כתבי אישום נגד תושבי ג'דיידה-מכר שתכננו לבצע פיגועי דקירה

שניים מהתושבים, שלטענת התביעה הושפעו מגל הפיגועים בארץ, מואשמים בקשירת קשר לביצוע פשע ובניסיון רצח. תושב שלישי נאשם ברכישת והחזקת נשק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כתבי אישום הוגשו היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד שלושה תושבי ג'דיידה-מכר בגליל המערבי. לפי כתבי האישום, שהוגשו באמצעות עו"ד שונית קדם-נימצן, הנאשמים עלי סובח ואברהים שאמי הושפעו מגל הפיגועים בארץ ותכננו לבצע פיגועי דקירה. נגד נאשם נוסף בשם מהדי בסל הוגש כתב אישום לאחר שרכש והחזיק נשק.

לפי כתב האישום הראשון, לפני כחצי שנה יצאו סובאח ושאמי לירושלים במסגרת הסעה שיוצאת מהכפר למסגד אל אקצה כשהם מצוידים בסכין מטבח באורך של כ-20-25 ס"מ ובסכין קפיצית באורך של כ-15 ס"מ, ובכוונתם לבצע פיגוע דקירה. בטרם ירדו מהאוטובוס החליטו שלא לבצע את הפיגוע מאחר ולא היה להם נשק חם והם סברו כי פגיעה באמצעות סכינים תגרום פחות נזק. בדרך חזרה שוחחו השניים על אפשרות לבצע פיגוע ירי בשער שכם, ומספר ימים לאחר מכן אף שוחחו במסגד בכפר על אפשרות לבצע פיגוע ירי נגד חיילים בצומת אחיהוד. בכתב אישום זה מואשמים השניים בקשר לפשע ובניסיון רצח. 

עציר אזוק. אילוסטרציה

באישום נוסף מתואר כיצד בחודשים פברואר-מארס החליט סובח שוב לבצע פיגוע דקירה. הוא סיפר על כך לשאמי, שמסר לו סכין קפיצית לטובת ביצוע המעשה, "ועודד אותו לבצע את הפיגוע, תוך שאיחל לו להגיע לגן עדן", כך לפי כתב האישום. סובח סיפר על כוונותיו גם לחבר נוסף בשם מהדי, שסיפר על כך לחבר נוסף בשם צלאח. לאחר שסובח יצא עם אוטובוס בהסעה מאורגנת לאל אקצה, התקשרו אליו שני החברים וביקשו ממנו לא לבצע את הפיגוע משום שהדבר אסור לפי האיסלאם. סובח, נאשם 1 לפי כתב האישום, "השיב כי ישימו מבטחם באל. בהמשך לכך פנה צלאח לאחראי ההסעה שהיה על האוטובוס, ועדכן אותו בדבר כוונותיו של הנאשם 1 לבצע פיגוע דקירה. אחראי ההסעה עצר את האוטובוס, אמר לנאשם 1 כי אסור לו לבצע פיגוע על פי דת האיסלאם, ודרש ממנו להעביר לידיו את הסכין ולהשאירה על האוטובוס בעת שירד ממנו", נכתב בכתב האישום. גם פיגוע זה לא יצא אל הפועל.

לאחר מכן, בחודשים מארס ואפריל, שוחח עוד מספר פעמים סובח עם מהדי וסיפר לו על כוונתו להפוך לשאהיד. הם שוחחו על אפשרויות שונות לביצוע פיגועים ביניהן לפגוע במתפללים בבית כנסת בעכו, לפגוע החיילים בשער שכם או בחיילים בבסיס הצבאי בעכו, וסובח אמר למהדי כי בכוונתו לרכוש באוגוסט שני כלי נשק לטובת ביצוע פיגוע מכסף שיקבל לחתונתו. 

בחודש אפריל החליט שוב סובח לבצע פיגוע דקירה ואף ערך סיור מקדים בבית כנסת בעכו לשם תכנון. לאחר ששבה לביתו להצטייד בסכין שוב החליט כי הוא רוצה לבצע פיגוע ירי, ובהמשך התעניין במחירי נשק מאולתר ואקדח. הוא שוחח שוב עם מהדי וצלאח על כוונותיו להפוך לשהיד, ובינו לבין צלאח שהתנגד נוצר עימות. כשניסה שוב לעלות על הסעה מהכפר לאל אקצה הוא סורב.

בכתב אישום זה מואשם סובח בניסיון רצח, ושאמי בסיוע לנסיון רצח. בכתב אישום נוסף מואשם שאמי בעבירות נשק לאחר שהחזיק בכפר בתת מקלע מאולתר ותחמושת. 
לפי הבקשה להארכת מעצרם עד תום ההליכים הודו השניים במיוחס להם תוך כדי הפללה הדדית. מעצרם הוארך בינתיים עד ל-25 במאי.

כתב אישום נפרד הוגש נגד מהדי בסל, שרכש בכפר ברטעה תת מקלע ומחסנית בתחילת אפריל, החזיק בהם והעביר אותם. הוא מואשם בסעיפים של רכישת נשק, החזקה, הובלה ונשיאת נשק ועשיית עסקה בנשק. לפי הבקשה להארכת מעצר עד תום ההליכים, בסל הודה במיוחס לו.

עו"ד משה אביטל המיצג את עלי סובח אמר בשיחה ל"הארץ" כי מדובר באישומים חמורים מאוד. "הלקוח שלי הוא חולה נפש, מטופל בכדורים פסיכיאטרים מזה מספר שנים, בעברו אושפז חדשות לבקרים בבתי חולים לבריאות הנפש. כרגע אין אינדיקציה לדעת אם היתה לו את המודעות או הכוונה לבצע את המיוחס. הוא נשלח להסתכלות פסיכיאטרית, ואחרי שנקבל את התוצאות נראה איך דרכנו ממשיכה". הוא הוסיף עוד כי טרם צילם את חומר הראיות כך שאין לו אפשרות להתייחס לראיות.

עו"ד וויסאם עריד, המייצג את אברהים שאמי, אמר כי חלק מההודאות של הנאשמים נגבו תחת לחץ ובעת שהנאשמים נמצאים במצב נפשי ירוד, וכי האירועים מיוחסים התרחשו לפני מספר חודשים והנאשמים הביעו חרטה. לדבריו, במהלך הארכות המעצר דובר על עבירות של סיוע לאויב בשעת מלחמה וסיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, ואולם כל העבירות הבטחוניות לא הגיעו בסופו של דבר לכתב האישום. הוא ציין כי הכפר ממנו יצאו הנאשמים נמצא במצב גרוע מכל הבחינות. "כל עוד הממשלה לא תדאג להעביר משאבים ולהתקין מצלמות אבטחה, וכל עוד המגזר הערבי סובל מאפליה ברורה בהתעניינות מצד הממשלה בחינוך בספורט בתשתיות ובתעסוקה, יהיו כאלה שיבחרו בדרך הלא נכונה. ברוך השם שום פיגוע לא קרה ואף אחד לא נפגע". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ