ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, השיב היום (שישי) להתקפות מצד ראש הממשלה ושר הביטחון בעניין טיוטת הדו"ח שהפיץ השבוע בנושא מבצע צוק איתן. אל מול טענות מקורביהם של נתניהו ויעלון כי מדובר ב"דו"ח לא רציני שמדיף מרדיפה פוליטית" קרא המבקר לראש הממשלה, לשר הביטחון וליתר המבוקרים "להתמקד בטיוטת הדו"ח ולמסור את תגובתם עליה". הרמטכ"ל לשעבר גנץ התייחס לדו"ח ואמר כי הוא מצר שקיבל את הטיוטה יממה לאחר שפורסמה בתקשורת.

המבקר שפירא הדגיש בהודעה שפרסם כי כל פעולות הביקורת סביב טיוטת הדו"ח על מבצע צוק איתן בוצעו לפי אמות מידה מחמירות ועל סמך עובדות בדוקות וממצאים מבוססים. הוא קרא לראש הממשלה נתניהו וליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט לבדוק כיצד הודלפה טיוטת הדו"ח שהיתה בסיווג סודי ביותר על ידי אחד המבוקרים.

מבקר המדינה יוסף שפירא, ב-2014צילום: אילן אסייג

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ התחייס היום לראשונה לדו"ח המבקר. "אני מצר על העובדה שדו"ח המבקר הגיע אלי 24 שעות אחרי שהגיע לתקשורת", אמר בהרצאה שנשא בבית איזי שפירא. הרמטכ"ל לשעבר הוסיף: "צוק איתן נוהל על ידי ראש הממשלה, שר הביטחון ועל ידי בצורה שקולה אחראית ומאוזנת וכמו שניהלנו את זה אז כך אתנהל גם בנושא הזה".

בתגובה להפצת טיוטת הדו"ח ולדליפת תוכנו לתקשורת תקפו אתמול מקורבי נתניהו ויעלון את מבקר המדינה. מקורבי נתניהו אמרו כי מדובר ב"דו"ח לא מקצועי של מבקר לא מקצועי", טענו כי הטיוטה "מדיפה ריח פוליטי" והוסיפו כי המבקר פרסם שני דו"חות מיוחדים ומגמתיים ערב הבחירות האחרונות (הדו"ח על מעון ראש הממשלה והדו"ח על משבר הדיור, ב"ר). מקורבי יעלון טענו כי העובדות בטיוטה אינן מדויקות ואמרו כי "מדובר בטיוטה שהיא שערורייתית, מהדלפתה טרם התייחסות המבוקרים, ועד המידע שנכתב בה, שאינו מחובר למתרחש". 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע בתגובה לטיוטת הדו"ח והתקפה על המבקר כי "לא רק הדו"ח עצמו אלא גם תגובת רה"מ לדו"ח מעידה יותר מכל כי ההנהגה הנוכחית של מדינת ישראל, בראשות נתניהו ויעלון, היא הנהגה שבורחת מאחריות, שאינה מסוגלת לקבל את ההחלטות הנדרשות ואינה מסוגלת להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל".

ראש האופוזיציה ח"כ הרצוג כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אז, בדיוק כמו היום, קבינט הדיבורים התעסק בסיסמאות נגד החמאס במקום לעצור ולהכות בראשי החמאס". הוא הוסיף: "מסתבר שלא כל מי שצועק באמת מפחיד. במקום לנצח את המבקר, שהוא איש רציני מאד, שיתעסקו בלנצח את חמאס".

לדברי בכירים שנחשפו לטיוטת הדו"ח, נכתב בה כי בחודשים שקדמו למבצע צוק איתן הוצג איום המנהרות לשרי הקבינט באופן כללי בלבד. עוד עולה מהטיוטה, לדברי אותם בכירים, כי נתניהו, יעלון והרמטכ"ל דאז בני גנץ ניהלו לבדם את רוב מהלכי הלחימה, תוך מידור הקבינט והסתרה של חלק גדול מהפרטים משאר השרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ