גילי כהן

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר הבוקר (חמישי) כי "יש לי אמון מלא בסגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר גולן, לוחם ומפקד מוערך, ערכי ועתיר זכויות". גולן אמר אתמול כי מפחיד לזהות בישראל תהליכים שהתרחשו באירופה לפני השואה.

בתגובה לדברים ציין יעלון כי "ההתנפלות עליו וההתלהמות כלפיו, נוכח פרשנות מעוותת במכוון שניתנה לדברים שאמר אמש, הן ניסיון נוסף במסע המדאיג והמטריד לפגוע פוליטית בצה"ל ובקציניו". שר הביטחון הוסיף: "אבוי לנו אם ניתן לזה לקרות. תפקידו של כל מפקד בצה"ל, בוודאי מפקד בכיר, אינו מסתכם רק בהובלת חיילים וחיילות לקרב, אלא גם מחייב אותו להתוות להם דרך וערכים בעזרת מצפן ומצפון".

דובר צה"ל פרסם הבוקר הודעת הבהרה להתבטאות של סגן הרמטכ"ל אמש לפיה "לא התכוון להשוות בין צה"ל ומדינת ישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנה. ההשוואה אבסורדית ומשוללת כל יסוד". עוד נמסר כי "צה"ל הוא צבא מוסרי השומר על טוהר הנשק וכבוד האדם. לא היתה שום כוונה ליצור הקבלה כזאת או למתוח ביקורת על הדרג המדיני".

אמש בנאום לרגל יום השואה, בטקס במכון משואה, אמר גולן: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז - לפני 70, 80 ו-90 שנה - ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016".

סגן הרמטכ"ל יאיר גולן בטקס יום השואה בקיבוץ תל יצחק, אתמולצילום: אסף שילה / ישראל סאן

בתגובה כתב שר החינוך נפתלי בנט שנאם גם הוא בטקס כי "‏רגע לפני שמכחישי השואה יהפכו מילים שגויות אלו לדגל. רגע לפני שחיילינו יושוו לנאצים חלילה בהכשר מגבוה. סגן הרמטכ"ל שגה. ועליו לתקן מיד".

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה בגלי צה"ל הבוקר בעניין כי "סגן הרמטכ"ל לדעתי התבלבל ודבריו מעידים על חוסר הבנה וזילות שואה". שקד לא הסכימה להתייחס לנושא מעבר לזה.

לצד זאת, יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, הביע תמיכה בגולן ואמר כי מדובר ב"מפקד אמיץ". "המופרעים שיתחילו לצרוח עכשיו נגדו צריכים לדעת: כך נשמעים מוסר ואחריות. אנחנו לא ניבהל מזעקות וניבולי פה ונמשיך לגבות את צה"ל ומפקדיו. תמיד", כתב הרצוג בפייסבוק. ח"כ ציפי לבני, אמרה כי "במקום לרדוף את סגן הרמטכ״ל, שמצפונו ערכים ושמייצג את צה״ל כצבא מוסרי שבודק את עצמו, יותר חשוב שנקשיב לדברים שזעק מנהמת ליבו".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, בתגובה לדברי גולן: "דבריו של סגן הרמטכ"ל משקפים את עומק המשבר החמור שישנו בין הדרג הפיקודי בצבא לבין הדרג הפוליטי, שחותר תחת ערכי צה"ל, מעודד התלהמות ומפקיר אותם מול גורמים ממרידים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי הוא "שמח על הבהרת סגן הרמטכ"ל ומשוכנע שלהבא הוא ישקול את דבריו טוב יותר". מוקדם יותר כתב סמוטריץ' בטוויטר על דברי גולן: "מה שמפחיד אותי זה השוואות מופרכות ומעוותות שפוגעות בזכר השואה, ובפרט כשהן באות מצד אנשים חשובים כדוגמת סגן הרמטכ"ל". 

ח"כ ד"ר נחמן שי אמר אתמול על דברי סגן הרמטכ"ל: "לפני שמתנפלים, כרגיל, על סגן הרמטכ״ל, יש להאזין בקשב רב לדבריו. זהו ניתוח עצוב, אך אמיתי להלכי הרוח של הציבור הישראלי, המשתקפים גם באירועים צבאיים מבצעיים. יש להביט באומץ במציאות הזאת ולהלחם בה, ולא 'להרוג את השליח'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ