הערכה בליכוד ובמחנה הציוני: הרצוג יחליט אם להצטרף לממשלה עד סוף השבוע

לדברי בכיר בקואליציה, נתניהו מעוניין להשלים את המהלך עד חזרת הכנסת מפגרה ביום שני. דרעי: "ש"ס לא תוותר בשביל ממשלת אחדות על אף תיק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים28

בליכוד ובמחנה הציוני גוברת ההערכה שההכרעה על גורל הצטרפות מפלגת העבודה לממשלה תתקבל עד לסוף השבוע. בכיר בקואליציה המעורה במגעים אמר ל"הארץ": "יצטרך לקבל החלטה בתוך יום או יומיים. אי אפשר לסחוב את זה יותר. נתניהו מאוד רוצה להשלים את המהלך עד חזרת הכנסת מפגרה עד ליום שני הבא". לדבריו, “בינתיים יש פערים מסויימים שאפילו נתניהו והרצוג לא הצליחו להתגבר עליהם בפגישתם בארבע עיניים".

הרצוג עצמו המשיך היום לרמוז על נכונותו לחבור לקואליציה כדי לקדם מהלכים מדיניים מרחיקי לכת והתייחס בציוץ לדברי נשיא מצרים.

במפלגת העבודה התרבו ההערכות שהרצוג יבקש לכנס את ועידת המפלגה לאישור ההסכם עד ליום ראשון הקרוב. בסביבתו של הרצוג הכחישו את הדברים. "לא נקבע שום תאריך לוועידה”. לדבריהם, מדובר ב"רעש מוזר" שהגיע מכיוונם של מתנגדי המהלך בהם שלי יחימוביץ' ואראל מרגלית.

יחימוביץ' מתחה היום ביקורת חריפה על הרצוג והבהירה שלא תשתף פעולה עם חבירה לקואליציה על בסיס ההצעה הקיימת. "במפלגת העבודה אין שליט יחיד שיכול כדי להציל את עורו ולהימלט מאימה כזאת או אחרת להוביל מפלגה שלמה לאבדון”, אמרה יחימוביץ' בראיון לרשת ב'. לדבריה, "לצערי, עם אותן הצעות נלעגות וריקות מתוכן אנו צועדים למסע של התבזות". יחימוביץ' סימנה את הרצוג כמי שהדליף את ההקלטות בהן הוא נשמע מסביר את המהלך בדיונים פנימיים בימים האחרונים. "קצתי במכאניקה החדשה שבה אנשים מדליפים מתוך ישיבות של עצמם את קולם בעצמם באופן ערוך כדי לשרת אותם". יחימוביץ' קראה להרצוג להתראיין ולהשיב לשאלות בנושא.

הרצוג ויחימוביץ', באפריל בתל אביב
הרצוג ויחימוביץ', באפריל בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

לדבריה, היא היתה עשויה לחבור לממשלה תחת נתניהו אילו היה מדובר בשותפות מלאה. "לו היה מדובר בממשלת אחדות עם קווי יסוד משותפים עם מהלך דרמטי להכרעה מדינית, עם שליטה מוחלטת על ברז החקיקה הבלתי דמוקרטי והרגרסיבי על בית המשפט העליון והשפעה שלנו על מתווה הגז הייתי בוחנת את הדברים ואולי הייתי סופגת בוז בוועידה ואומרת שזה הדבר הנכון לעשות. אבל יש מרחק בין זה לבין ההצעה המבזה והריקה מתוכן בה העבודה צריכה לזחול לממשלה ולאכול את שארית העצמות הריקות. זה לא יקרה".

בהקלטות של הרצוג שפורסמו הבוקר בגלי צה"ל הוא התייחס לסקרים שפורסמו אתמול בערוצי הטלוויזיה שחשפו שרוב הציבור מתנגד לממשלת אחדות. "אני לא נרתע מסקרים כאלה ואחרים שהם רגע של אופנה. כשבודקים אותם לעומק רואים שרוב הציבור לא יודע במה מדובר, והוא נותן 30% תמיכה למהלך, רובם מהגוש שאני מוביל אותו ביחס לגוש הימני". לדבריו, "אם לא תהיה שותפות אמת - אין, לא יהיה. הפערים הם מספיק גדולים, ככה שאם לא תהיה שותפות אמת אמצה את המהלך, אסתכל בעיניי הציבור ואומר את האמת  - ואני בטוח שאשכנע אותו לכאן או לכאן".

בתגובה לדברי יחימוביץ' נמסר מלשכת הרצוג "אנחנו לא בסרט "הסנדק" ואת האיומים עדיף להשאיר בבית. הרצוג לא יירתע מאיומים והתקפות של בעלי אינטרסים פוליטיים. נכון להרגע ישנם פערים גדולים ולא ברור אם יש למהלך התכנות, אך הוא ימשיך לפעול בשיקול דעת ובאחריות כדי לבחון אותו לטובת המדינה ואזרחיה. בכל מקרה, הרצוג יפעל כדי לשמור על המחנה הציוני חזק ומגובש ככל הניתן ועל פי עקרונות מפלגתו. כל החלטה תובא להכרעה מסודרת של המוסדות אם נידרש לזאת". 

במקביל, יו"ר ש"ס, אריה דרעי, הצהיר היום כי "ש"ס לא תוותר בשביל ממשלת אחדות על אף תיק". דרעי נחשב לתומך מושבע בכניסת המחנה הציוני לקואליציה, אך בראיון לשבועון החרדי "קו עיתונות דתית", אמר כי לא יוותר למען ממשלת אחדות על אף אחד מהתיקים של ש"ס - הפנים, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרד הפריפריה (שהוקם למענו והורחב רק השבוע) והמשרד לשירותי דת. בראיון, שיתפרסם מחר, אומר דרעי כי "נתניהו לא מוכן לוותר על התיקים שחשובים לו. לבית היהודי יש שלושה תיקים, כשהחינוך והמשפטים המשמעותיים יישארו בידיה בכל מקרה. אין שום סיבה שש"ס תוותר על תיקים חברתיים שהיא מחזיקה בידיה כיום, ביחס לא פרופורציונלי למה שקיבלו השותפות האחרות". עם זאת, הוא ניאות להעביר לידי המחנה הציוני את האחריות לפרויקט תעלת הימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ