרות. הירי שבוצע אתמול היה גם לעבר כוחות שפעלו מזרחית לגדר, לאיתור המנהרה שהתגלתה היום. החל משלשום בשעות הצהריים נרשמו שישה מקרים שבהם נורו פצצות מרגמה לעבר הכוחות, ובמקרה נוסף, ירי מנשק קל בוצע לעבר כוחות הנדסה. צה"ל הגיב בירי טנקים, והפציץ מהאוויר תשעה יעדים של חמאס. בצה"ל אמרו כי חמאס הוא האחראי לירי, וגם לפי ההערכות במערכת הביטחון מדובר בחמאס שמנסה למנוע את הפעילות הצבאית לאיתור מנהרות, ולהרתיע את ישראל מלפעול לאיתורן.

בכיר בפיקוד הדרום אמר באחרונה כי הוא איננו חושב שמנהרה אחת "תעשה את ההידרדרות". "חמאס איבד נכס. אם אכן תתגלה יכולת איתור שיטתית - שנאתר עוד ועוד ועוד מנהרות - אז הוא יעמוד בדילמה", טען הקצין מפיקוד הדרום עוד לפני פרסום גילוי שתי המנהרות. לדברי הקצין בכיר, בצה"ל "רואים במאמץ הזה הצלחה לאיתור מנהרות, אך אנחנו לא שם כבר (של יכולת איתור שיטתית). אנחנו במקום טוב יותר מבעבר, ואנחנו ממשיכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ