משרד הביטחון יקצה 300 מיליון שקלים לשיפור התנאים במעברים

המעברים יורחבו כדי להעלות את מספר הפועלים הפלסטינים שיוכלו לעבור בהם ולהקטין את זמן ההמתנה במקום. ההודעה על התוכנית, בהובלת יעלון, יצאה בעוד הדיונים על החלפתו בעיצומם

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

משרד הביטחון בשיתוף עם משרד האוצר יוציא לפועל תוכנית לשיפור התנאים במעברים מהגדה המערבית לשטח ישראל. התוכנית, שעלותה היא כ-300 מיליון שקלים, תביא להרחבת המעברים כדי להעלות את מספר הפועלים הפלסטינים שיוכלו לעבור בהם ולהקטין את זמן ההמתנה במקום.

הודעת לשכת שר הביטחון יצאה יממה לאחר שנודע כי ככל הנראה יערך חילוף גברי במשרד הביטחון ואביגדור ליברמן יכנס לכסא השר. בהודעה נכתב כי התוכנית מובלת על ידי שר הביטחון, משה יעלון, ושר האוצר משה כחלון, בשיתוף מתאם פעולות הממשלה בשטחים. יש לציין כי התוכנית מתגבשת זה זמן מה.

פלסטיניות מחכות לעבור במחסום קלנדייה, ביולי
פלסטיניות מחכות לעבור במחסום קלנדייה, בשנה שעברהצילום: אי־אף־פי

אלפי פועלים פלסטינים עוברים מדי יום בכל אחד מהמעברים בשטחי הגדה לשטח ישראל. כשישים אלף פלסטינים מחזיקים באישורי עבודה בישראל, וכדי להגיע לעבודתם, הם נאלצים לקום בשעות הלילה, ולהמתין בדוחק ובצפיפות במעברים, עד שיוכלו לעבור בדיקה, ולעבור לשטח הקו הירוק. על פי נתוני משרד הביטחון, בכל שנה נרשמת עלייה במספר הפעמים בהן פלסטינים חוצים את המעבר. בשנת 2015, למשל, נרשמו למעלה מ-11 מיליון כניסות, כאשר בשנה הקודמת נתון זה עמד על כשמונה מיליון. לא אחת, מלינים הפועלים הפלסטינים על המתנה של שעות בדוחק, בצפיפות, בחום ובתנאים שאינם סבירים. אלו תועדו בכתבות עיתונאיות, והביאו להקמת הצוות.

בחודש שעבר התייחס שר החקלאות אורי אריאל לתנאים במעברים בראיון לרדיו תל אביב וסיפר כי לדעתו הפלסטינים לא צריכים לעבור במחסומי צה"ל בכבישי הגדה והוסיף: "לך תראה איך הם עומדים מחכים להיכנס לישראל במחסומים. בושה וכלימה למדינת ישראל ולמערכת הביטחון. עומדים שם אנשים בתנאים לא תנאים. בקיץ חום, בחורף יורד גשם. מה הבעיה שלנו לסדר את זה? מה, 50 מיליון שקל זה הסיפור שלנו?". אריאל המשיך ותיאר כיצד פועלים פלסטינים מגיעים למחסום בשלוש לפנות בוקר כדי להיכנס לישראל בשבע ועומדים במשך שעות "בלי צל ובלי מים".  כשנשאל מה עונה ראש הממשלה על טענות אלה, אמר אריאל: "הוא לא עונה. חצי מהדברים נמדדים בשטח. זה לא משנה מה אומרים. אני רואה – שינו את המחסום? לא שינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ