נתניהו על נאום סגן הרמטכ"ל יאיר גולן: דבריו מקוממים וגורמים לזילות השואה

בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה כי דבריו של יאיר גולן "לא היו צריכים להיאמר בשום עת ובוודאי לא בעת שנאמרו". השרה מירי רגב קראה לגולן להתפטר: "הוא עבר כל גבול"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו ויאיר גולן בטקס יום השואה ביד ושם, בשבוע שעבר
בנימין נתניהו ויאיר גולן בטקס יום השואה ביד ושם, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח ביקורת חריפה בפתח ישיבת הממשלה על סגן הרמטכ"ל יאיר גולן וציין כי הדברים שאמר בנאומו בערב יום השואה היו מקוממים, מופרכים וגרמו עוול לחברה הישראלית. נתניהו אמר את הדברים על רקע הגיבוי שנתן שר הביטחון משה יעלון לגולן ולנאומו.

"ההשוואה שעלתה מדבריו של סגן הרמטכ"ל לתהליכים שאפיינו את גרמניה הנאצית לפני 80 שנה היא מקוממת", אמר נתניהו. "הדברים מופרכים מהיסוד. הם לא היו צריכים להיאמר בשום עת ובוודאי לא בעת שנאמרו. הם גורמים עוול לחברה בישראל ולזילות השואה. סגן הרמטכ"ל הוא קצין רב זכויות אבל דבריו בעניין זה היו שגויים לחלוטין ואינם מקובלים עלי".

נתניהו ציין כי ישראל היא "פלא היסטורי" וכולם מתגאים בהישגיה ובצה"ל. "הרבה דברים נאמרו בימים האחרונים על מדינת ישראל", אמר נתניהו. "אין מדינה שאין בה גילויים של חוסר בסובלנות ואלימות. אבל הדמוקרטיה הישראלית איתנה. היא מוקיעה את הגילויים הללו ומטפלת בהם באמצעות החוק ובאמצעים אחרים".

ראש הממשלה הגיע לישיבת הממשלה אחרי ישיבה של שרי הליכוד שבה כמה מהם תקפו בחריפות את דבריו של סגן הרמטכ"ל ודרשו שיתנצל עליהם. השר אופיר אקוניס אמר בישיבת שרי הליכוד כי דבריו של האלוף גולן "הם אומללים ומסיבים נזק ענק להסברה הישראלית בכל העולם". אקוניס אמר שההבהרה שסגן הרמטכ"ל פרסם אינה מספיקה. "נדרשת התנצלות ברורה וחזרה מהשוואות מחרידות ורחוקות מהמציאות", הוסיף. במהלך סוף השבוע דווח בערוץ 10 כי בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיימה ביום שישי בבוקר תקף השר יובל שטייניץ את האלוף גולן ואמר כי אם אלוף-משנה היה מתבטא כך הוא היה מסולק מהצבא.  

שרת התרבות מירי רגב קראה הבוקר לסגן הרמטכ"ל יאיר גולן להתפטר. "לא יתכן שסגן הרמטכ"ל, קצין לובש מדים, יהיה חלק מהדה לגיטמציה נגד ישראל ובנאום ממלכתי ישא דברים שפוגעים בישראל, בתדמיתה ובחוסנה", אמרה רגב. "סגן הרמטכ"ל צריך לעסוק בכשירות הצבא והכנתו למלחמה ולא באמירות שקריות ובהשוואת אזרחי המדינה לנאצים. הוא עבר כל גבול ועליו להתפטר מתפקידו".

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג (המחנה הציוני), הגיב בטוויטר לדברי נתניהו "הניסיון להטיל אימה והשתקה על קציני צה"ל הוא מסוכן וחסר תקדים", כתב. "סגן הרמטכ"ל דיבר על תופעות חולות בחברה הישראלית והבהיר שלא יצר השוואה למשטר הנאצי. ההתקפות של דרג מדיני מצויד בדוברים ויח"צנים נגד קצין שאסור לו להגיב אלא רק לספוג הן מקוממות ולא ראויות".

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) תקפה את ראש הממשלה וכתבה בטטויטר כי "מוזיל השואה הברוטאלי ביותר נתניהו מעז להאשים את סגן הרמטכ"ל בזילות. הגמל שלא ראה את דבשתו, מי שגר בבית זכוכית, וגם סתם חוצפה וציניות".

ביום רביעי בלילה, אחרי פרסום דבריו של גולן, שוחח ראש הממשלה נתניהו עם שר הביטחון משה יעלון והביע בפניו מורת רוח בנוגע לנאומו של סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן שבו ציין כי יש תופעות בחברה הישראלית כיום שמזכירות תהליכים שעברו על גרמניה בשנות ה-30 של המאה הקודמת לפני השואה.

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי נתניהו ביקש מיעלון שהאלוף גולן יפרסם הודעת הבהרה לדבריו וזו פורסמה כמה שעות לאחר מכן. "עם כל ההערכה לסגן הרמטכ״ל, ראש הממשלה חושב שהוא שגה בדבריו וטוב שתיקן אותם", אמרו גורמים בסביבת נתניהו.

חרף עמדתו של נתניהו כלפי דבריו של גולן, יעלון עצמו בחר לגבות את סגן הרמטכ"ל. אחרי שגולן פרסם הודעת הבהרה, כתב יעלון בחשבון הטוויטר שלו כי דבריו של גולן עוותו במכוון בידי גורמים שתוקפים את צה"ל.

"יש לי אמון מלא בסגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר גולן, לוחם ומפקד מוערך, ערכי ועתיר זכויות", כתב יעלון. "ההתנפלות עליו וההתלהמות כלפיו נוכח פרשנות מעוותת, במכוון, שניתנה לדברים שאמר אמש - הן ניסיון נוסף במסע המדאיג והמטריד לפגוע פוליטית בצה"ל ובקציניו. אבוי לנו אם ניתן לזה לקרות. תפקידו של כל מפקד בצה"ל, בוודאי מפקד בכיר, אינו מסתכם רק בהובלת חיילים וחיילות לקרב, אלא גם מחייב אותו להתוות להם דרך וערכים בעזרת מצפן ומצפון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ