ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שר הפנים, אריה דרעי, הודיע היום (ראשון) כי הוא פועל לשלילת אזרחותו של עלאא זיוד, תושב אום אל פאחם שביצע פיגוע דריסה בגן שמואל באוקטובר שעבר. זיוד דרס חיילת בת 19 ופצע אותה באורח קשה וחייל בן 20 שנפצע באורח קל עד בינוני, ולאחר מכן דקר נערה בת 14, שנפצעה באורח בינוני, וגבר בן 45 שנפצע באורח קל.

בעמוד הפייסבוק שלו כתב דרעי כי הגיש בקשה לבית המשפט המחוזי בחיפה להתחיל בהליך שלילת אזרחותו של זיוד, בן לאם אזרחית ישראל ואב בעל מעמד תושב. דרעי כתב כי גם תושבותו של האב לא תחודש. "שלילת אזרחות הינה צעד חמור ונדיר אך אנו חייבים להפעיל יד קשה כנגד כל מי שפוגע בביטחון המדינה ובתושביה", כתב שר הפנים.

עלאא זיוד, בבית המשפט בחיפה בנובמבר שעברצילום: רמי שלוש

לפי חוק האזרחות, מסמכותו של שר הפנים לעשות צעד מסוג זה. על פי תיקון שנעשה ב-2008 לסעיף 11 לחוק האזרחות נקבע כי בית המשפט לעניינים מנהליים רשאי, לבקשת שר הפנים, לשלול אזרחות של אדם אם "עשה מעשה שיש בו משום הפרת אמונים למדינת ישראל". החוק מפרט כי מעשה טרור, סיוע או שידול למעשה טרור ונטילת חלק פעיל בארגון טרור נחשבים הפרת אמונים למדינת ישראל. עוד קובע התיקון לחוק כי שר הפנים לא יגיש לבית המשפט בקשה לביטול אזרחותו של אדם אלא בהסכמתו של היועץ המשפטי לממשלה. בהודעתו כתב דרעי כי קיבל אור ירוק לפתיחת ההליך מהיועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, כנדרש.

בתגובה לפנייתו של דרעי לבית המשפט, אמרו במרכז עדאלה ובאגודה לזכויות האזרח כי בכוונתם להגיש לבית המשפט התנגדות לשלילת אזרחותו של זיוד. "ביטול אזרחות הוא מעשה קיצוני שפגיעתו בזכויות אדם חמורה וקשה מאוד, כיוון שהיא מותירה אדם ללא כל זכויות שהאזרחות מגנה עליהם. ההליך הפלילי הוא הדרך של חברה להביע את הסתייגותה ממעשים חמורים, ואין לערב בכך את נושא האזרחות", אמרו עו"ד סאוסן זהר ממרכז עדאלה ועו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח.

עו"ד זהר ועו"ד פלר הוסיפו כי "אפילו במקרה חמור ביותר דוגמת רצח ראש ממשלה, בג"ץ דחה את העתירות לשלילת אזרחותו של הרוצח יגאל עמיר בשם ההגנה על הזכות לאזרחות. על כן ברור כי שלילת האזרחות במקרה הנדון הינה שרירותית, מפלה ונגועה בשיקולים זרים, שכן ברור כי אם היה מדובר ביהודי, איש לא היה שוקל לשלול את אזרחותו".

זיוד נאשם בארבעה סעיפי ניסיון רצח ואחזקת סכין ממניעים גזעניים. בבקשה להארכת מעצרו צוין כי הוא הודה שביצע את הפיגוע בעקבות ההסלמה במצב הביטחוני, במצב סביב הר הבית ובשל הירי בתושבת נצרת שנופפה בסכין בתחנה המרכזית בעפולה יום לפני הפיגוע שביצע.

לפי כתב האישום, ביום הפיגוע יצא זיוד מביתו לאחר שהתפלל כשהוא חמוש בסכין ויצא במכוניתו לחדרה. לאחר שהסתובב בעיר כחצי שעה נסע לצומת גן שמואל. כשהבחין כי בתחנת האוטובוס עומדים חיילים, הגביר את מהירות נסיעתו ודרס חיילת וחייל שהיו במקום. בשלב זה נעצר זיוד כמה עשרות מטרים מהתחנה ויצא מרכבו עם הסכין בידו. תחילה הוא דקר קטינה שעמדה בתחנה ולאחר מכן דקר את החיילת שדרס קודם לכן, תוך כדי שהוא מחפש את נשקה. אדם בשם עדי עשת שנסע במכוניתו בסמוך הבחין בקטינה צועקת לעזרה, עצר כדי לסייע לה ואז תקף אותו זיוד. עשת הצליח להפיל את הנאשם לקרקע תוך כדי שהנאשם דוקר אותו, ובעזרת אנשים נוספים שהיו במקום הצליח בסופו של דבר להשתלט עליו.

מספר ימים לאחר הפיגוע החל שר הפנים הקודם, סילבן שלום, בהליך לשלילת אזרחותו של זיוד. שלום פנה בעניין ליועץ המשפטי דאז, יהודה וינשטיין, ועדכן אותו כי הוגשה בקשה לבית המשפט לעניינים מנהליים לשלילת אזרחותו של זיוד ושל מחבל נוסף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ