בעקבות הנאום החריף: נתניהו ויעלון נפגשו לשיחה דחופה

השיחה התקיימה הבוקר בלשכת ראש הממשלה בירושלים. שר הביטחון דרש אמש מקציני צה"ל להמשיך לומר את אשר על לבם - גם אם הם חולקים על עמדות הדרג המדיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעלון בנאומו בתל אביב, הערב

ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן אתמול (ראשון) את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לשיחה דחופה בעקבות הנאום שנשא בתל אביב לרגל יום העצמאות. השיחה התקיימה הבוקר בלשכת ראש הממשלה בירושלים. מקורב לנתניהו אמר כי "מדובר בשיחת הבהרה, לא בשיחת נזיפה. ראש הממשלה רוצה לדעת מה היה כל כך דחוף ליעלון לפתוח את הנושא הזה מחדש".

בנאומו אתמול פנה יעלון לקציני צה"ל ודרש מהם להמשיך ולומר את שעל ליבם "אף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו". בתגובה לדבריו של יעלון, שפורסמה עוד בטרם סיים שר הביטחון את נאומו, נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "המפקדים אומרים את דעתם בחופשיות בפורומים הרלוונטיים".

את הדברים נשא יעלון בטקס קבלת פנים ליום העצמאות בקריה בתל-אביב, בנוכחות נספחים זרים. ברקע דבריו של השר עומדת הסערה הציבורית שפרצה בעקבות דבריו של סגן הרמטכ"ל יאיר גולןבנאומו ביום השואה.

שר הביטחון לשעבר עמיר פרץ קרא אמש לבכירי מערכת הביטחון בעבר להתייצב לצדו של יעלון וסגן הרמטכ"ל, ולדחות את הקריאות של הימין הקיצוני בראשות נתניהו. "העמדת הפנים של נתניהו כאילו אין למפקדי צה"ל בעיה להביע את עמדותיהם היא צביעות ועצימת עיניים של ראש הממשלה אל מול העליהום שהוא בעצמו ניצח עליו נגד סגן הרמטכ"ל. ביבי רומס כל זכר לעיקרון הממלכתיות, ועל שר הביטחון יעלון לבחון האם מקומו עדיין בימין הקיצוני בראשות נתניהו", אמר פרץ.

יעלון פנה לקציני צה"ל, דרש מהם ומפקודיהם להמשיך ולומר את שעל ליבם: "עשו זאת גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי, ואף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו. אל תחששו, אל תהססו, אל תירתעו", אמר שר הביטחון. "הוסיפו להיות אמיצים לא רק בשדה הקרב, אלא גם סביב שולחן הדיונים. צבא טוב הוא צבא שמפקדיו, זוטרים כבכירים, חשים בטוחים ביכולתם לומר את דעתם בכל עת, בידיעה שלא ייפגעו". בדבריו, התייחס יעלון במרומז לדבריו של סגן הרמטכ"ל ערב יום השואה ולסערה הציבורית שהתעוררה אחריהם. "זו דרישתי מכם, מפקדי צה"ל הבכירים, וזו צריכה להיות דרישתכם מהכפופים לכם: הוסיפו לפעול על פי מצפון אנושי ומצפן, ולא לנהות אחר כיוון הרוח".

שר הביטחון רמז בנאומו לפרשת החייל אלאור אזריה, שירה למוות במחבל הפצוע בחברון והואשם בהריגתו. "בחודשים האחרונים אנו מוצאים עצמנו נאבקים מול מיעוט קיצוני, הפועל בשטח וברשתות החברתיות. חלקו הסתנן גם לזרם המרכזי בחברה, בכסות ובמסווה, והוא מנסה להשפיע על דמותו ועל ערכיו של צה"ל", אמר השר. "זהו מאבק משמעותי מאין כמותו, אולי החיוני והחשוב ביותר מזה שנים ארוכות. לא רק על דמותו של צה"ל, אלא גם על דמותה של החברה הישראלית". הוא הוסיף כי "המשך הפגיעה בחוסנם הערכי והמוסרי של צה"ל ושל החברה הישראלית, תהיה הרת אסון למדינת ישראל. אודה בפניכם כי הנושא מדיר שינה מעיניי, אך הוא גם גורם לי להיות נחוש במאבק הזה". יעלון הגדיר זאת כשליחות, וציין כי אין לו כוונה לוותר בעניין הזה.

לדברי יעלון, "אין זה עניין של ימין או שמאל, שכן הרוב השפוי בחברה הישראלית, מכל צדי הקשת הפוליטית, חותר לשמור על צה"ל ערכי, ועל חייליו ומפקדיו מוסריים ואנושיים", והוסיף: "הם אכן כאלו, ואם יש חריגות – אנו יודעים לטפל בהן בנחישות, ולא לאפשר יד קלה על ההדק, התלהמות ונקמנות או אבדן עשתונות. אנו נגבה את מי ששוגה בתום לב, אך לא נהיה סובלניים כלפי מי שחורג מסמכות ופועל בניגוד לחוק ולערכים".

בנאומו אמר יעלון כי על חברת מופת "לקרב את המיעוטים בה ומקפידה לשלב אותם בליבתה, ולא מאפשרת לגורמי שוליים להסית כלפיהם", וכן להיות כזו "המקדשת את החיים ונאבקת בכל כוחה בגזענות, באלימות ובשיח המונע משנאה, שיסוי והפרדה. חברה הנלחמת באופן חסר פשרות בהדרת נשים, בהטרדות המיניות כלפיהן, ובהפיכת המתלוננת והמוטרדת לנאשמת". הוא אמר כי "אלו עקרונות קיימים בחברה שלנו, והם מייצגים את הרוב המכריע בה. עלינו לחזקם ולהיאבק עליהם אל מול מי שמנסים בכוח לדחוק אותנו אל תהום של שנאה ואבדן ערכים".

בתגובה לדבריו של יעלון נמסר מלשכת רה"מ, טרם נודע על השיחה הדחופה אליה זומן שר הביטחון: "ראש הממשלה בנימין נתניהו נותן גיבוי מלא לצה"ל, מפקדיו וחייליו. ראש הממשלה איתן בדעתו שהשוואה לגרמניה הנאצית היתה אמירה לא ראויה, בעיתוי לא ראוי וגרמה לישראל נזק בזירה הבינלאומית. מפקדי צה"ל אומרים את דעתם בחופשיות, בפורומים הרלוונטיים ובנושאים שתחת אחריותם. צה"ל הוא צבא העם וצריך לשמור אותו מחוץ למחלוקות פוליטיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ