הנרצחים בפיגוע במתחם שרונה בת"א: עידו בן ארי, אילנה נבעה, מיכאל פייגה ומילה מישייב

ד"ר פייגה (58) היה ראש המסלול ללימודי מדינת ישראל באוניברסיטת בן גוריון, אשתו של בן ארי (42) עדיין מאושפזת בביה"ח ומישייב (32) מאשקלון במקור, הותירה אחריה הורים ושלושה אחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הפיגוע, אמש

ארבעת הנרצחים בפיגוע אמש (רביעי) במתחם שרונה בתל אביב: עידו בן ארי (42) מרמת גן, אילנה נבעה (39) מת"א, מיכאל פייגה (58) ממדרשת בן גוריון ומילה מישייב (32) מראשון לציון. ארבעה בני אדם שנפצעו בפיגוע מאושפזים כעת בבית החולים בתל אביב, כך נמסר בשעות הבוקר מיחידות לטיפול נמרץ בבית החולים. שתי נשים נוספות שנפצעו באורח קל שוחררו.

עוד על הפיגוע בתל אביב: הפיגוע בתחילת הרמדאן עלול לגרום לניסיונות חיקוי | בעקבות הפיגוע: הוקפאו ההיתרים לפלסטינים לרמדאן | צה"ל מכתר את העיר יטא, בה התגוררו המחבלים | תת-מקלע "קרלו", הנשק ששב"כ התעלם ממנו, מחמם את האינתיפאדה

ד"ר מיכאל פייגה הותיר אחריו אשה, נורית, ושלוש בנות. הוא היה סוציולוג ואנתרופולוג המתמחה בחברה הישראלית, וראש המסלול ללימודי מדינת ישראל באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. ספרו של ד"ר פייגה "שתי מפות לגדה" זכה בפרס שפירא לשנת 2010, המוענק בכל שנה על ידי האיגוד ללימודי ישראל לספר הטוב ביותר בתחום שיצא לאור בשנה האחרונה. בספרו, בחן פייגה את תופעת ההתיישבות האידיאולוגית דרך בחינת התנועה הלאומית-דתית, גוש אמונים. "הוא היה ג'נטלמן אמיתי, אדם לא אלים כלל. הוא ידע להיות חד בכתיבתו, אך מעודן", אמרה ל"הארץ" חברת משפחה. 

ד"ר פייגהצילום: דני מכליס / אוניבר

"הוא לא היה איש פוליטי למרות שחקר נושאים פוליטיים", סיפר עמיתו פרופ' אורן יפתחאל, ראש המחלקה ללימודים רב תחומיים באוניברסיטת בן-גוריון. "אחד המחקרים המפורסמים שלו היה השוואה בין שלום עכשיו למתנחלים בספרו 'שתי מפות לגדה'. הוא חקר תופעות תרבותיות של החברה הישראלית. כתב עבודה נחשבת על 'מיני ישראל', ועל מה האתר אומר על הישראלים. הוא היה חוקר מאוד חשוב שנכנס לנושאים רגישים ומוציא מהם תובנות מעניינות. הוא היה מהטובים ביותר, פתוח וקשוב. הוא היה דמוקרט אמיתי. הוא חיה נדירה מהבחינה הזו. זו אבדה אדירה לאוניברסיטה שלנו. הייתה לו יכולת להבין את כל הצדדים ולכן הוא היה אנתרופולוג כל כך".

עידו בן ארי

ח"כ יוסי יונה ספד לפייגה בעמוד הפייסבוק שלו: "אני מכיר את ד"ר מיכאל פייגה ז"ל מזה שני עשורים. שנינו היינו חברים בפקולטה למדעי החברה והרוח באוניברסיטת בן גוריון. את מיכאל הכרתי במהלך המפגשים הרבים שזימנה לנו הקהילה האינטימית הזאת. הדבר שאפיין את מיכאל יותר מכל היה נועם ההליכות שלו, השקט שלו. הוא מיעט לשטוח בפנינו משנות רחבות היקף ולהציג תיאוריות גדולות; היו לו כאלה אבל הוא העדיף לתת להן ביטוי בספריו הרבים ובמאמריו המלומדים; במפגשים שקיימנו הוא העדיף להקשיב, להציג שאלות מאתגרות ולשתף אותנו בתהיות ביקורתיות.

"הוא היה אהוב על ידי תלמידיו, ולא בכדי", המשיך יונה. "הוא היה נדיב, צנוע ונעדר מניירות. חונך את תלמידיו - לא מרצה להם. על פניו נסוך חיוך תמידי, ספק משועשע ספק אירוני. הוא אימץ, כך חשתי, מן גישה סוקראטית שכזאת - הוא העדיף ללמוד מאשר ללמד".

עידו בן ארי, בן 42, הותיר אחריו אשה ושני ילדים – בני 14 ו-16. הוא ישב עם אשתו טל וילדיו במסעדת בנדיקט במתחם שרונה. אשתו, שנפגעה באירוע מאושפזת עדיין בבית החולים איכילוב ומצבה בינוני. הוא היה חתום על כרטיס אד"י ולאחר מותו נתרמו קרניות עיניו. הוריו ביקשו להעביר כי הדבר חשוב וכי "העיניים היפות שלו ימשיכו למישהו אחר". הלוויתו תתקיים בשעה 18:00 בבית העלמין ביבנה. אחותו הקטנה של בן ארי, רעות פישמן, סיפרה על אחיה בראיון לרדיו ללא הפסקה: "הוא היה יוצא סיירת מטכ"ל, היה בלבנון, וכל פעם התפללנו שיחזירו אותו בשלום מהצבא. בסוף הוא ישב במסעדה בערב ונרצח". עוד סיפרה כי הוא "קיבל שני כדורים בגב ונפל, מול הילדים שלו ואישתו, שגם נפגעה. היא עכשיו בסדר גמור. המומה, כואבת וכועסת". 

מילה מישייב

מישייב, בת 33 מאשקלון במקור, הותירה אחריה זוג הורים, שני אחים ואחות. עובדים סוציאליים מטעם אגף הרווחה נמצאים בשעה זו בבית המשפחה. ההלוויה תיערך באשקלון, ביום שישי בשעה 14:00. קרוב משפחתה סיפר היום כי בעת שישבה מילה בבית הקפה והמתינה לארוסה, החלו היריות ואחד הכדורים פגע בה בחלק גופה האחורי, היא הספיקה להתקשר לבן זוגה וסיפרה לו שיש יריות והיא חושבת שירו לה ברגל. בינתיים הארוס הגיע למקום והיא כבר טופלה על ידי מד"א, שקבעו את מותה במקום. עוד הוסיף קרוב משפחתה כי היא עמדה להתחתן בעוד מספר חודשים

ראש העיר, איתמר שמעוני מסר כי "אנו עומדים בקשר עם בני המשפחה ומציעים כל סיוע אפשרי. מי ייתן ולא ידעו עוד צער".

אילנה נבעה, בת 39 מתל אביב, הותירה אחריה בעל, אלון, ארבע בנות וזוג הורים. הלווייתה תתקיים בשעה 14:00 בבית העלמין ירקונים. 

קרוב משפחה של נבעה, אילן אלשך, סיפר היום כי "אני עם בעלה מהבוקר והוא מרוסק, הרסו משפחה שלמה ברגע. היא היתה אישה מקסימה, דואגת מאוד לילדיה, מאוד משפחתית ואכפתית לילדים. היא כמעט לא יצאה אף פעם לבילוי, החברות לחצט עליה לצאת וזה מה שקרה, פשוט עצוב. הילדות עוד לא מבינות את מה שקרה. מה יהיה איתם? מה יקרה למשפחה עכשיו?״.

בתוך כך, צה"ל כיתר הלילה את יטא שבדרום הר חברון שבו התגוררו המחבליםמוחמד מחאמרה וחאלד מחאמרה, בני דודים בני 21. לפי הנחיות הצבא, היציאה והכניסה לעיר נאסרו למעט במקרים הומניטריים חריגים. באזור הוכרז שטח צבאי סגור. עוד במהלך הלילה נעצרו כמה מקרובי משפחתם של המפגעים ובתיהם מופו, צעד ראשון לקראת הריסתם. לאחר הפיגוע נתפסו שני החשודים בירי, בהם המחבל שלא נפגע מירי ונעצר. לדברי המשטרה, למחבלים לא היה כל רקע ביטחוני והם נכנסו לישראל שלא כחוק. 

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס הבוקר לפיגוע ומסר כי "על אף העבודה העילאית של כוחות הביטחון לסיכול הטרור, עלה בידי המרצחים לבצע את הפיגוע הנתעב". עוד נכתב כי "אין לנו כיפת ברזל בפני הטרור. המאבק בטרור הוא מאבק קשה וארוך אבל מדינת ישראל לא תרתע ממנו. לא תהיה תקומה לטרור ואנו נרדוף את מבצעיו בכל דרך".

משרד החוץ של ארה"ב גינה הלילה את הפיגוע ואמר כי זוהי "התקפת טרור מזוויעה". בהודעה שמסר דובר המשרד מארק טונר נכתב כי "לעולם לא תוכל להיות הצדקה למתקפות פחדניות על אזרחים תמימים". גם המתמודדת במרוץ הדמוקרטי לנשיאות, הילרי קלינטון גינתה את "הפיגוע הנפשע" ומסרה: "אני שולחת את תנחומי העמוקים למשפחות ההרוגים ואמשיך להתפלל לשלום הפצועים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ