דו"ח נציב קבילות החיילים: ביקורת חריפה על מצב יחידות מחסני החירום

האלוף במיל' יצחק בריק מזהיר כי מערך הנגדים בימ"חים נמצא בתהליך קריסה ומתריע מפני פגיעה בכשירות: "אנחנו במצב לא רחוק ממה שהיינו ערב מלחמת יום הכיפורים מבחינת מוכנות המשוריינים"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

נציב קבילות החיילים, אלוף במיל' יצחק בריק, מותח בדו"ח לשנת 2015 שפורסם היום (שני) ביקורת חריפה על יחס הצבא לנגדים המוצבים ביחידות מחסני החירום (ימ"חים), הממונות על הציוד המיועד לשימוש בעת חירום. מהדו"ח עולה שכשירות הימ"חים ירודה, וכי היחידות סובלות ממצוקת כח אדם משמעותית. במסיבת עיתונאים אמר האלוף במיל' בריק כי לפני כחצי שנה העביר מכתבי התראה בנושא לאלופי צה"ל, לרמטכ"ל ולשר הביטחון אך לפני כחודש מצא כי המצב בימ"חים רק החמיר.

האלוף במיל' בריק ציין בדו"ח כי מצא שמערך הנגדים בימ"חים נמצא ב"תהליך קריסה": תקנים קוצצו ללא התחשבות במשמעויות הנובעות מכך, הכוללות גם פגיעה בכשירות יחידות מחסני החירום. "השכר הנמוך, חוסר הביטחון התעסוקתי, העומס הבלתי סביר בעבודה מחוסר כוח האדם, התדמית הירודה, הטיפול הלקוי בנגדים בענייני הפרט והרפואה, הקשיים בהתמודדות עם כוח אדם בשירות החובה - כל אלו ועוד פוגעים קשות במוטיבציה לשירות של נגדים בימ"חים", נכתב בדו"ח.

חיילים באימון, ב-2014צילום: אילן אסייג

"בשיחות סגורות עם אלופים ומפקדי אוגדות, הם מודים בפניי שהמצב בעייתי אך בפועל הצבא לא עושה עם זה דבר", אמר בריק במסיבת העיתונאים. הוא הוסיף: "אנחנו כבר במצב שהוא לא רחוק ממה שהיינו ערב מלחמת יום הכיפורים מבחינת מוכנות המשוריינים של צה"ל. אם המצב יימשך וידרדר אז תוך כשנה שנתיים תיפגע מאוד רמת הכשירות של אמצעי הלחימה בצבא היבשה לקראת מלחמה". הדו"ח שהגיש היום מפורסם עשור לאחר מלחמת לבנון השנייה, אז ספג צה"ל ביקורת קשה על התנהלותו בנוגע לימ"חים. 

הנציב מציין כי נגדים רבים בוחרים להשתחרר מיוזמתם, וכי הדבר מחייב טיפול מערכתי מקיף. "דור נגדים הולך ונעלם ואין דור המשך. לדידי, המשך הידרדרות המצב יביא את צה"ל, בעוד שנים מספר, לידי מצב של נקודת אל-חזור", מוסיף האלוף במיל' בריק. "אם לא יתוקנו הליקויים האמורים בימ"חים - בעיקר התאמת המשימות לכוח האדם - הדבר עלול לגרום הן למחירים מבצעיים, והן למחירים בהיבטי הפרט".

עוד נכתב בדו"ח, שהקדיש פרק מיוחד לנושא כוח האדם בצה"ל, כי לאור מודל הקבע החדש והשינויים הצפויים בתוכנית הרב-שנתית הצה"לית, קצינים רבים, בעיקר בדרג סרן ורב-סרן, מרגישים חוסר אמון וכעס כלפי המערכת הצבאית, וחשים שהפיקוד הבכיר מנותק מהם וממצבם.

לקריאת הדו"ח המלא

מהדו"ח עולה כי לנציב הוגשו 6,371 קבילות, המספר הנמוך ביותר מזה חמש שנים. 61 אחוזים מהקבילות נמצאו מוצדקות - בעיקר בנושאי יחסי מפקדים וחייליהם, רפואה, והיחס למועמדים לשירות ביטחון.

הנציב מנה מספר אירועים בהם מפקדים התנהגו באלימות והכו חיילים במהלך השנה החולפת. באחד המקרים מפקד מחלקה ביחידה קרבית בעט בחייל מספר פעמים והכה אותו בקת נשקו, לאחר שגילה שכתב על קיר המטווח. לאור המלצת הנציב, הוחלט להדיח את המפקד מתפקיד פיקודי עתידי. במקרה אחר, מפקד מחלקה בעט בחייל שנרדם בתדריך, ומפקד נוסף משך חייל באפוד שלו, באופן שלפי הנציב "אינו ראוי".

בדו"ח מוצא הנציב שורה של מקרים בהם מפקדים התעלמו מפקודות הצבא הנוגעות למתן מענה רפואי לחיילים. כך למשל, חייל לוחם שסבל מפריקת כתף והיה בשיקום, הונחה לשוב ליחידתו חרף הנחיות גורמי הרפואה, וחויב להצטרף למשימת שמירה. הוא פרק את כתפו בשנית, ובמקום לפנות אותו למיון כפי שהורה רופא ביחידה, הוא יצא משטחי היחידה באופן עצמאי ונסע בטרמפים ובתחבורה ציבורית עד לבית החולים.

עוד מתייחס הדו"ח להתבטאויות גסות ופוגעניות של מפקדים כלפי חיילים: כך למשל, קצין הנחה את חייליו לבצע משימות כשהוא משתמש בדימויים נאציים, ומתייחס ל"עבודות הפרך" שעליהם לבצע. באירוע אחר, מפקד מחלקה הורה לחייל להרים את ידיו למעלה כשהוא אוחז בנשק, ואז כינו אותו "קוקסינל".

מדובר צה"ל נמסר כי לאחר קבלת הדו"ח מונה סגן הרמטכ"ל, יאיר גולן, לטפל בליקויים. "בצה"ל מחויבים ללמוד את תכני הדו"ח ביסודיות ובמקצועיות, להפיק את הלקחים המתבקשים ולתקן את הדרוש תיקון", נמסר בהודעת הצבא. "ממצאי הדו"ח מהווים עוד כלי בידי צה"ל על מנת לחדד נושאים אשר זקוקים למתן תשומת לב מיוחדת, טיפול ועיסוק בקרב המפקדים כלפי פקודיהם. כלל הנושאים הובאו לשולחנם של המפקדים ומקבלי ההחלטות בצה"ל, אשר פועלים ללא לאות בכדי לייעל ולשפר את הטיפול בכוח האדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ