ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר ועדת פלסטין בפרלמנט הירדני הודיע היום (שני) כי דרש משר הפנים בממלכה לספק הבהרות בנוגע לדיווח ב"הארץ" לפיו ממשלת ירדן הקשיחה את הקריטריונים להענקת אישור מעבר לפלסטינים מרצועת עזה.

יו"ר הוועדה יחיא א-סעוד הוסיף כי אם יתברר שהדיווחים נכונים, בכוונתו להעלות את הנושא לדיון גם בפרלמנט הירדני. הוא הדגיש כי לא קיבל תלונות בעניין, אך לדבריו לא יהיה מופתע אם הממשלה נוקטת בצעדים כאלה. "לא נשתוק ולא נעבור לסדר היום על כל החלטה שרירותית ובלתי מוסברת נגד הפלסטינים ברצועת עזה", אמר א-סעוד.

הבוקר פורסם ב"הארץ" מפי מקורות פלסטינים ברצועה ובגדה כי בחודשים האחרונים החמירו הירדנים את עמדתם כלפי מתן אשרת כניסה לפלסטינים מעזה. רבים מתושבי הרצועה שנדרשים לצאת ממנה, לצורכי לימודים או לצרכים הומניטאריים, נהגו לעשות זאת דרך מעבר ארז שבצפון הרצועה למעבר אלנבי שבגבול ירדן, ומשדה התעופה בעמאן להמשיך למדינה השלישית. הפרסום זכה לתהודה גדולה בעיתונות הערבית הבינלאומית וברשתות החברתיות.

מעבר רפיח, ששימש חלופה לתושבי עזה שנדרשו לצאת לחו"ל, היה פתוח רק שלושה ימים במשך החודשים האחרונים, ועברו דרכו פחות מ-4,000 איש. זאת בעוד שלפני כשלוש שנים, בתחילת 2013, נרשמו בממוצע כ-40 אלף כניסות ויציאות מדי חודש. המעבר, שסגירתו ופתיחתו אינה מוסדרת ונתונה לשיקולים הביטחוניים הבלעדיים של מצרים, סגור ברוב ימות השנה.

הדרך השנייה שעומדת בפני תושבי עזה היא טיסה מנתב"ג לקהיר, אך אפשרות זו קיימת רק במקרים הומניטאריים דחופים, בשל ההתנגדות הביטחונית הישראלית. האפשרות הריאלית ביותר היא לצאת ממעבר ארז ולנסוע למעבר אלנבי, ומשם לשדה התעופה בעמאן.

עם זאת, החצייה במעבר אלנבי מחייבת אישור אי־מניעה שאותו מנפיקים מנגנוני התיאום האזרחיים־פלסטיניים, ושבלעדיו לא מאפשרים שני הצדדים את המעבר. את האישור, המהווה אשרת כניסה, מנפיקים לפלסטינים המוכרים כנושאי כרטיס כחול. מדובר בפלסטינים תושבי הרצועה או בעלי אזרחות אחרת שלא התגוררו בגדה המערבית כשהיתה תחת שלטון ירדן עד 1967, וירדן אינה מסווגת אותם כאזרחיה. נושאי כרטיס ירוק, לעומתם, הם פלסטינים שהתגוררו בגדה עד 67', והם וצאצאיהם לא צריכים אישור אי־מניעה. פלסטינים נושאי כרטיס צהוב הם אזרחי ירדן לכל דבר וגם הם לא צריכים מסמך אי־מניעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ