הורים לבנים יחידים לא יוכלו לבטל הסכמתם שישרתו בקרבי

בצה"ל החליטו על שינוי ההוראה בעקבות מבצע "צוק איתן", אז תשעה חיילים הוצאו מעזה בגלל בקשות משפחותיהם. במקביל, מתנהלת עבודת מטה שנועדה להגדיר מחדש את מעמדם המשפטי של חיילים שבויים ונעדרים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוחמים בצה"ל מתאמנים בעוטף עזה בזמן מבצע צוק איתן, לפני שנתיים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל משנה את מדיניותו כלפי חתימת משפחות לבנים יחידים המסכימות לשירותם ביחידות קרביות. מעתה, בני המשפחה לא יוכלו לבטל את הסכמתם תוך כדי שירותו הקרבי של החייל.

באגף כוח האדם בצה"ל החליטו לשנות את ההוראה הפנימית בצבא בנושא זה, כך שהורים לבנים יחידים לא יוכלו להפוך את החלטתם לפיה הם מסכימים כי בנם יוצב ביחידות קרביות. בצה"ל החליטו על שינוי ההוראה בעקבות הלחימה בעזה במבצע "צוק איתן" בקיץ 2014, אז תשעה חיילים - בנים יחידים וכן בנים למשפחות שכולות - הוצאו משטחי רצועת עזה תוך כדי הלחימה, לאחר שבני המשפחה ביקשו מצה"ל לעשות כן. בצבא הגיעו למסקנה כי יש לשנות את ההוראה כלפי הבנים היחידים, כך שמרגע קבלת ההחלטה המאפשרת לבנים לשרת ביחידות השדה, לא יהיה ניתן לשנותה.

כיום, בנים למשפחות שכולות או כאלה שהינם בנים יחידים, נדרשים לקבל את הסכמת הוריהם לכך שיוצבו ביחידות קרביות. הדבר מתבצע עוד טרם תהליך הגיוס, וספג ביקורת מבני משפחות בטענה כי הצבא מציב אותם בפני דילמה בלתי אפשרית. בפני המשפחות עמדה האפשרות לשנות את חתימתם ולבטלה במהלך השירות, דבר שנעשה מעת לעת, בייחוד בזמן מבצעים צבאיים.

ראש אגף כוח האדם בצה"ל, האלוף חגי טופולנסקי, הגיע למסקנה כי יש לשנות את ההוראה בנוגע לבנים יחידים, אך לא החליט בנוגע להוראה בעבור משפחות שכולות. בצה"ל עדיין מתחבטים בסוגיה הנוגעת למשפחות השכולות - שכבר איבדו את בנם או בתם בעת שירותם הצבאי - וייתכן כי לא ישנו את הנוהל בעבורן.

בנוסף, באגף כוח האדם מתנהלת עבודת מטה שנועדה להגדיר מחדש את מעמדם המשפטי של חיילי צה"ל הנעדרים וכאלו שנפלו בשבי. עבודת המטה נועדה לאפשר לצבא להציג הגדרות נוספות למעמד המוכר כיום של חייל נעדר או שבוי, גם כאשר זה אינו עומד בהגדרה המשפטית הבין-לאומית לדבר. אחד מהמקרים שבהם עוסקת עבודת המטה נוגעת למעמדו של חלל צה"ל, הדר גולדין, שנהרג בלחימה בעזה. גולדין אינו מוגדר כחלל צה"ל שמקום קבורתו אינו נודע, כמו אורון שאול. בעקבות פניית בני משפחתו בצה"ל בודקים אם ניתן להוסיף הגדרה נוספת, כך שפעולות להחזרת גופתו יהיו בדומה לנעדרי ושבויי צה"ל אחרים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ