חיל האוויר יקבל עד סוף השנה עוד שלושה מטוסי תובלה למשימות מיוחדות

צה"ל רכש שלושה מטוסי "סופר הרקולס" ואלה יתווספו לשלושה שכבר נמצאים ברשותו. מדובר במטוס תובלה המסוג לשאת מטען גדול יותר ולטוס נמוך יותר. עלות כל מטוס - 75 מיליון דולר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל יקבל עוד שלושה מטוסי תובלה מדגם סופר הרקולס (שמשון) עד סוף השנה ובכך יכפיל את כמות המטוסים הללו שברשותו. כיום מפעילה הטייסת, הממוקמת בבסיס נבטים, שלושה מטוסים.

כבר בשנת 2014 דווח ב"הארץ" כי חיל האוויר סיכם על רכישת מטוס סופר הרקולס נוסף וכי בחיל שוקלים לרכוש שלושה מטוסים נוספים. המטוסים נרכשו במסגרת חוזה מכירה שחתם משרד הביטחון עם ארה"ב על רכישת המטוסים מכספי הסיוע המוענקים לישראל. עלות כל מטוס מוערכת בכ-75 מיליון דולר.

מטוס ה"שמשון" בתצוגה אווירית בפריז, ב-2009צילום: בלומברג

סופר הרקולס נחשב למטוס יעודי עבור המשימות המיוחדות של חיל האוויר. הוא יכול לשאת משקל רב יותר מדגמי ההרקולס שקדמו לו ולטוס בגובה נמוך יותר. תא המטען שלו יכול לשאת 128 נוסעים ולוחמים, או ארבעה כלי רכב, ובתצורה אחרת - 97 אלונקות, או 92 צנחנים. המטוס עתיד לשמש את החיל במשימות לוגיסטיות, כמו הצנחת ציוד. מאז הגעתו לישראל בשנת 2014 שימש הסופר הרקולס את חברי המשלחת הצבאית לנפאל לאחר רעידת האדמה, וכן לפינוי פצועים וגופות הרוגי הפיגוע באיסטנבול.

לקראת סוף השנה, בחודש דצמבר, ינחת בישראל גם שני מטוסי אף-35 חמקניים, המכונה בחיל האוויר "אדיר". בשנת 2017 יגיעו לישראל עוד שישה מטוסים מדגם זה. בסוף חודש יוני עתיד להיערך במפעלי "לוקהיד מרטין", החברה המייצרת את המטוס, טקס רשמי לקראת העברתו לידיים ישראליות. בטקס עתידים להשתתף שר הביטחון אביגדור ליברמן, נציגי חיל האוויר ומערכת הביטחון.

מדובר צה"ל נמסר כי "חיל האוויר נמצא בתהליך בניין הכוח במערך השמשון הכולל את הגדלת סדר הכוחות. במהלך 2016 צפויים מטוסים נוספים להגיע לישראל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ