שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פנה הערב (ראשון) אל קציני צה"ל ודרש מהם להמשיך ולומר את שעל ליבם "אף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו". בתגובה לדבריו של יעלון, שפורסמה עוד בטרם סיים שר הביטחון את נאומו, נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "המפקדים אומרים את דעתם בחופשיות בפורומים הרלוונטיים".

את הדברים אמר יעלון בטקס קבלת פנים ליום העצמאות בקריה בתל-אביב, בנוכחות נספחים זרים. ברקע דבריו של השר עומדת הסערה הציבורית שפרצה בעקבות דבריו של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן, בנאומו ביום השואה.

יעלון ביקש מקציני הצבא לראות את עצמם גם כגורמים מחנכים, ולא רק כאנשי צבא ואמר, "העיסוק בערכי צה"ל, ברוחו, בדרך לאורה אנו שואפים שיפסע – הוא המרכזי עבור כל מפקד, זוטר כבכיר, ובוודאי עבורי כשר ביטחון". לדבריו, "ערכי צה"ל מלווים אותנו מאז הקמתו, והתעצבו במהלך השנים. המוסר, טוהר הנשק, יכולתנו לחקור ולתחקר ולהודות בטעויות – הם בראש ובראשונה הבסיס לחשיבות השמירה על צבא איכותי ובריא. על חיילים ומפקדים המכירים בדרך ומאמינים בצדקתה; ועל זכותנו המלאה, הן כלפי עצמנו והן כלפי העולם, להיאבק בדורשי רעתנו". השר הדגיש כי דווקא ערכי צה"ל וערכי חברת מופת הם "בראש ובראשונה, לפני הנשק המתוחכם והמודיעין המדויק, הערובה לביטחוננו".

כשפנה יעלון לקציני צה"ל, דרש מהם ומפקודיהם להמשיך ולומר את שעל ליבם: "עשו זאת גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי, ואף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו. אל תחששו, אל תהססו, אל תירתעו", אמר שר הביטחון. "הוסיפו להיות אמיצים לא רק בשדה הקרב, אלא גם סביב שולחן הדיונים. צבא טוב הוא צבא שמפקדיו, זוטרים כבכירים, חשים בטוחים ביכולתם לומר את דעתם בכל עת, בידיעה שלא ייפגעו". בדבריו, התייחס יעלון במרומז לדבריו של סגן הרמטכ"ל ערב יום השואה ולסערה הציבורית שהתעוררה אחריהם. "זו דרישתי מכם, מפקדי צה"ל הבכירים, וזו צריכה להיות דרישתכם מהכפופים לכם: הוסיפו לפעול על פי מצפון אנושי ומצפן, ולא לנהות אחר כיוון הרוח".

שר הביטחון רמז בנאומו לפרשת החייל אלאור אזריה, שירה למוות במחבל הפצוע בחברון והואשם בהריגתו. "בחודשים האחרונים אנו מוצאים עצמנו נאבקים מול מיעוט קיצוני, הפועל בשטח וברשתות החברתיות. חלקו הסתנן גם לזרם המרכזי בחברה, בכסות ובמסווה, והוא מנסה להשפיע על דמותו ועל ערכיו של צה"ל", אמר השר. "זהו מאבק משמעותי מאין כמותו, אולי החיוני והחשוב ביותר מזה שנים ארוכות. לא רק על דמותו של צה"ל, אלא גם על דמותה של החברה הישראלית". הוא הוסיף כי "המשך הפגיעה בחוסנם הערכי והמוסרי של צה"ל ושל החברה הישראלית, תהיה הרת אסון למדינת ישראל. אודה בפניכם כי הנושא מדיר שינה מעיניי, אך הוא גם גורם לי להיות נחוש במאבק הזה". יעלון הגדיר זאת כשליחות, וציין כי אין לו כוונה לוותר בעניין הזה.

לדברי יעלון, "אין זה עניין של ימין או שמאל, שכן הרוב השפוי בחברה הישראלית, מכל צדי הקשת הפוליטית, חותר לשמור על צה"ל ערכי, ועל חייליו ומפקדיו מוסריים ואנושיים", והוסיף: "הם אכן כאלו, ואם יש חריגות – אנו יודעים לטפל בהן בנחישות, ולא לאפשר יד קלה על ההדק, התלהמות ונקמנות או אבדן עשתונות. אנו נגבה את מי ששוגה בתום לב, אך לא נהיה סובלניים כלפי מי שחורג מסמכות ופועל בניגוד לחוק ולערכים".

בנאומו אמר יעלון כי על חברת מופת "לקרב את המיעוטים בה ומקפידה לשלב אותם בליבתה, ולא מאפשרת לגורמי שוליים להסית כלפיהם", וכן להיות כזו "המקדשת את החיים ונאבקת בכל כוחה בגזענות, באלימות ובשיח המונע משנאה, שיסוי והפרדה. חברה הנלחמת באופן חסר פשרות בהדרת נשים, בהטרדות המיניות כלפיהן, ובהפיכת המתלוננת והמוטרדת לנאשמת". הוא אמר כי " אלו עקרונות קיימים בחברה שלנו, והם מייצגים את הרוב המכריע בה. עלינו לחזקם ולהיאבק עליהם אל מול מי שמנסים בכוח לדחוק אותנו אל תהום של שנאה ואבדן ערכים".

בתגובה לדבריו של יעלון נמסר מלשכת רה"מ: "ראש הממשלה בנימין נתניהו נותן גיבוי מלא לצה"ל, מפקדיו וחייליו. ראש הממשלה איתן בדעתו שהשוואה לגרמניה הנאצית היתה אמירה לא ראויה, בעיתוי לא ראוי וגרמה לישראל נזק בזירה הבינלאומית. מפקדי צה"ל אומרים את דעתם בחופשיות, בפורומים הרלוונטיים ובנושאים שתחת אחריותם. צה"ל הוא צבא העם וצריך לשמור אותו מחוץ למחלוקות פוליטיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ