יעלון על ההסלמה בדרום: לא נסבול חזרה לשגרה של ירי

בטקס נעילת יום השואה ביד מרדכי שב והתייחס שר הביטחון לצורך לשמור על התנהגות מוסרית בעת הפעלת כוח. "קהות החושים עלולה להשתלט עלינו אל מול הסתה פרועה כלפי מיעוטים"

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס הערב (חמישי) להסלמה הביטחונית בגבול רצועת עזה ואמר כי "ראוי שידעו גורמי הטרור שאם ינסו לשבש את חיינו, הם יוכו קשות. לא נסבול חזרה לשגרה של ירי וניסיונות לפגוע באזרחים ובחיילים. נפעל בתקיפות רבה וביד ברזל, כפי שפעלנו ביממה האחרונה, כלפי ארגוני הטרור ברצועה, בראשם חמאס, האחראי לירי ולמתרחש בעזה".

בטקס נעילת יום השואה בקיבוץ יד מרדכי, שב והדגיש יעלון כי "עלינו להילחם בקהות החושים אשר עלולה להשתלט עלינו אל מול הסתה פרועה של גורמים קיצוניים כלפי מיעוטים, בעיקר ערביי ישראל. עלינו לזכור כי גם כשאנו נאלצים להפעיל את כוחנו הצבאי, עלינו להקפיד על התנהגות מוסרית וערכית, אף שאויבינו נוהגים באכזריות ומשתמשים בבני עמם כבמגן אנושי. זה ההבדל בינינו לבינם. אנו חייבים, פשוט חייבים, לשמור על ערכינו היהודיים הנעלים. לחזק את דרכנו וצדקתה. אין לנו אפשרות אחרת, פן נאבד, כי אין לנו ארץ אחרת".

יעלון ולפיד בטקס בקיבוץ יד מרדכי, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

לאורך שעות היום, מאז חשיפת המנהרה השנייה גבול הרצועה, נורו חמש פצצות מרגמה לעבר כוחות צה"ל בדרום הרצועה. בכל המקרים לא היו נפגעים. כוחות צה"ל השיבו באש טנקים אל מקורות הירי. בשעות אחר הצהריים תקף חיל האוויר ארבע מטרות בדרום הרצועה. בהודעת צה"ל נמסר כי הותקפו מטרות המהוות תשתיות טרור של חמאס. הפלסטינים דיווחו כי בתקיפת צה"ל בחאן יונס נהרגה זיינה אלעמור, בת 53. הקבינט צפוי להתכנס במחר בבוקר בקריה בתל אביב כדי לדון בהסלמה הביטחונית.

גם יו"ר עתיד, יאיר לפיד, דיבר בטקס ואמר כי השואה לימדה אותנו "שהעוצמה שלנו נובעת מזה שאנחנו מבינים שאנשים מוסריים נמדדים בעיקר כשהם נמצאים במצבים לא מוסריים, כמו מלחמה או כמו פיגוע. מפני שההישרדות אינה יכולה להצדיק כל התנהגות. היא אינה יכול להפוך להיות התירוץ שלנו לכך שנהפוך להיות גרועים כמו אוייבינו". לפיד הוסיף כי "פחד אינו מדיניות. שנאה אינה בונה מדינה".

דבריהם של יעלון ולפיד באים בין היתר על רקע הסערה שעוררו דבריו של סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן. "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז - לפני 70, 80 ו-90 שנה - ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016". יעלון גיבה את דברי גולן ואמר: "יש לי אמון מלא בסגן הרמטכ"ל, לוחם ומפקד מוערך, ערכי ועתיר זכויות".

דברי גולן זכו לביקורת נוקבת בימין. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמש עם יעלון והביע בפניו מורת רוח בנוגע לנאומו של סגן הרמטכ"ל. גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי נתניהו ביקש מיעלון שהאלוף גולן יפרסם הודעת הבהרה לדבריו, וזו אכן פורסמה כמה שעות לאחר מכן. "עם כל ההערכה לסגן הרמטכ״ל, ראש הממשלה חושב שהוא שגה בדבריו וטוב שתיקן אותם", אמרו גורמים בסביבת נתניהו. 

שר הביטחון התייחס הבוקר לביקורת על האלוף גולן וצייץ בדף הטוויטר שלו: "ההתנפלות עליו וההתלהמות כלפיו, נוכח פרשנות מעוותת במכוון שניתנה לדברים שאמר אמש, הן ניסיון נוסף במסע המדאיג והמטריד לפגוע פוליטית בצה"ל ובקציניו". שר הביטחון הוסיף: "אבוי לנו אם ניתן לזה לקרות. תפקידו של כל מפקד בצה"ל, בוודאי מפקד בכיר, אינו מסתכם רק בהובלת חיילים וחיילות לקרב, אלא גם מחייב אותו להתוות להם דרך וערכים בעזרת מצפן ומצפון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ