מתאם הפעולות בשטחים: פעילי דאעש נכנסו לעזה כדי להתאמן בחסות חמאס

האלוף יואב פולי מרדכי אמר לאתר חדשות סעודי כי הפעילים נכנסו לרצועה ממצרים דרך מנהרות לפני כמה ימים וכי חמאס גם מספק לדאעש טיפולים רפואיים בבתי החולים בעזה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר כי פעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) נכנסו לרצועת עזה ממצרים דרך מנהרות, במטרה לקיים אימון צבאי ברצועה. מרדכי הוסיף כי הפעילים נכנסו לפני כמה ימים בחסות גורם המקורב וכי הארגון מסייע לדאעש גם במתן טיפולים רפואיים בבתי החולים שברצועה. מרדכי אמר את הדברים לאתר החדשות הסעודי

לדבריו, הפעילים נכנסו לרצועה בתיאום עם סעיד עבד אל-עאל, גורם המקורב לחמאס בעיר רפיח.  מרדכי הסביר כי ישנו תיאום הדדי בין הדרג הצבאי בשטח, בידיעת הדרגים המדיניים והצבאיים הבכירים בחמאס. כך, דיווח האתר "אילאף" לפני זמן לא רב על העברת פצועים מחצי האי סיני לרצועה.

פעילי חמאס מסיירים לאורך הגבול עם מצרים ברפיח, באפריל
פעילי חמאס מסיירים לאורך הגבול עם מצרים ברפיח, באפרילצילום: Khalil Hamra/אי־פי

בחמאס נעשים מאמצים להציג תמונה לפיה הארגון מתרחק מאיראן ומדאעש, במטרה להתקרב למצרים. לאחרונה של חמאס בקהיר, למטרת פגישה עם ראשי המודיעין המצרי. בחמאס דיווחו כי הפגישות היו חיוביות והדגישו כי הארגון לא מעורב בשום פעילות הפוגעת בביטחון הלאומי המצרי, במטרה לעודד את המצרים לשנות את מדיניותם כלפי רצועת עזה ולפתוח מחדש את מעבר רפיח. כך, במסגרת ההסכמות שהושגו במפגש, החלו לוחמי התנועה לסייר לאורך קו הגבול עם מצרים ולאייש מחסומים ונקודות ביקורת. 

עם זאת, במערכת הביטחון הישראלית סבורים כי לצד ביקורים ומגעים של בכירי חמאס בקהיר, מסרבת התנועה להתנתק מאיראן ומגורמים איסלאמיים וסלפים קיצוניים בחצי האי סיני. כך, קשריו של חמאס עם גורמים מוסלמים האחראיים על מתפרסמים מעת לעת וגורמים למבוכה בצמרת הארגון.

לפי גורמים פלסטינים בעזה, בחמאס אמנם מאמצים את גישת ההתקרבות למצרים, אך מנגד ישנם בכירים בדרג הצבאי שעדיין רואים באיראן ובארגונים הסלפים מקור לסיוע צבאי וכסף. כמו כן, עבור חמאס, ישנה חשיבות עליונה לקשר עם בית המלוכה הסעודי, שלוחץ על הארגון לנתק כל קשר עם איראן ולמנוע כל פגיעה בביטחון הלאומי המצרי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ