חיילים קיבצו וצילמו ילדים פלסטינים בחברון, שבעה מהם מתחת לגיל האחריות הפלילית

לאחר יידוי אבנים לעבר אוטובוס אספו החיילים כ-20 ילדים מהרחוב באופן אקראי, העמידו אותם סמוך לקיר וצילמו אותם בסלולר. ארגון בצלם, שתיעד את האירוע, מסר כי ככל הידוע אף אחד מהקטינים לא נחקר

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

חיילים קיבצו בחברון בשבוע שעבר 20 קטינים פלסטינים, חלקם מתחת לגיל 12, כדי לברר אם היו מעורבים ביידוי אבנים - וצילמו את פניהם בזה אחר זה. ארגון "בצלם" פרסם היום (חמישי) תיעוד וידאו של המקרה.

בתיעוד, שצילמה מתנדבת הארגון ותושבת השכונה סוזאן זראקו, רואים את החיילים שעברו בשכונת ג'אבר בחברון ביום שלישי שעבר ואספו כמה בני נוער וילדים שהיו באזור. החיילים נראים כשהם מצלמים את הקטינים בזה אחר זה במצלמת הסלולר של אחד מהם, לאחר שהועמדו סמוך לקיר.

בארגון "בצלם" אמרו כי נראה שהילדים נאספו באופן אקראי, משום ששהו באותה העת ברחוב, ונשאלו לגבי תקרית שבה יודו אבנים לעבר אוטובוס באותו היום. לאחר הצילום, שוחררו הקטינים. בארגון הוסיפו כי בידיהם פרטים של 14 מבין הצעירים שנכחו במקום, כאשר שבעה מהם הם מתחת לגיל 12 - גיל האחריות הפלילית על פי חוק השיפוט הצבאי.

בארגון הוסיפו כי ככל הידוע להם, איש מבין הקטינים לא נחקר, ועל כן נראה כי אלו עוכבו וצולמו מבלי שהופנה נגדם חשד ממשי. "אין זו הפעם הראשונה שבצלם מתעד צילום של קטינים באזור חברון על ידי חיילים, אולם עד היום התרחשו המקרים שתיעדנו בבתי משפחות, בנוכחות ההורים, ומבלי שהקטינים עצמם הואשמו בדבר או נחקרו בחשד כלשהו", נמסר מהארגון.

לטענת בצלם, התנהלות החיילים במקרה זה מעוררת חשד שהפעולה נועדה בעיקר כדי להטיל אימה על הילדים, במטרה להרתיע אותם מיידוי אבנים בעתיד ולהקל על הצבא לזהותם אם יעשו כן. "התנהלות כזו מהווה זלזול בוטה בחובה להקפיד על זכויותיהם של קטינים. חוקיותה של דרך פעולה זו מוטלת בספק: לצבא אסור להתייחס לאזרחים - בוודאי שלא לקטינים ובוודאי שלא לקטינים שהם מתחת לגיל האחריות הפלילית - כאל עבריינים בפוטנציה ולהשתמש בחייליו על מנת להרתיעם", הוסיפו בארגון.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "באירוע המדובר נזרקו אבנים לעבר אוטובוס ישראלי, הכוח שהגיע לנקודה תחקר ותיעד את החשודים במרחב. כחלק מסיכול ושיבוש זריקות האבנים ובקבוקי תבערה לעבר אזרחים וכוחות הביטחון, צה"ל משתמש בתיעוד מבצעי, במערכות איסוף ואמצעים נוספים". 

גורם צבאי הוסיף כי "כוחות הביטחון מחויבים לברר חשד לביצוע עבירות חמורות, כגון יידוי אבנים לעבר אזרחים אשר עלול לגרום פגיעות בנפש, גם כשהחשודים קטינים. גם כשעולה טענה לקטינות מתחת לגיל האחריות הפלילית, הדבר מחייב בירור".

תגובות