אלוף פיקוד העורף הוציא צו האוסר על פעיל ימין לדבר עם 87 אנשים

נראה שהצו שקיבל דור עובד, שהורשע בעבר באלימות נגד פלסטינים, כולל את מרבית יעדי המודיעין בימין - כמה מהם ילדים בני 13. בנוסף, עובד הורחק מהגדה והונחה להישאר בביתו בלילות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מפקד פיקוד העורף, יואל סטריק, הוציא צו האוסר על דור עובד, פעיל ימין מוכר, לשוחח עם 87 אנשים, זאת בנוסף להרחקה מהגדה ומעצר בית לילי.

עובד, בן 26, תושב מבשרת ציון במקור, מוכר בשנים האחרונות למשטרה ולשב"כ כפעיל ימין אלים. הוא נכנס ויוצא מבית הכלא לעיתים מזומנות. בעבר הורשע בריסוס כתובות איום על ביתה של חגית עפרן משלום עכשיו, ובעבירות אלימות כלפי פלסטינים. משפחתו טענה בעבר שהוא סובל מבעיות שגורמות לו לבצע את המעשים.

שני אנשים מנקים כתובות גרפיטי שרוססו על ביתה של חגית עופרן, ב-2013. בכתובת נכתב: חגית ז"ל את מתה
הכתובות שרוססו על ביתה של חגית עופרן, ב-2013צילום: אמיל סלמן

ביום שישי האחרון קיבל עובד צווי הגבלה החתומים על ידי מפקד פיקוד העורף. הנימוק הרשמי הוא "הבטחת ביטחון המדינה". לפי הצו עליו להיות במעצר בית לילי בירושלים ולא להיכנס לשטחים בכלל. כמו כן, נאסר עליו ליצור קשר עם 87 אנשים. צווי איסור יצירת קשר הם דבר חדש יחסית, שקיים רק בשנתיים האחרונות, ועד כה המספר המקסימלי באיסור כזה היה עד כ-30 איש. במקרה הזה נראה שהמלצת השב"כ, לפיה הוצא הצו, כוללת את מרבית יעדי המודיעין כיום בימין. חלק מהשמות הם של ילדים בני 13, ולגבי חלק מהשמות ספק אם הם נמצאים בכלל בקשר כלשהו עם עובד.

בארגון חוננו, המסייע משפטית לצעיר, אמרו בתגובה: "מערכת הביטחון עלתה מזמן על מדרון חלקלק שסופו אינו ידוע. תחת אצטלה של 'בטחון המדינה' נכלאים אנשים ללא משפט, משפחות מגורשות מבתיהם ומקום עבודתם, ונוצרים איסורי יצירת קשר בין צעיר לקרוב למאה איש. רוב הציבור לא מודע למה שנעשה במחשכים ובטוח ש'לי זה לא יקרה', אולם מדובר בהפיכתן של נורמות הרסניות לדבר שבשגרה. אנחנו מקוים ששר הביטחון החדש ילמד את הנושא במהלך ימי החסד שלו, ואולי הוא יצליח לעצור את מה שנופל במדרון החלקלק הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ