עדות פלסטינים: ההרוג השני בתקרית הירי בחברון נורה למוות בעודו על הקרקע

שני תושבי תל רומידה אמרו כי קודם לתקרית שבה ירה החייל אלאור אזריה למוות במחבל ששכב על הקרקע, מת שותפו לפיגוע באופן דומה. צה"ל: הטענות לא עולות בקנה אחד עם ממצאי התחקיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הירי, במארס

עדויות חדשות על השתלשלות האירועים שהובילו לתקרית שבה ירה החייל אלאור אזריה למוות בפלסטיני שהיה מעורב בדקירת חייל, מעלות חשד כי גם ההרוג הנוסף באירוע נורה למוות על ידי חיילים בעודו שרוע על הקרקע. הצילום שבו נראה אזריה יורה בעבד אל-פתאח א-שריף החל רק לאחר מותו של המחבל הנוסף שנהרג בתקרית, רמזי אל-קסראוי. בצה"ל אמרו כי העדויות סותרות את ממצאי התחקיר הצבאי, והדגישו כי הירי לא בוצע בעת שאל-קסראוי שכב על הקרקע, אלא "על מנת להסיר את האיום בעת שתקף את הלוחמים בסכין".

לפי ארגון "בצלם", צה"ל הסיר לאחרונה את הגבלות התנועה המחמירות שהטיל על תל-רומידה. הדבר אפשר לתחקירנית מטעמו, מנאל אל-ג'עברי, להיכנס לשכונה, לראשונה מאז האירוע, ולגבות עדויות מתושביה. שניים מהתושבים, נור אבו-עישה ואמאני אבו-עישה, סיפרו כי ביום האירוע שמעו יריות מהרחוב והחלו לעקוב אחרי המתרחש בשכונתם.

לפי עדותם, בשלב שבו שני הפלסטינים שכבו פצועים על הכביש וכבר לא היוו סכנה, בטרם הגיעו למקום הכוחות הנוספים והצוותים הרפואיים, ניגש חייל לאל-קסראוי וירה בו שתי יריות מטווח קצר מאוד בראשו או בצווארו. בהמשך היו השניים עדים גם לירי בראשו של א-שריף, שתועד במצלמתו של מתנדב "בצלם" עימאד אבו שמסיה.

בשיחה עם "הארץ" סיפרה אמאני אבו-עישה כי היא מתגוררת בבניין המשקיף על זירת האירוע, וכי יצאה אל החלון המשקיף על הרחבה לאחר ששמעה ארבע יריות. "ראיתי בבירור את אל-קסראוי כשהוא שרוע על הקרקע. לא ראיתי שהוא מדמם, וכשניסה להרים את הרגל התקרב אליו חייל וירה בו שני כדורים בחלק הגוף העליון, בעיקר בצוואר", סיפרה. "ראיתי הרבה דם והוא שכב ללא כל תנועה", הוסיפה אבו-עישה, והדגישה כי ראתה בבירור שאל-קסראוי היה עדיין בחיים כשנורה לראשונה.

נור אבו-עישה, בן דודה של אמאני, מתגורר בבניין הסמוך אשר משקיף על הרחבה אף הוא. בשיחה עם "הארץ" סיפר כי גם הוא ראה חייל יורה באל-קסראוי, ששכב פצוע על הקרקע. אבו-עישה התייחס בעדותו גם למקרהו של א-שריף, וסיפר כי הוא נפל לקרקע לאחר שחייל שרדף אחריו ירה עליו - על אף שא-שריף עצר, הסתובב לעבר החייל והרים את ידיו בכניעה. לאחר כמה דקות הגיע לזירה אזריה וירה בו למוות.

ב"בצלם" הדגישו בפני שני העדים כי ניתן להניח שבידי הצבא תיעוד מלא של האירוע, ממצלמות האבטחה המוצבות במקום, שיאפשר לאשש או להפריך את עדויותיהם. השניים דבקו בעדויותיהם והצהירו כי הם מוכנים להעיד בפני כל גוף רשמי שאליו יזומנו.

בצה"ל הכחישו כאמור כי אל-קסראוי נורה למוות בראשו בעודו שכוב על הקרקע. "טענות ארגון 'בצלם' לא עולות בקנה אחד עם ממצאי התחקיר המבצעי וסותרות את המידע הקיים בידי צה"ל ביחס לאירוע. הירי לעבר המחבל בוצע על מנת להסיר את האיום בעת שתקף את הלוחמים בסכין", נמסר מדובר צה"ל.

האירוע שבו ירה החייל אלאור אזריה בא-שריף זכה לפרסום רב ולהד תקשורתי בינלאומי בשל התיעוד שצילם מתנדב "בצלם" אבו שמסיה. ביום רביעי יעיד אבו שמסיה במשפטו של אזריה. החייל הואשם בהריגה, ושלב העדויות במשפטו נפתח בשבוע שעבר. מסרטונים שהוצגו בבית הדין הצבאי ביפו עולה כי הסכין בה אחז א-שריף הוזזה לעברו לאחר הירי, כפי הנראה בידי תושב היישוב היהודי בחברון עופר אוחנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ