המדינה מבקשת להטיל חיסיון על עתירה נגד ייצוא ציוד מעקב לדרום סודאן

ח"כ תמר זנדברג עתרה לבית המשפט העליון בעקבות דו"ח של האו"ם שקבע כי יכולותיהם של שירותי הביטחון במדינה האפריקאית לעצור את מתנגדי המשטר שופרו משמעותית בזכות הציוד

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

המדינה מבקשת להטיל חיסיון על ח"כ תמר זנדברג (מרצ) נגד ייצוא ציוד מעקב ישראלי לדרום סודאן, המשמש למעקב אחר מתנגדי משטר במדינה. כמו כן דורשת המדינה לקיים את הדיון בעניין בבית המשפט העליון בדלתיים סגורות. השופטת ענת ברון כבר קיבלה החלטה ראשונית לקבוע דיון בהקדם בפני הרכב של שלושה שופטים.

העתירה, שהוגשה על ידי עורך הדין איתי מק, קוראת לבית המשפט להוציא צו על תנאי שיורה לשר הביטחון ולמשרדו, למשרד החוץ ולראש האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני, להסביר מדוע הם אינם מבטלים את רישיון הייצוא של מערכת המעקב, לכל הפחות עד לסיום מלחמת האזרחים במדינה.

לוחם בדרום סודאן, באפריל
לוחם בדרום סודאן, באפרילצילום: GORAN TOMASEVIC/רויטרס

זנדברג כתבה אתמול (שלישי) בדף הטוויטר שלה כי "העתירה מתבססת על חומר גלוי שפורסם בדו"חות ובתקשורת. ממה יש לפחד?". העתירה מתייחסת בחלקה שפרטיו פורסמו בחודש ינואר ב"הארץ", לפיו מערכת מעקב ישראלית נמסרה לדרום סודאן לאחר פרוץ מלחמת האזרחים. על פי הדו"ח, כלי נשק ישראליים אותרו במדינה עוד לפני שפרצה המלחמה במדינה.

עוד נכתב בדו"ח כי יכולותיהם של שירותי ביטחון הפנים בדרום סודאן לעצור את מתנגדי המשטר שופרו באופן משמעותי "משום שרכשו ציוד יירוט תקשורת מישראל". ישראל, כך דווח, החליטה להפסיק להעביר למדינה "נשק יורה קטלני", אך הוחלט לאפשר את המשך הייצוא הביטחוני של אמצעים הגנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ