בעיצומם של המגעים לאחדות: נתניהו והרצוג בירכו על קריאת א-סיסי לשלום

ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה פרסמו הודעות מקבילות, בהן הביעו את נכונותה של ישראל לקדם תהליך מדיני. שלשום אמר הרצוג: "אני מאתר הזדמנות אזורית מדינית נדירה שאולי לא תחזור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעוד המשא ומתן לכניסת המחנה הציוני לקואליציה נמצא בעיצומו, פרסמו ראש הממשלה נתניהו וראש האופוזיציה יצחק הרצוג הודעות מקבילות המברכות על קריאתו של נשיא מצרים א-סיסי לחידוש תהליך השלום.‎ עם זאת, ‏בסביבת נתניהו ובסביבת הרצוג טוענים כי נאומו של א-סיסי לא היה מתואם איתם וכי הם לא ידעו עליו מראש.

״אני מברך על דבריו של נשיא מצרים א-סיסי ועל נכונותו להשקיע כל מאמץ כדי לקדם עתיד של שלום וביטחון בינינו לבין הפלסטינים ועמי האזור", אמר נתניהו, "ישראל נכונה להשתתף עם מצרים ועם מדינות ערב האחרות בקידום התהליך המדיני והיציבות באזור. אני מעריך את פועלו של הנשיא א-סיסי ושואב עידוד מהמנהיגות שהוא מגלה גם בענין חשוב זה".

נתניהו והרצוג בכנסת, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

הרצוג מסר כי "אני מברך על הודעת נשיא מצרים. זו הודעה דרמטית שמשקפת אפשרות לתהליך היסטורי, שבו העולם הערבי המתון מצפה להושטת יד ישראלית אמיצה, חזקה, ומפוכחת. חובתנו לבחון זאת ברצינות אחרת נמצא עצמנו עושים זאת אחרי מסע ההלוויות הבא. חשוב מאד להקשיב לדברי הנשיא המצרי ולבחון את ההזדמנות שבדבריו ברצינות ואחריות".

נשיא מצרים הביע היום את תמיכתו ביוזמת השלום הצרפתית ואמר כי על הישראלים והפלסטינים לנצל את "ההזדמנות המציאותית והגדולה להשיג פתרון של שלום לסכסוך ביניהם". הוא קרא ל"הנהגה ולמפלגות הישראליות להגיע להסכמה לאומית על הגעה להסדר עם הפלסטינים". כמו כן הוא ציין כי צריך ללמוד מהסכם השלום בין ישראל ומצרים לאור העובדה שהעוינות בין שני העמים ושתי המדינות לפני הסכם השלום לא היתה פחותה מזו שבין הישראלים והפלסטינים.

א-סיסי, שאמר את הדברים בטקס חנוכת תחנת כוח מדרום לקהיר, הוסיף כי "יש הזדמנות אמיתית להגיע להסדר שלום על בסיס יוזמת השלום הערבית (הסעודית) והיוזמה הצרפתית שבדרך. המזרח התיכון יהיה הרבה יותר בטוח ויציב במצב של הסדר". נשיא מצרים הבהיר כי ארצו לא תיקח שום תפקיד מוביל בעניין זה, אך היא מוכנה לסייע לכל הצדדים. א-סיסי פנה גם ישירות למנהיגות הפלסטינית וקרא לסיום הפילוג בין הפתח לחמאס. מחר ייפגש א-סיסי עם שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, שיגיע לביקור בקהיר. על פי הערכות, ועידת השלום הבינלאומית שיוזמת צרפת תהיה במוקד פגישתם של השניים.

הרצוג אמר שלשום כי הצטרפות מפלגתו לקואליציה עשויה לקדם מהלך מדיני אזורי נדיר, אך לא פירט במה מדובר. "אני מאתר הזדמנות אזורית מדינית נדירה שאולי תחלוף ולא תחזור", אמר הרצוג. לדבריו, "אני לא אומר את זה בעלמא אלא בידיעה. היא מסובכת מאין כמותה, היא מורכבת. אני לא יודע אם היא תקרה, אבל יכול להיות שהיא תקרה אך ורק בגלל שינוי במבנה הממשלתי". עם זאת, הרצוג סירב לומר אפילו לאנשי מפלגתו באיזו יוזמה מדובר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ