בן 17 מעזה שהסתנן לישראל חשף בחקירתו שיטות עבודה של חופרי המנהרות

הקטין נעצר באפריל לאחר שחצה את גדר המערכת. לדבריו, על החופרים נאסר לצאת מהמנהרות בבגדי עבודה וכי הם נדרשים להתקלח במנהרות. הוא מסר מידע על תוואי המנהרות והפירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהרה שהתגלתה בגבול רצועת עזה, בשבוע שעבר
מנהרה שהתגלתה בגבול רצועת עזה, בשבוע שעברצילום: אילן אסייג

כתב אישום הוגש היום (שלישי) נגד פעיל חמאס בן 17.5 שמסר בחקירתו מידע רב על פעילות הארגון בחפירת מנהרות. הקטין נעצר בחודש שעבר לאחר שחצה את גדר המערכת מרצועת עזה והסתנן לישראל.

מחקירת שב"כ עולה כי הקטין השתייך לחטיבת צפון רצועת עזה של חמאס, אליה גויס זמן קצר לפני מבצע "צוק איתן". לאחר גיוסו, עבר הקטין קורסים והכשרות מטעם הזרוע הצבאית. בין היתר, השתתף במארבים ובתצפיות, סיורים וחפירת מנהרות. עוד עלה כי מרבית האימונים שעבר היו בעלי מאפיינים התקפיים, לרבות חדירה, כניסה למבנים, פיצוץ מטענים ועוד.

מכתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע עולה מייחס לקטן עבירות חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, קשירת קשר לפשע, ניסיון רצח,  מסירת ידיעות לאויב בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, עבירות בנשק (החזקה ונשיאת נשק) ועוד. בחקירה סיפר הקטין על פעילות חמאס לחפירת מנהרות שאמורות לשמש לצורך חדירת לוחמים, על תוואי מנהרות שנועדו לשימוש בשעת חירום של פעילי הנח'בה, יחידת העילית של הארגון, וכן מידע על אודות מיקומם של פירי מנהרות רבים.

בחקירה גם עלו פרטים על שיטות העבודה של החופרים, האמצעים בהם נעשה שימוש ונהלי הפעילות. כך, למשל, במטרה להסוות את פעילותם נוקטים החופרים במספר שיטות כגון איסור יציאה מהמנהרה עם בגדי עבודה, הם מחויבים להתקלח ולהחליף את בגדי העבודה בתוך המנהרה ועוד. הקטין גם נטל חלק בהטמנת מטענים במנהרות ובסביבתן והחזיק בביתו מטענים נוספים.

הקטין נמנה עם שורת פעילים הנחקרים כעת בשב"כ, המוסרים מידע פנימי ועדכני על הפעילות האינטנסיבית של חמאס בחפירת המנהרות. בשבוע שעבר הודיע שב"כ כי פעיל חמאס שנעצר בחודש שעבר מסר מידע רב בנוגע לחפירת המנהרות ברצועת עזה. הפעיל נעצר לאחר שחצה את הגדר מהרצועה כשברשותו שתי סכינים. לפי כתב האישום, הפעיל השתתף בחפירת מנהרות, בהנחת מטענים ובסיורים לאורך הגדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ