יעלון על פגיעה בחפים מפשע בלחימה: "מבחן המציב דילמות לא פשוטות"

שר הביטחון התייחס לסוגיה בכנס האש, והוסיף: המבחן הראשון הוא הסתכלות על עצמנו במראה. הצורך להרוג מתקיים במתח שבין "לא תרצח" לבין "הקם להורגך השכם להורגו"

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

שר הבטחון משה (בוגי) יעלון התייחס הבוקר בכנס האש הרביעי בבית התותחן בזכרון יעקב לנושא פגיעה בלא מעורבים בעת לחימה. "החימוש המדוייק מאפשר לנו להיות יותר מדוייקים ולא לפגוע בלא מעורבים", אמר והוסיף כי המחיר של זה לעיתים הוא וויתור על הפתעה טקטית. 

"כשקראנו לפנות שכונות בצוק איתן החמאס קרא להם להישאר", סיפר יעלון מדוע לא תמיד אפשר להימנע מפגיעה בלא מעורבים. "יש את מבחן החוק - הפעילות של צבא כפופה לחוק הישראלי ולחוק הבינלאומי", עם זאת הוסיף כי "כשמסתכלים על 'עופרת יצוקה' ומה שבא בעקבותיה דרך דו"ח גולדסטון, אתה מבין שהפוליטיקה משפיעה. למרות שאתה מתאמץ ואתה מנסה להימנע ככל האפשר מפגיעה בבלתי מעורבים... בסוף במצבים הללו אתה פוגע באזרחים.... אתה מבין שהפוליטיקה משפיעה בזירה הבינלאומית יותר מהחוק, יותר מהמוסר".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בכנס האש הרביעי, הבוקרצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

הוא הדגיש כי ישראל עושה כמיטב יכולתה להמנע מפגיעה באזרחים. "הסוגיה של פגיעה בבלתי מעורבים היא סוגייה מורכבת, קודם כל מוסרית", אמר. "המבחן הראשון שלנו הוא הסתכלות של עצמנו במראה. האם כאשר אנחנו מפעילים כח, כולל כמובן פגיעה והרוגים, האם מה שאנחנו עושים עולה בקנה אחד עם הערכים המוסריים הבסיסיים של חברה המקדשת חיים ולא מוות", אמר והוסיף כי יש להתייחס לצורך להרוג במתח שבין "לא תרצח" לבין "הקם להורגך השכם להורגו". "המבחן הזה לכאורה פשוט, אבל מציב דילמות לא פשוטות", אמר.

לדבריו, במלחמת לבנון השניה, חיזבאללה בנו משגרי טילים בתוך בתים פרטיים. בלילה הראשון התקיפה היתה נגד משגרים כאלו, "שישים הושמדו בשעה". השאלה המוסרית לדבריו היתה - מה לעשות, כאשר יודעים שהמשגר נמצא בתוך חדר בבית של משפחה, ויודעים שהמשפחה תפגע. "בלית ברירה תקפנו, משום שעניי עירנו במקרה הזה קודמים, וידענו שאם לא נתקוף בתחילת המבצע... אז ייפגעו אזרחים בערי ישראל".

בנוסף דיבר שר הבטחון על המצב בצפון. לדבריו, ישראל החליטה שלא להתערב במלחמת האזרחים בסוריה, ואולם ישנם שלושה קווים אדומים שהוצבו: הפרת הריבונות, העברת אמצעי לחימה איראניים לגורמים המאיימים על האינטרסים של ישראל, בראשם חיזבאללה, וכן מניעת העברת חומרי לחימה כימיים.

שר הביטחון אמר כי האירועים הבטחוניים בצפון בשנתיים האחרונות הגיעו בעיקר מצד איראן. האירוע האחרון, בו חוליה ביצעה ירי מאזור קוניטרה לקיבוצים עין זיוון וכפר סאלד, בוצע על ידי גורם ג'יהאד איסלמי פלסטיני שהופעל על ידי משמרות המהפכה מאיראן, כך לדברי יעלון. "באותו לילה צה"ל הגיב בצורה תקיפה והשמיד 14 מטרות של צבא סוריה", אמר והסביר שהצבא הסורי אחראי על השטח.

על פי יעלון, בבוקר לאחר מכן החוליה ניסתה לצאת לכיוון דמשק ברכב אזרחי, "בדרכה פגע בה חימוש ישראלי מדוייק, ארבעת חברי החולייה נהרגו, ומאז לא היו נסיונות שוב לבצע פיגועים נגדנו מהצד הסורי של רמת הגולן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ