שיחת נתניהו-יעלון: רה"מ אינו מתכוון לפטר את שר הביטחון

רה"מ ושר הביטחון הודיעו כי הם "ליבנו ביניהם את הדברים. אין ערעור, ולא היה כזה, על כך שהצבא כפוף לדרג המדיני והקצינים חופשיים להביע את דעתם בפורומים הרלוונטיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ויעלון בלשכת הרמטכ"ל, בשבוע שעבר
עמוס הראל
עמוס הראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מתכוון להדיח מתפקידו את שר הביטחון, משה יעלון, על רקע חילוקי הדעות ביניהם בעקבות פרשת נאום סגן הרמטכ"ל ונאומו אמש.

הבוקר זימן נתניהו את יעלון לשיחת הבהרה דחופה בלשכת ראש הממשלה שבה נדונו חילוקי הדעות ביניהם. אחרי הפגישה שנמשכה 50 דקות, פרסמו השניים הודעה משותפת בה נמסר כי "ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון נפגשו הבוקר וליבנו ביניהם את הדברים. אין ערעור, ולא היה כזה, על כך שהצבא כפוף לדרג המדיני והקצינים חופשיים להביע את דעתם בפורומים הרלוונטיים".

גישתו של נתניהו בהמשך תלויה בעיקר במצב המשא ומתן להרחבת הקואליציה ובהחלטה אם להפקיד את תיק הביטחון בידי אחת הסיעות העשויות להצטרף - ופחות במשבר האישי בין נתניהו ליעלון. 

השניים נפגשו הבוקר בבית ראש הממשלה בעקבות הנאום שנשא יעלון אתמול ובו עודד קציני צה"ל להמשיך ולומר את שעל לבם "אף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו".

בתגובה לדבריו של יעלון, שפורסמו עוד בטרם סיים שר הביטחון את נאומו, נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "המפקדים אומרים את דעתם בחופשיות בפורומים הרלוונטיים". לאחר שנתניהו זימן את יעלון לפגישה הדחופה אמר מקורב לראש הממשלה כי "מדובר בשיחת הבהרה, לא בשיחת נזיפה. ראש הממשלה רוצה לדעת מה היה כל כך דחוף ליעלון לפתוח את הנושא הזה מחדש".

את הדברים נשא יעלון בטקס קבלת פנים ליום העצמאות בקריה בתל אביב, בנוכחות נספחים זרים. ברקע דבריו של השר עומדת הסערה הציבורית שפרצה בעקבות דבריו של סגן הרמטכ"ל יאיר גולןבנאומו ביום השואה.

יעלון פנה לקציני צה"ל, דרש מהם ומפקודיהם להמשיך ולומר את שעל לבם: "עשו זאת גם אם הדברים אינם חלק מהזרם המרכזי, ואף אם הם חולקים על רעיונות ועמדות שהפיקוד הבכיר או הדרג המדיני אימצו. אל תחששו, אל תהססו, אל תירתעו", אמר שר הביטחון. "הוסיפו להיות אמיצים לא רק בשדה הקרב, אלא גם סביב שולחן הדיונים. צבא טוב הוא צבא שמפקדיו, זוטרים כבכירים, חשים בטוחים ביכולתם לומר את דעתם בכל עת, בידיעה שלא ייפגעו". בדבריו, התייחס יעלון במרומז לדבריו של סגן הרמטכ"ל ערב יום השואה ולסערה הציבורית שהתעוררה אחריהם. "זו דרישתי מכם, מפקדי צה"ל הבכירים, וזו צריכה להיות דרישתכם מהכפופים לכם: הוסיפו לפעול על פי מצפון אנושי ומצפן, ולא לנהות אחר כיוון הרוח".

שר הביטחון רמז בנאומו לפרשת החייל אלאור אזריה, שירה למוות במחבל הפצוע בחברון והואשם בהריגתו. "בחודשים האחרונים אנו מוצאים עצמנו נאבקים מול מיעוט קיצוני, הפועל בשטח וברשתות החברתיות. חלקו הסתנן גם לזרם המרכזי בחברה, בכסות ובמסווה, והוא מנסה להשפיע על דמותו ועל ערכיו של צה"ל", אמר השר. "זהו מאבק משמעותי מאין כמותו, אולי החיוני והחשוב ביותר מזה שנים ארוכות. לא רק על דמותו של צה"ל, אלא גם על דמותה של החברה הישראלית". הוא הוסיף כי "המשך הפגיעה בחוסנם הערכי והמוסרי של צה"ל ושל החברה הישראלית, יהיה הרה אסון למדינת ישראל. אודה בפניכם כי הנושא מדיר שינה מעיניי, אך הוא גם גורם לי להיות נחוש במאבק הזה". יעלון הגדיר זאת כשליחות, וציין כי אין לו כוונה לוותר בעניין הזה.

לדברי יעלון, "אין זה עניין של ימין או שמאל, שכן הרוב השפוי בחברה הישראלית, מכל צדי הקשת הפוליטית, חותר לשמור על צה"ל ערכי, ועל חייליו ומפקדיו מוסריים ואנושיים", והוסיף: "הם אכן כאלו, ואם יש חריגות – אנו יודעים לטפל בהן בנחישות, ולא לאפשר יד קלה על ההדק, התלהמות ונקמנות או אבדן עשתונות. אנו נגבה את מי ששוגה בתום לב, אך לא נהיה סובלניים כלפי מי שחורג מסמכות ופועל בניגוד לחוק ולערכים".

בנאומו אמר יעלון כי על חברת מופת "לקרב את המיעוטים בה ומקפידה לשלב אותם בליבתה, ולא מאפשרת לגורמי שוליים להסית כלפיהם", וכן להיות כזו "המקדשת את החיים ונאבקת בכל כוחה בגזענות, באלימות ובשיח המונע משנאה, שיסוי והפרדה. חברה הנלחמת באופן חסר פשרות בהדרת נשים, בהטרדות המיניות כלפיהן, ובהפיכת המתלוננת והמוטרדת לנאשמת". הוא אמר כי "אלו עקרונות קיימים בחברה שלנו, והם מייצגים את הרוב המכריע בה. עלינו לחזקם ולהיאבק עליהם אל מול מי שמנסים בכוח לדחוק אותנו אל תהום של שנאה ואבדן ערכים".

בתגובה לדבריו של יעלון נמסר מלשכת ראש הממשלה, טרם נודע על השיחה הדחופה אליה זומן שר הביטחון: "ראש הממשלה בנימין נתניהו נותן גיבוי מלא לצה"ל, מפקדיו וחייליו. ראש הממשלה איתן בדעתו שהשוואה לגרמניה הנאצית היתה אמירה לא ראויה, בעיתוי לא ראוי וגרמה לישראל נזק בזירה הבינלאומית. מפקדי צה"ל אומרים את דעתם בחופשיות, בפורומים הרלוונטיים ובנושאים שתחת אחריותם. צה"ל הוא צבא העם וצריך לשמור אותו מחוץ למחלוקות פוליטיות".

בכירים בליכוד: "יעלון עשה טעות אומללה"

כמה מבכירי הליכוד תקפו אתמול את שר הביטחון משה יעלון, לאחר שקרא למפקדי צה"ל לומר את אשר על לבם, גם בניגוד לעמדת הדרג המדיני. מקורבו של נתניהו, שר התשתיות יובל שטייניץ, הגדיר את דברי יעלון "טעות אומללה". בראיון לגלי צה"ל אמר שטייניץ: "ההנחיה הזו פוגעת קשות בדמוקרטיה, שבה המדינה שולטת בצבא ולא הצבא שולט במדינה". בהקשר לנאום סגן הרמטכ"ל יאיר גולן ולפרשת אלאור אזריה הוא הוסיף כי "בדיוק כמו שלא צריך לתת גיבוי אוטומטי לחייל שיכול שלהיות שטעה, כך לא צריך לתת גיבוי אוטומטי לסגן רמטכ"ל שטעה. תפקידו של שר הביטחון לדאוג שצה"ל לא ימצא עצמו בלב הוויכוח הפוליטי". מקורבי יעלון הגיבו בחריפות לדברים ומסרו לגלי צה"ל כי שטייניץ הוא "מטאטא כביש חסר עמוד שדרה".

שרת התרבות מירי רגב הצטרפה לביקורת. "שר הביטחון התבלבל", כתבה בדף הפייסבוק שלה. "לא ייתכן שקצין בתפקיד ייקח את המושכות מהדרג המדיני ויתנהל כאילו זה צבא שיש לו מדינה". על כך אמרו בסביבת יעלון כי רגב "היתה ונשארה פופוליסטית חסרת עקרונות".

שר הקליטה זאב אלקין אמר בראיון לגל"צ כי "מצופה משר הביטחון לא לתת גיבוי אוטומטי כמו יו-יו לכל התבטאות, גם אם היא כושלת, אלא להעיר לסגן הרמטכ"ל שיש כאן טעות ואסור שהדברים יחזרו על עצמם". השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל הוסיפה בראיון ל-ynet: "שר הביטחון טעה כשגיבה את גולן וטעה גם בנאום שנשא בקריה. יש דרג מדיני ודרג צבאי, והציפייה היא שכל אחד יעסוק בעיסוקיו". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ