לאחר 14 חודשים בכלא הישראלי: חברת הפרלמנט הפלסטיני צפויה להשתחרר מחר

חאלדה ג'ראר הורשעה בהסתה ובחברות בחזית העממית לשחרור פלסטין. כתב האישום המקורי כלל 12 עבירות, אך הוא צומצם משמעותית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חברת הפרלמנט הפלסטיני חאלדה ג'ראר, הכלואה בישראל, צפויה להשתחרר מחר (שישי) ממאסר לאחר שריצתה 14 חודשים מתוך 15 החודשים שנגזרו עליה. היא הורשעה בשנה שעברה, במסגרת עסקת טיעון, בחברות בהתאחדות בלתי מותרת ובהסתה. 

במסגרת עסקת הטיעון תוקן כתב האישום נגד ג'ראר, שכלל תחילה 12 עבירות כגון השתתפות ביריד ספרים וביקור תנחומים, והיא הורשעה בשתי עבירות: פעילותה בחזית העממית לשחרור פלסטין והסתה. בית המשפט הבהיר כי ג'ראר עומדת לדין לא בגין היותה חברה בפרלמנט הפלסטיני, אלא בשל פעילותה בארגון.

חאלדה ג'ראר בבית המשפט הצבאי בעופר, ב-2015
חאלדה ג'ראר בבית המשפט הצבאי בעופר, ב-2015צילום: אי־פי

בגזר הדין צוין כי ג'ראר היתה פעילה בארגון, התראיינה לתקשורת מטעמו והופיעה בכנסים שלו. עבירת ההסתה מתייחסת לנאום שנשאה בעצרת של החזית העממית ברמאללה, שבו לפי גזר הדין קראה לחטיפת חיילים כדי לקדם את שחרורו של מנהיג החזית העממית אחמד סעדאת מהכלא הישראלי. אלא שב"הארץ" דווח בעבר כי העד שעל דבריו התבסס האישום אמר בעצמו כי אינו בטוח שאמרה זאת.

ג'ראר מוכרת היטב בזירה הפוליטית הפלסטינית והיתה שנים רבות פעילה למען זכויות האסירים ובארגוני זכויות אדם. מאז 1998 נאסר עליה לעזוב את הארץ בשל פעילותה הפוליטית. ב-2 באפריל 2015 היא נעצרה בביתה בעיר אל־בירה שליד רמאללה. במערכת הביטחון טענו אז כי היא נעצרה משום שהפרה צו המתיר לה לשהות רק באזור יריחו, ולא הוזכרו עבירות נוספות. כמה ימים לאחר מכן מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, חתם על צו מעצר מינהלי למשך שישה חודשים. אלא שמעצרה המינהלי, ללא משפט, זכה להדים רבים בעולם והתביעה המירה אותו בכתב אישום.

בארגונים לזכויות אדם משווים בין סיפורה של ג'ראר לזה האסטרופיזיקאי הפלסטיני פרופ' עימאד ברגותי. השבוע הגישה התביעה הצבאית כתב אישום נגד ברגותי בגין הסתה - שלושה ימים אחרי שבית הדין הצבאי לערעורים הורה לשחררו ולבטל את צו המעצר המינהלי שהוצא נגדו. "המקרה של חברת הפרלמנט ג'ראר ועכשיו המקרה של ברגותי מוכיח את הקלות שבה ישראל יכולה לעצור כל פלסטיני, כולל חבר פרלמנט או מרצה בכיר, על פעילותו הפוליטית, ולהפוך מעצר מינהלי לכתב אישום כשהיא חפצה בכך", אמרה עורכת הדין סחר פרנסיס, מנהלת ארגון זכויות האדם "אדמיר" המייצג את ג'ראר. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ